Kemik Erimesinde Protez Kullanımı

blank

Yaşlı hastalar için son derece önemli bir problem olan kalça bölgesi kırıkları, basit bir düşme sonucunda oluşabileceği gibi yüksekten düşme ya da trafik kazası nedeniyle de meydana gelebilir. Yine yaşlı hastalarda Osteoporoz yani kemik erimesi, kalça kırıklarının oluşumuna davetiye çıkarır. Sonuç olarak kalça kırıkları, kemik erimesinin daha çok görüldüğü kadınlarda, erkeklere oranla yüksektir. Başka bir ifadeyle; menopoz sonrası kemik yapısındaki kalsiyumun azalması nedeniyle, kemiklerin kırılma ihtimalini artıran kemik erimesi, Türkiye’de 50 yaş üzerinde olan her 3 kadından 1’inde görülmektedir.


Kemik Erimesi Belirtileri ve Tanı Yöntemleri


Kemik erimesinin en önemli belirtisi, sırt ve omurgada hissedilen ağrılardır. Ağrılarla beraber zayıflamaya devam eden kemiklerde mikro kırıklar ortaya çıkar. Vücut tarafından yapılan yeni kemik dokusuyla onarılabilen bu kırıklar, yaşın ilerlemesiyle büyüyebilir. Daha sonra sırt ve bel ağrılarının yanı sıra kamburlaşma ve boyda kısalma gibi belirtilerle kendini gösterir.
Kemik erimesi tanısı DEXA adı verilen yöntemle konulmaktadır. Bu yöntemle elde edilen veriler sayesinde, kemiklerdeki mineral yoğunluğu ölçülmektedir. Kemik erimesi sonrası kırıkların kesin tanısı röntgen yardımıyla konulur.

Kemik Erimesi Neden Olur?


Yaş ve cinsiyet faktörü, kemik erimesinin en önemli nedenlerindendir. Ayrıca iltihaplı eklem romatizması, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet, böbrek nakli, böbrek yetmezliği gibi durumlar da kemik erimesi nedenleri arasındadır. Günümüzdeki lenfoma ve lösemi gibi kanser türlerinin yanı sıra obezite ameliyatı sonrası bağırsak hastalıklarının oluşumu da Osteoporoz nedenlerindendir. Son olarak düzenli olarak kullanılan depresyon ilaçları, mide koruyucu ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ve epilepsi ilaçları da kemik erimesine davetiye çıkarabilir.

Kemik Erimesinde Protez Kullanımı


Protez tedavisinde asıl amaç, hastanın hızlıca normal hayatına dönmesini sağlamaktır. Çünkü yaşlı bir hastanın uzun süre yatağa bağımlı olarak yaşaması zordur. Bu durum kan ve dolaşım sistemi hastalıklarının yanı sıra akciğer ve bazı sistemik hastalıklara da davetiye çıkarabilir.
Kemik erimesine bağlı olarak ortaya çıkabilen omurga ve kalça kırıklarında femur başı protezi kullanılır. Hasta bu protez sayesinde hızlıca ayağa kalkabilir. Omurga kırıklarında kapalı teknik ameliyatı yapılarak bazı invaziv yöntemler de uygulanabilir. Ek olarak kırık omurga yapısına kemik çimentosu enjeksiyonu sayesinde hastanın en kısa sürede gündelik yaşamına devam etmesi amaçlanmaktadır.