Kalça Sıkışma Sendromu

blank

Kakalça-sıkışma-sendromulça sıkışma sendromu eklemi oluşturan femur başı ve onun içerisinde taşıyan alan yuvası arasında dış etkenlerden ya da anatomik sebeplerden dolayı uyumsuzluk durumunda sürtünmenin artışı yaşanmasıyla oluşan problemdir. Uyluk kemiğinin uç kısmında bulunan soket yuvanın içerisinde her yöne kolaylıkla kaymaktadır.

Ayrıca bu soket bazı uyumsuzluklar yapılan hareketin akıcılığını bozmaktadır. Kalça sıkışma sendromu belirtileri arasında gösterilebilecek bir takım faktör bulunmaktadır. Genellikle kalça sıkışması sendromu, kalça çevresine oluşan şiddetli ağrı, takılma ya da batıcı ağrıların yaşanması durumunda kendini belli etmektedir.

Kalça Sıkışma Sendromunun Çeşitleri Nelerdir?

Eklem yüzeylerinde daha çok gelişim dönemlerinde hafif düzensizlikler, spor yapan veya sporcu kişilerde aşırı zorlayıcı aktivitelere bağlı olarak kalça bölgesine baskıyı arttırmaktadır. Kişinin çocukluk yaşlarında kalça ekleminin gelişimi ve başlangıcı olduğu düşünülmektedir. Yani kişinin çocukluğunda yaptığı ters hareketler bile bu durumda önem taşımaktadır. Kalça sıkışma sendromu, kalça ekleminde bulunan kıkırdak hasarı, yırtıkları erken dönemlerden itibaren gelişmeye devam eden kalça kireçlenmeleri ve bel ağrıları ile doğrudan ilişkilidir. Profesyonel sporcularda ve aktif spor hayatı olan kişilerde kalça sıkışma sendromu daha sık rastlanmaktadır. Ayrıca kalça sıkışması doğrudan kalça kireçlenmesine sebebiyet veren etkenlerden bir tanesidir. Üç tip kalça sıkışma sendromu bulunmaktadır. Bunlar; Pincer Tipi, Cam Tipi ve Mikst Tipi olarak adlandırılmaktadır.

Pincer Tip

Uyluk kemiğinin başının, kalça kemiği ile eklem yaptığı çukurluğun uç kısmında olması gerekenden uzun ise uyluk kemiğinin uç kısmı kalçanın büküldüğü durumda bu kısma çarpabilmektedir. Bu nedenle çarpma sıkışmaya sebebiyet verebilmektedir. Orta yaş ve üzeri kadınlarda daha çok görülmektedir.

Cam Tip

Kalçada bulunan femur ucu düzgün olmayan ve anormal çıkıntılara sahip olduğu durumlarda kalçanın bükülmesiyle baş soketin kenarına sıkışmaktadır. Bu durumdan dolayı kalça sendromu sıkışması görülebilmektedir. Ayakkabı bağlamak, bisiklet kullanmak gibi hareketlerde görülmektedir. Genç erkeklerde daha sıklıkla görülmektedir.

Mikst Tip

Leğen kemiğinin uç kısmının kalça eğilimlerinde uyluk kemiğine çarpma sonucu sıkışma gözükebilmektedir. Bu durum hem uyluk kemiği hem de leğen kemiğinde sorun gösterebilmektedir. Orta yaş ve üzeri olan kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir.

Kalça Sıkışma Sendromunun Belirtileri

Kalça ekleminde sıkışma sendromu femoroasetabular sıkışma (FAİ) olarak bilinmektedir. Erişkin kişilerde ve sporcularda kalça sıkışma sendromu belirtileri 3 farklı şekilde kendini gösterilmektedir. Kıskaç tipi sıkışma, karışık tip sıkışma ve hörgüç tip sıkışma olarak ortaya çıkabilen kalça sıkışması, erken dönemde sürekli ağrılara neden olmaz. Ancak genelde kalça ağrılarıyla sinsi bir şekilde belirti gösterir. Sporcularda görülme sıklığı konusunda net bir rakam paylaşılamasa da aşağıdaki spor dallarında FAİ görülme olasılığı çok yüksektir. Bunlar;

 • Mücadele sporları
 • Yoga
 • Tenis
 • Sörf
 • Futbol
 • Amerikan Futbolu
 • Golf
 • Bale
 • Kayak
 • Binicilik
 • Buz hokeyi

Günümüzdeki genç bireylerin spora yönlendirme yaşı düştüğü için kalça ekleminde daha küçük yaşlarda da sorunlar yaşanabilmektedir.

Kalça Sıkışma Sendromu Nasıl Anlaşılmaktadır?

Kişide görülen kalça sıkışma sendromu yürürken ve kalça büküldüğünde ortaya çıkan ağrıların yanı sıra kalçanın but ve yan kısımlarında da ağrı ile kendini belli edebilmektedir. Normal hareket açıklığı azalan kalça eklemi bir süre sonra ciddi ağrılarla ortaya çıkabilmektedir. Sendrom ilerledikçe sporcularda yokuş çıkarken ya da otururken ağrılar devam eder. Öte yandan yürüyüşlerde de süren ağrılarla beraber eklemdeki kıkırdak doku zedelenmeye başlar.

Kalça Sıkışma Sendromu Tanısı

Hastaların şikayetlerinin sorgulanmasından sonra fiziki muayene süreci başlatılır. Bu kapsamda kalça ve eklem hareketleri ölçülür. Ayrıca kalça sıkışma testi yapılarak hastaya internal rotasyon hareketleri yaptırılmakta ve tanı koyma sürecinde röntgen filmleri de çekilmektedir. Bu filmler kemiklerin şekli ve dizilimi hakkında bilgiler verir. MR ile kemiklerde ödem oluşumunun yaşanıp yaşanmadığına bakılır. Son aşamada ise bilgisayarlı tomografi çekilerek kemiklerin 3 boyutlu görüntülerine ulaşılır.

Kalça Sıkışma Sendromu Tedavi

Sporcularda kalça sıkışma sendromu tedavisinde ilk adım olarak istirahat verilmektedir. Ağrıya neden olan spor aktivitelerinin azaltılmasının yanı sıra kalça çevresindeki kasların güçlendirilmesi sağlanır. Bu süreç kasları esnetecek olan egzersizlerle başlar. Ağrının çok yaşanması halinde ağrı kesici ilaçlar reçete edilmektedir. Alternatif olarak fizik tedavi yöntemleriyle ağrının azaltılması sağlanmakta ve son olarak cerrahi tedavi düşünülebilmektedir. Hastaya uygulanacak cerrahi operasyonlardan biri de kalça protezi olarak bilinen kalça protezi ameliyatıdır. Ameliyat sürecinde hastanın hasar gören kalça eklemine kalça protezi monte edilmektedir.

blank
blank