Kıkırdak Hastalıkları ve Tedavileri

blank

Kıkırdak hastalıkları adı altında eklemlerde bulunan kıkırdak dokunun çeşitli nedenler ile hastalanması veya yaralanması ile söz edilir.Kıkırdak kayıpları, kıkırdak yetmezliği, kıkırdak yaralanmaları ve kıkırdak yumuşaması gibi hastalıklar bu kategoride incelenebilir. Ayrıca metabolik hastalıklarla birlikte kıkırdak tümör ve enfeksiyonları da ilgili hastalıklar arasındadır.

Kıkırdak Yaralanmaları ve Belirtileri

Yaralanan bölgede ciddi bir eklem ağrısının yaşanması, kıkırdak yararlanmaları belirtileri arasındadır. Ayrıca eklemde kilitlenme, sıkışma ve takılma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Eklemden kopan parçalar hastalar tarafından hissedilebilir.

Kıkırdak yaralanmaları genelde darbe sonucunda oluşur. Trafik kazası veya spor müsabakaları, bu yaralanmaya neden olan en önemli faktörlerdir. Günümüzde en çok diz ekleminde görülür. Bu duruma bazen  çapraz bağ yaralanmaları ile menüsküs yırtıkları da  eşlik edebilir.

Kıkırdak hastalıkları arasında eklemlerde yaşanan iltihaplar da örnek olarak gösterilebilir. Bu süreçte kıkırdak zedelenebilir  ve  parçacıkları, kemiklerden ayrılarak eklem boşluğuna düşer. İltihap  iyileştikten ve temizlendikten sonra  eklemler daha rahat bir şekilde çalışabilir.

Osteoartrit ve Risk Faktörleri

Günümüzdeki kıkırdak hastalıkları arasında olan osteoartrit, halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısını bozan ve incelmesine neden olan kireçlenme ayrıca tahribat oluşumuyla kendini belli eder. Kadınlarda daha çok görülen osteoartrit, 50 yaş üzerinde ortaya çıkar. Risk faktörleri ise şu şekildedir;

  • Daha önce geçirilmiş eklem yaralanmaları
  • Obezite
  • İleri  yaşta olmak
  • Eklem çevresindeki kas gruplarında zayıflık
  • Kıkırdak yapısını etkileyen gut ve romatoid artrit gibi hastalıklar

Kıkırdak Hastalıklarında Teşhis ve Tedavi

Kıkırdak hastalıklarının teşhisi konulurken ilk olarak klinik muayene yapılır,daha sonra  röntgen çekilir. Eklemi meydana getiren kemik yapılarının incelendiği röntgen filmi sayesinde yeteri kadar bilgi sahibi olunabilir. Gerek görüldüğü takdirde manyetik rezonans talep edilebilir.

Tedavi aşamasında belirti veren ve hastanın acı çekmesine neden olan durumların ortadan kaldırılması için öncelikle ilaç ve fizik tedavi yöntemlerine başvurulur. Ayrıca günümüzde eklem içine enjekte edilen hyalüronik asit sayesinde semptomlar bir süre azaltılabilir.

İlaç ve fizik tedaviye cevap vermeyen kıkırdak hastalıklarının tedavisi cerrahi ameliyat ile mümkündür. Artroskopi ile başlayan tedavi süreci alternatif olarak açık cerrahi ile de başlatılabilir. Öte yandan kıkırdak hastalıkları ve tedavileri konusunda mikrokırık yöntemine de başvurulabilir. Daha küçük kıkırdak yararlanmalarında uygulanan mikrokırık yöntemiyle hasarlı bölge, kıkırdak artıklarından temizlenmektedir. Hasarlı eklem bölgelerinde ayrıca mozaikplasti yöntemi de uygulanabilir.