Kas Yırtılması Nedir?

blank

Kas Yırtılması

Kaslarımız kürek kemiği ve kol kemiği arasındaki hareketi sağlamaktadır. Omuz çevresinde görülen kas yırtılması, genç hastalarda spor kazaları, ağır yük kaldırma ve travmalar nedeniyle oluşabilir. Omuz ağrısı travma sonucu omza alınan darbelerden kaynaklanabileceği gibi başka hastalıklarında belirtisi olabilir. Omuz hareketleri sonrasında ortaya çıkan çeşitli kas ve tendon yırtıkları sonucunda kas yapısı bazen kemik dokudan bazen de kendi kas dokusu içinden kopar. Kemiği hareket ettiren kaslar yırtıldığı için hareketsizlik ortaya çıkar. Kas yırtığı sorununun meydana gelmesi durumunda vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi önemlidir.

Kas Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Günlük hayatta yapılan ani hareketler ya da spor sırasında yapılan yanlış hareketler sonucunda kaslarımız yırtılabilir veya kopabilir. Kısmi kas yırtılmasında kanama ve şişlik belirtileri görülürken, tam kas yırtılmalarında ağrı ve kuvvet kaybı gibi ciddi belirtilere rastlamak mümkündür. Kas yırtılmalarında hastaya uygulanılacak müdahalelerin erken dönemde teşhis edilmesi tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Bu sayede müdahaleler kasın iyileşmesi için son derece önemlidir. Şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olan kas yırtılmaları, tedavi edilmezse yaklaşık bir yıl içinde kalıcı hale gelebilir. Bu durum kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir.

Kas Yırtılması Nedenleri Nelerdir?

Kas yırtılması halk arasında lif kopması ya da kas çekilmesi olarak isimlendirilen kas dokusunun bütünlüğünde kısmi veya tamamını kapsayan kayıp oluşmasıdır. Kasların yaşlanması, kazalar, düşme, aşırı zorlama, ağır sporlar, yukarı doğru uzanarak iş yapma gibi nedenler zamanla kasın yırtılmasına sebep olabilir.

Kas Yırtılması Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri

Gerekli muayene yapıldıktan sonra çekilen manyetik rezonans görüntüleme ile kasın durumu incelendikten sonra tedavi yöntemine karar verilir. Eğer hastada tam kas yırtığı varsa tek tedavi yöntemi ameliyattır. Eğer kas yırtılması tam değil kısmi ise yaşa bağlı olarak çeşitli tedaviler uygulanır. 65  yaşın üzerindekilere fizik tedavi ve ilaç tedavisi genellikle önerilen bir yöntem olmakla birlikte, ödem tedavisi için tek dozluk kortizon iğne de yapılabilir. Eğer eklemde kireçlenme oluştuysa protez ameliyatı şarttır. Genç hastalarda ise kortizon iğne ve ilaç tedavileri yeterli olmazsa ameliyat önerilir. Bu ameliyatlar açık veya artroskopik ameliyatlar olmak üzere çeşitlendirilebilir.

blank
blank