Kemiklerinin Yumuşamasına İzin Verme!

blank

Kalsiyum ve fosfor kemiklere sertlik ve dayanıklılık sağlayan minerallerdir. Vücutta bu minerallerin eksikliği kemiklerin yumuşamasına ve dayanıksız bir hal almasına sebep olur. Bu durum çocukluk çağında görülürse raşitizme, erişkinlerde görülürse osteotamiye sebebiyet verebilir.

Kalsiyum ve fosforun vücutta kemikleşmesini engelleyen durumların başında D vitamini eksikliği gelir. D vitamini bağırsaklardaki emilimi arttırıp böbreklerdeki atılımı azaltır. Aynı zamanda kalsiyum ve fosforun kemikleşmesini sağlar. Bu açıdan vücut için hayati önem taşıyan vitaminlerden biridir.

Osteomalazi Belirtileri

Kemik ağrıları genellikle ilk belirtiler arasında olmakla birlikte kalçada sıklıkla görülür. Bel, bacak ve sırta yayılan ağrılar da bunlardan bazılarıdır. Yine kalça ve çevresindeki bazı kaslarda güçsüzlük görülür. Kişi yürürken ve hareket ederken kendini güçsüz ve yorgun hisseder. Hafif darbelerde görülen kırıklar da belirtiler arasındadır.

Teşhis ve Tedavi

Osteomalazi; röntgen, kemik mineral yoğunluğu ölçümü ve kan tahlilleriyle teşhis edilebilir. Tedavi sürecinde belirtilen eksikliklere bağlı olarak önerilecek olan balık, tahıl ve süt ürünleri tüketimi göz ardı edilmemelidir. Ayrıca güneş ışınlarının yeterli miktarda vücuda alınması da önemlidir. Uzman hekim kontrolünde sürdürülecek tedavi önemsenmeli ve ertelenmemelidir.