Kireçlenme Tedavisi

blank

Kireçlenme TedavisiKireçlenme Tedavisi

Kireçlenme, daha çok ileri yaş hastalarda görülse de günümüzde her yaştan bireyde ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Eklemi etkileyen kireçlenme; diz, kalça, bel, boyun ve parmak eklemlerinde yaygın olarak görülmektedir. Kireçlenme eklem hareketlerini zorlaştıran ve ağrıya neden olan bir hastalıktır. Kireçlenme tedavisi, hastanın yaşamış olduğu ağrıları hafifletmek, sona erdirmek amacıyla gerçekleştirilmektedir. Hastaya kireçlenme tedavisi kapsamında öncelikli olarak ağrı giderici ilaçlar, çeşitli fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır. Hastaya uygulanan tüm tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda uzman ortopedi cerrahının onayı ile cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme, eklemleri saran kıkırdak yapının aşınması ile ortaya çıkmaktadır. Kıkırdak yapının aşınmasını etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Hastanın genetik yapısı, yaşı, aşırı kilolu olması ve sigara kullanması kireçlenmenin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca çeşitli enfeksiyonlar, metabolizma bozuklukları da kireçlenme oluşumuna etki etmektedir. Kireçlenme hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmektedir. Kireçlenme belirtileri etkilenen eklemlere ve hastalığın şiddetine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Genel olarak kireçlenme belirtileri arasında; eklemin hareket ettirilmesi esnasında ya da hareket sonrası oluşan ağrılar yer almaktadır. Eklemde sertlik oluşumu, eklemde ve çevre bölgesinde hassasiyet, eklemlerin esnekliğini kaybetmesi, eklemden gıcırdama çatırdama gibi seslerin gelmesi ya da eklemde ve eklem çevresinde görülen hafif şişlikte kireçlenme belirtileri olarak gösterilmektedir.

Kireçlenme Tedavisi Nasıldır?

Hastanın ilgili eklem bölgesinde meydana gelen kireçlenme hastalığı için öncelikli olarak alanında uzman ortopedi cerrahı tarafından fiziki muayene gerçekleştirilmektedir. Hastaya tanı konulması için çeşitli tetkikler yapılır. Hastaya uygulanan çeşitli görüntüleme teknikleri sonrasında kireçlenmenin boyutu anlaşılır. Yapılan tetkikler sonrasında uygulanılacak tedavi yöntemine karar verilmektedir. Kireçlenme tedavisi için hastaya öncelikli olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinde amaç, kireçlenme belirtilerini kontrol altına almak, hastanın yaşamış olduğu ağrıları çeşitli ağrı giderici ilaçlarla azaltmaktadır. Kireçlenme tedavisinde hastaya çeşitli egzersizlerde yaptırılmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları hastaya geçici rahatlama sağlamaktadır.

Hastaya uygulanan tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması, ilgili eklemdeki aşınmanın son raddeye ulaşması durumunda uzman ortopedi cerrahının onayı ile cerrahi tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Kireçlenme hastalığının tedavisinde eklem protez cerrahisinden yararlanılmaktadır. Günümüzde uygulanan kalça protezi ameliyatı ve diz protez ameliyatı yüksek başarı oranlarına sahiptir. Hastalar, protez ameliyatı sonrası yaşamış oldukları şiddetli eklem ağrılarından kurtulmaktadır.

Kireçlenme Hastalığında Protez Kullanımı

Eklem yüzeylerinin aşınması sonucu ortaya çıkan kireçlenme hastalığında, hastaya uygulanılacak son tedavi protez ameliyatlarıdır. Protez ameliyatlarında eklem yüzeyleri metal-plastik veya seramik maddeler ile kaplanmaktadır. Ameliyat esnasında uygulanan protez ile hastaya yeni bir eklem oluşturulmaktadır. Protez ameliyatları en sık diz, kalça ve omuz eklemi hasarlarında uygulanmaktadır. Ameliyat sonrası hastanın yaşamış olduğu ağrılar sona ermektedir. Bu sayede hasta desteksiz olarak günlük yaşam aktivitelerine geri dönmektedir.

blank
blank