Kemik Yumuşaması Nedir?

blank

Kemik Yumuşaması

Kemik yumuşaması (Osteomalazi) D vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kemik dokusundaki yapısal bozukluklardır. Kalsiyum, fosfor kemiklere sertlik ve dayanıklılık sağlayan minerallerdir. Bu minerallerin ve gerekli vitaminlerin vücutta eksik olması kemiklerin yumuşamasına ve dayanıksız bir hal almasına sebep olmaktadır. Hemen hemen her yaş grubundan kişide görülen Osteomalazi özellikle ileri yaştaki bireylerde ortaya çıkmaktadır. Kemik yumuşaması belirtileri kemik ağrısı ve kaslarda güçsüzlük ile kendini göstermektedir. Belirtilerin fark edilmesi durumunda hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla kemik yumuşaması tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Kemik Yumuşaması Belirtileri Nelerdir?

Osteomalazi belirtileri hastalığın ilerlemesi ile birlikte kemik ağrıları ve kaslarda güçsüzlük ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle pelvis, bel, kalça ve kaburga kemiklerinde ağrı meydana gelmektedir. Genel olarak belirtileri; devamlı halsizlik hissi, kemik çatlamaları ve kırılmalarında kolaylık, merdiven çıkarken ya da ayakta dururken zorlanma gibi belirtiler göstermektedir. Hastalığın belirtileri ciddi seviyelere gelmeden teşhis edilmesi oldukça zordur. Osteomalazi hastaya çekilen röntgen ile teşhis edilmektedir.

Osteomalazi Nedenleri 

Her yaş grubunda ortaya çıkabilen bu rahatsızlığın gelişme sürecinde kemiklerin olgunlaşmamasında kaynaklanmaktadır. İnsan vücudunda bulunan kemiklerin güçlü bir yapıya sahip olması için kalsiyum, fosfor gibi minerallerin yeteri miktarda alınması gerekmektedir. Dengeli beslenme ve D vitamini kemik yumuşamasının önüne geçmek için oldukça önemlidir. Vücudunda az miktarda D vitamini olan kişilerde Osteomalazi görülme riski bulunmaktadır.

Kemik Yumuşaması Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

Osteomalazi; röntgen, kemik mineral yoğunluğu ölçümü ve kan tahlilleriyle teşhis edilmektedir. Hastalığın erken teşhisi için düzenli olarak mineral ve vitamin seviyelerinin kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Hastaya yapılan testler sonucunda vitamin ve mineral seviyeleri düşük çıkarsa görüntüleme tekniklerine başvurularak hastalık tespit edilmektedir. Hastaya uygulanan tetkikler sayesinde kemiklerin yumuşaması ve yoğunluk seviyeleri görülmektedir. Hastalığın erken teşhis edilmesi tedavi sürecine olumlu katkı sağlamaktadır.

Kemik Yumuşaması Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kemik yumuşamasının erken evrelerde fark edilmemesi hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte hastaya uygulanılacak tedavi yönteminin başarısı da azalmaktadır. Osteomalazi’nin teşhis edilmesi ve tanı konulması ardından hastanın vitamin ve mineral oranlarında denge sağlanmaktadır. Bu nedenle hastaya çeşitli ilaç takviyeleri yapılmaktadır. Ayrıca hastaya vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacak dengeli bir beslenme programı verilmektedir. Kemik yumuşamasına bağlı olarak kırık ve çıkık oluşması durumunda hastaya cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir.

Osteomalazi’den Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Osteomalazi ortaya çıkması sonrası ya da hastalığın öncesinde korunmak için yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hastalıktan korunmak için her gün düzenli olarak belirli aralıklarla güneşlenerek D vitamini alınmalıdır. Yüksek miktarda D vitamini barındıran balık tüketimi de hastalığın önüne geçilmesi için oldukça önemlidir. Haftada 2 gün balık tüketilmelidir. Ayrıca günlük yaşamımızda D vitamini yüksek olan peynir, yumurta gibi gıdaların tüketilmesi de gerekmektedir.

blank
blank