Kalça Sorunlarından Korunma Yolları Ve Tedaviler

blank

Vücudumuz açısında son derece önemli olan kalça eklemi, yük kaldırıp indirmeye olanak tanımaktadır. Ayrıca vücudun tüm ağırlığını taşımaktadır. Kalça ekleminin aşırı hasar görmesi sonucunda çeşitli kalça ağrıları meydana gelmektedir. Kalça ağrıları hemen hemen her yaş grubunda görülmektedir. İleri derecede aşınma ve yıpranma sonucu kişinin kalça ağrılarında artış görülmektedir. İçeriğin devamında kalça sorunlarından korunma yolları ve tedaviler ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kalça Sorunlarının Nedenleri Nelerdir?

Kalça Sorunlarından Korunma Yolları Ve Tedaviler

Günümüzde hemen hemen her yaş grubu farklı nedenlerden dolayı kalça ağrıları yaşamaktadır. 7’den 70’e birçok kişide kalça ağrıları görülmektedir. Kalça ağrılarına neden olan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler arasında düşme veya kalçanın yaralanması, kalçada kırık ve çıkıkların meydana gelmesi, burkulma, kasık fıtığı, tendon iltihabı, eklem iltihabı gibi durumlar kalça ağrılarına neden olmaktadır.

Kişinin yaşamış olduğu kalça ağrılarının aşırı yıpranması sonucu hastanın gündelik yaşamı olumsuz etkilenmektedir. Hastanın kalça ağrılarını dindirmek amacıyla çeşitli ağrı giderici tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Kalça Sorunlarından Korunma Yolları Ve Tedaviler

Kalça eklemi ile ilgili ağrı ve acı yaşayan kişiler kalça sorunlarından korunma yolları ve tedaviler hakkında araştırmalar yapmaktadır. Şiddetli kalça ağrısı yaşayan hastalar, uzman ortopedi cerrahlarına başvurmaktadır. Uzman hekim hastalara yaşamış olduğu kalça ağrılarını dindirmek amacıyla çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hekimin gerçekleştirdiği tedavi yöntemleri arasında ağrı kontrol edici ilaçlar yer almaktadır. Hastaya verilen ağrı giderici ilaçlar hastanın yaşamış olduğu ağrı ve acısının hafifletilmesi esastır.

Uzman hekimin kalça sorunları yaşayan hastaya uygulayacağı diğer bir tedavi yöntemi ise enjeksiyon tedavileridir. Hastaya uygulanan enjeksiyon tedavi hastanın ağrı ve şişliğine neden olan iltihabı kontrol etmektedir. Ayrıca hastaya belirli bir süre fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır. Fizik tedavi sürecinde amaç hastanın eklem ve kaslarını tekrar kullanabilmesi için aktivite ve egzersizlere devam etmesini sağlamaktır. Şiddetli kalça ağrısı yaşayan kişilerin eğer fazla kilosu varsa hastanın zayıflaması gerekmektedir. Kalçaya binen yükün hafifletilmesi için ve uygulanan tedavi yöntemlerinin başarı sağlaması için aşırı kilosu olan hastaların muhakkak zayıflamalıdır.

Cerrahi Tedaviler Ve Kalça Protezi

Çeşitli nedenlerden dolayı kalça ağrısı yaşayan hastalara uygulanacak diğer bir tedavi yöntemi ise cerrahi tedavilerdir. Cerrahi tedaviler ortopedi ve travmatoloji alanında uzman hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Hastaya gerçekleştirilecek cerrahi operasyonlarda belirli riskler bulunmaktadır. Bu risklerin en aza indirilmesi için tecrübeli ortopedi cerrahları tercih edilmelidir. Hastaya uygulanan tedavi yöntemlerinde amaç hastanın yaşamış olduğu ağrı ve acıyı dindirmek hastanın eski yaşam konforuna ulaşmasına olanak tanımaktır. Cerrahi işlemler arasında bulunan kalça protezi günümüzde yaygın olarak uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Protez cerrahi alanında yaşanan gelişmeler hem kalça protezi hem de diz protez ameliyatı başarı oranlarını yükseltmektedir.

blank
blank