Kemik Erimesi Osteoporoz Tedavisi

blank

Kemik Erimesi Osteoporoz Tedavisi

Osteoporoz, kemik erimesi olarak bilinmektedir. Kemiklerin içyapısında bulunan minerallerin belirli bir süre sonra kaybolması ve sonuç olarak zayıflaması durumunda kemik erimesi sorunu ortaya çıkmaktadır. Kemik erimesi belirtileri gösteren hastanın vakit kaybetmeden alanında uzman hekime muayene olması gerekmektedir. Hastaya teşhis konulması sonrasında kemik erimesi Osteoporoz tedavisi gerçekleştirilmektedir. Osteoporoz teşhisi konan hastalarda farklı bir durum olmadığı sürece, yani kırık oluşmamışsa koruyucu tedavi uygulanmaktadır.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Belirtileri Nelerdir?

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Tedavisi

Osteoporoz hastalığı, 50 yaş ve üzeri kadınlarda yaygın görülen bir hastalıktır. Hastalığın önüne geçebilmek için kemiklerin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kemik sağlığı hakkında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kemik sağlığı için D vitamini çok önemlidir. Ayrıca süt, peynir, yoğurt gibi gıdaların tüketilmesi de kemik sağlığı için gereklidir. Kemik erimesinin başlangıç evresinde henüz bir belirti söz konusu olmayabilir. Ancak hastalığın ilerlemesi durumunda kemik erimesi belirtileri ortaya çıkmaktadır.

 • Boy kısalması,
 • Kırık ve ağrılardan dolayı hareketsizleşme,
 • Sırt, boyun ve bel ağrıları,
 • Kalça, kaburga, bilek ve omurga kemiklerinde kırık oluşumu,
 • Kamburlaşma,
 • Omuzların yuvarlaklaşması kemik erimesi belirtileri arasında yer almaktadır.

Kemik Erimesi Osteoporoz Risk Faktörleri Nelerdir?

Osteoporoz ve kemik sağlığı konusunda risk faktörlerinin mutlaka incelenmesi gerekir. Özellikle de kalsiyumun büyüme ve gelişme döneminde sıkça tüketilmesi, risk faktörlerinin oluşum sürecini yavaşlatmaktadır. Kemik kayıpları, obezite ameliyatları ve iltihap giderici ilaçlar, kemik erimesinin risk faktörleri arasında yer almaktadır. Ayrıca aşağıdaki durumlar da kemik erimesi hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır;

 • Hormonal hastalıklar,
 • Alkol ve sigara tüketimi,
 • Eklem problemleri,
 • Hareketsiz yaşam tarzı,
 • Testosteron seviyesinin erkeklerde düşük olması,
 • D vitamini ve kalsiyum eksikliği,
 • Ailede daha önce yaşanan kemik erimesi geçmişi gibi etkenler kemik erimesi risk faktörlerindendir.

Kemik Erimesi Tanısı Nasıl Konulmaktadır? 

Osteoporoz tanısı için kemik yoğunluğunun ölçülmesi gerekmektedir. Dual Enerji X Ray Absorbsiyometri (DEXA) adı verilen yöntem sayesinde kemik yoğunluğu ölçülmektedir. Bu işlemde herhangi bir ağrı ve yan etki bulunmamaktadır. Ayrıca kemik yoğunluğunun ölçülmesi işlemi oldukça kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Hastaya gerekli teşhisin konulması için idrar ve kan tahlili de istenmektedir. Kemik yoğunluk ölçümü yaptırması gereken hasta grupları; 65 yaş ve üzerindeki erkekler, 50 yaş ve üzerindeki kadınlar, menopozdan sonraki dönemde olan kadınlar ve basit travmalar sonucu ortaya çıkan kırık olgularından sonra kemik yoğunluğu ölçülmesi istenmektedir.

Kemik Erimesi Osteoporoz Tedavisi 

Osteoporoz  için yapılacak kemik ölçümü testinden sonra sonucun negatif olması halinde hastalara günlük olarak D vitamini ve kalsiyum takviyesi verilmektedir. Ayrıca kalsiyumun kemikte kalması için alanında uzman hekim tarafından kemik erimesi ilaçları reçete edilmektedir. Doktorun reçete edeceği biyolojik ve çeşitli hormon ilaçları da kemiğin güçlenme sürecinde etkilidir. İlaç tedavisi dışında hastaya düzenli egzersizlerde yaptırılmaktadır. Kemik erimesi ve kireçlenme arasında ters bir ilişki vardır. Kireçlenme hastalığında uygulanan protezler, hastanın kemik erimesi rahatsızlığı olması durumunda da uygulanmaktadır. Kemik erimesi protez ameliyatları için herhangi bir engel taşımamaktadır. Diz bölgesinde kireçlenme ve kemik erimesi olan hastaya diz protezi ameliyatı yapılabilir. Bu süreçte kemik erimesi için hastaya ayrıca ilaç tedavisi uygulanır.

blank
blank