KEMİKLERİNİZİN ERİMESİNE İZİN VERMEYİN!!

blank

Kemik erimesi bir diğer adıyla osteoporoz, kemiklerdeki kalitenin ve yoğunluğun azalması ve kırılmaya meyilli olması halidir. Kemiklerdeki mineral kaybından kaynaklanır. Kadınlarda daha sık görülen bu hastalık, menopoz evresinden sonra vücuttaki östrojen hormonunun azalmasıyla tetiklenir. Daha çok omurlarda, kalça kemiğinde ve bileklerde görülür. Boy kısalması, sırt ağrısı ve omurgadaki şekil bozukluklarıyla belirgin hale gelen hastalık, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Tanısı kemik yoğunluğunu ölçen özel bir cihazla konur.

Nasıl Önlenir?

Kemiğin esnekliğini ve yapısını içinde bulunan protein ve kalsiyum miktarı belirler. Genetik ve çevresel faktörler  de göz önünde bulundurularak değerlendirilecek olan hastalık, düzenli egzersiz yapılarak, özellikle antioksidan, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin gıdalar tüketilerek, d vitamini desteği alınarak, doğru ve dengeli beslenerek durdurulabilir veya önlenebilir.  Özellikle fosfor içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, sigara, alkol ve kahve tüketimini azaltmak kemik sağlığımız için çok önemlidir.

Tedavisi Mümkün Mü?

Eğer henüz kırık oluşmamışsa koruyucu tedavi yöntemlerine başlamak gerekir. Bu yöntemlerin en başında egzersiz yapılması ve kasların gelişmesi kuvvetlenmesi gelmektedir. Koruyucu takviye ilaçlarda destek olarak alınabilir. Hastalığın ilerlemesi yaşam kalitesini azaltabilir ve kişiyi ilerleyen evrelerde yatağa bağımlı kılabilir. Erken teşhis ve tedavi bu aşamada çok önemlidir.