Kemik Erimesi Hastalığında Protez Kullanımı

blank

Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik erimesi yaşlılığa bağlı olarak çoğunlukla ileri yaş hastalarda görülmektedir. Kişinin kemik yapısı içinde kalsiyum azalmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. İlerleyen süreçte hastalık, kemiğin kırılma olasılığını artırmaktadır. Yaşlı hastalar için son derece önemli bir problem olan kalça bölgesi kırıkları, basit bir düşme sonucunda oluşabileceği gibi yüksekten düşme ya da trafik kazası nedeniyle de meydana gelebilir. Yine yaşlı hastalarda Osteoporoz, kalça kırıklarının oluşumuna davetiye çıkarmaktadır. Menopoz sonrası kemik yapısındaki kalsiyumun azalmasına bağlı olarak kemiklerin kırılma ihtimalini artıran kemik erimesine, Türkiye’de 50 yaş üzerinde olan her 3 kadından 1’inde rastlanmaktadır. Kemik erimesi belirtileri arasında en yaygın bilinen belirti, omuz ve sırt bölgesinde oluşan ağrılardır. Hastanın erken teşhis edilmesi tedavi yöntemini de etkilemektedir.

Belirtileri Ve Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Sırt bölgesi ve omurgada hissedilen ağrılar kemik erimesi belirtileri arasında yer almaktadır. Ağrılarla beraber zayıflamaya devam eden kemiklerde mikro kırıklar da ortaya çıkmaktadır. Daha sonra sırt ve bel ağrılarının yanı sıra kamburlaşma ve boyda kısalma gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Kemik erimesinin tanısı DEXA adı verilen yöntemle hastaya konulmaktadır. Bu yöntemle elde edilen veriler sayesinde, kemiklerdeki mineral yoğunluğu ölçülmektedir. Hastalık sonrası kırıkların kesin tanısı çeşitli görüntüleme yöntemleri sayesinde yapılmaktadır. Genellikle hastalık röntgen yardımıyla görüntülenmektedir. 

Osteoporoz Neden Olur?

Hastalarda meydana gelen etkilerden en önemli sebepler yaş ve cinsiyet faktörüdür. Ayrıca iltihaplı eklem romatizması, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet, böbrek nakli, böbrek yetmezliği gibi durumlar da hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır. Günümüzdeki lenfoma ve lösemi gibi kanser türlerinin yanı sıra obezite ameliyatı sonrası bağırsak hastalıklarının oluşumu da Osteoporoz nedenleri arasında gösterilmektedir. Son olarak düzenli olarak kullanılan depresyon ilaçları, mide koruyucu ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ya da epilepsi ilaçları da kemik erimesinin oluşumuna etki etmektedir.

Protez Kullanımı

Hastanın osteoporoz nedeniyle yatağa bağımlı olarak yaşaması yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca sürekli olarak yatağa bağımlı olan hasta da kan ve dolaşım sistemi hastalıklarının görülme riski de bulunmaktadır. Bu durumda akciğer ve bazı sistemik hastalıklarda meydana gelebilir. Hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilen omurga ve kalça kırıklarında kalça protezi kullanılmaktadır. Hasta femur başı protezi sayesinde kısa sürede ayağa kalkmaktadır. Omurga kırıklarında kapalı teknikler ile tedavide bazı basit invaziv yöntemler de uygulanmaktadır. Bu teknikte  kırık omurga yapısına kemik çimentosu enjeksiyonu yapılır. Bu sayede hastanın en kısa sürede iyileşerek gündelik yaşamına devam etmesi amaçlanmaktadır.

blank
blank