Kıkırdak Hastalıkları Ve Tedavileri

blank

Kıkırdak Hastalıkları

Kıkırdak rahatsızlıkları, eklemlerde bulunan kıkırdak dokunun çeşitli nedenler ile hastalanması ya da yaralanması olarak tanımlanmaktadır. Kıkırdak kayıpları, kıkırdak yetmezliği, kıkırdak yaralanmaları ve kıkırdak yumuşaması gibi hastalıklar bu kategoride incelenmektedir. Ayrıca metabolik hastalıklarla birlikte kıkırdak tümör ve enfeksiyonları da kıkırdak hastalıkları içerisinde yer almaktadır. Kıkırdak hastalığı günümüzde çoğunlukla ileri yaş hastalarda görülmektedir. Hastalık, sportif faaliyetlerle uğraşan kişilerde de spor yaralanmalarına bağlı olarak görülmektedir.

Kıkırdak Hastalıkları Ve Belirtileri

Yaralanan bölgede ciddi bir eklem ağrısının yaşanması, kıkırdak yararlanmaları belirtileri arasında yer almaktadır. Kıkırdak yaralanmaları; eklemde kilitlenme, sıkışma ve takılma gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Eklemden kopan parçalar hastalar tarafından hissedilmektedir.

Kıkırdak yaralanmaları genelde dışarıdan gelen darbeler sonucunda oluşmaktadır. Trafik kazası ya da spor müsabakaları diz bağ yaralanmaları dışında kıkırdak yaralanmalarına da neden olan risk faktörleri arasında yer almaktadır. Günümüzde en çok diz ekleminde kıkırdak yaralanması görülmektedir. Bu duruma bazen  çapraz bağ yaralanmaları ile menüsküs yırtıkları da eşlik etmektedir.

Kıkırdak hastalıkları arasında eklemlerde yaşanan iltihaplar da örnek olarak gösterilmektedir. Bu süreçte kıkırdak zedelenebilir ve parçacıkları, kemiklerden ayrılarak eklem boşluğuna düşebilir. İltihap iyileştikten ve temizlendikten sonra eklemler daha rahat bir şekilde çalışmaktadır.

Osteoartrit Ve Risk Faktörleri

Günümüzdeki kıkırdak hastalıkları arasında olan osteoartrit, halk arasında kireçlenme olarak bilinmektedir. Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısını bozan ve incelmesine neden olan kireçlenme ayrıca tahribat oluşumuyla kendini belli etmektedir. Kadınlarda daha çok görülen osteoartrit, 50 yaş üzerinde ortaya çıkmaktadır. Kireçlenmenin oluşmasına etki eden risk faktörleri ise şu şekildedir;

  • Daha önce geçirilmiş eklem yaralanmaları,
  • Obezite,
  • İleri yaşta olmak,
  • Eklem çevresindeki kas gruplarında zayıflık,
  • Kıkırdak yapısını etkileyen gut ve romatoid artrit gibi hastalıklar kireçlenme risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Eklemde Oluşan Kıkırdak Hastalıklarında Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri

Kıkırdak hastalıklarının teşhisin yapılabilmesi için öncelikle klinik muayene yapılmaktadır. Uzman ortopedi cerrahı çeşitli görüntüleme teknikleri kullanarak hastalığın boyutunu, ilerleme sürecini görüntülemeli ve bu duruma göre uygulanılacak tedavi yöntemine karar vermelidir. Hastaya uygulanan eklemi meydana getiren kemik yapılarının incelendiği röntgen filmi sayesinde yeteri kadar bilgi sahibi olunmaktadır. Gerek görüldüğü takdirde manyetik rezonans da talep edilmektedir.

Tedavi aşamasında belirti veren ve hastanın acı çekmesine neden olan durumların ortadan kaldırılması için öncelikle ağrı giderici ilaçlar ve fizik tedavi egzersizlerine başvurulmaktadır. Ayrıca günümüzde eklem içine enjekte edilen hyalüronik asit sayesinde semptomlar bir süre azalmaktadır.

İlaç ve fizik tedaviye cevap vermeyen kıkırdak hastalıklarının tedavisinde cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Artroskopi ile başlayan tedavi süreci alternatif olarak açık cerrahi ile de başlatılmaktadır. Öte yandan kıkırdak hastalıkları ve tedavileri konusunda mikrokırık yöntemine de başvurulmaktadır. Daha küçük kıkırdak yararlanmalarında uygulanan mikrokırık yöntemiyle hasarlı bölge, kıkırdak artıklarından temizlenmektedir. Hasarlı eklem bölgelerinde ayrıca mozaikplasti yöntemi de uygulanmaktadır.

 

blank
blank