Kas Ağrılarını Hafife Almayın

blank

Vücudumuzdaki kaslar iskelet sistemimizi sararak hareket etmemizi sağlar. Çeşitli sebeplerden dolayı kas ve onların uzantıları olan tendonlar yaralanabilir. Bu yaralanmalar; ezilme, kopma ve zedelenme şeklinde kendini gösterebilir. Özellikle spor aktiviteleri sonucunda görülen bu tip yaralanmalar bazen çok ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Kanama ve şişlik dışında, yaşanan büyük tramvalarda kırık, kas ve bağlarda yırtılmalar veya iç orgalarda hasar da  meydana gelebilir. Unutmayınız ki her tendon veya kas belirli sayıda hareket etmek üzere yaratılmıştır. Bu nedenle kasların gereğinden fazla zorlanması durumunda kas kopması yani yırtılması  görülebilir. Bükülme ve gerilme sonucu oluşan kas ve tendon kopmaları daha çok soğuk, hareketsiz bölgelerde meydana gelir.

Kas kopması veya yırıtılması; aşırı ağrı, hareket kaybı,  kanama, şişlik ve kasta yaşanan boşluk hissi ile kendini gösterir. Öncelikle uzman bir hekime muayene olunması, hastanın dinlenmesi, kanamanın gerekli bandaj ve tesbitler ile kontrol altına alınması gerekir.

Eğer tendonda kesi varsa tek tedavi yöntemi ameliyattır. En geç bir hafta içinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tedavide geç kalınırsa  tendonun boyu kısalır ve tamiri mümkün olmayabilir. Bazı  durumlarda tendon protezi kullanılması gerekebilir. Tendon tamir ameliyatından sonra iyileşme süresi en az altı haftadır. Bu süre zarfında hastanın uzvu atellenerek tesbit edilir. 6 haftanın sonunda atellerden kurtulabilir.

Hastanın uyumlu olması, söylenenleri yapması ve en önemlisi alanında uzman bir hekimle birlikte hareket etmesi son derece önemlidir.