Kalça Protezleri Nedir?

blank

Kalça Protezleri Nedir?

Protez cerrahisi alanında 40 yıla aşkın tecrübesi ile aktif hasta görmeye devam eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nejat Güney, Kanal D ekranlarında yayınlanan sağlık severlerin sıklıkla takip ettiği Doktorum isimli sağlık programının yayın konuğu oldu. Prof. Dr. Nejat Güney, protez cerrahisi, kalça protezleri, diz protezleri ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. İçeriğin devamında kalça protezleri ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Kalça Protezleri Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kalça Protezleri

Hastaya uygulanan tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması halinde kalça protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Kalça protezleri hastanın hasar görev kemiğine monte edilerek kalça görevini üstlenmektedir. Protez ameliyatları günümüzde yaygın olarak yapılmaktadır. Hem diz protez ameliyatı hem de kalça protez ameliyatı başarı oranları oldukça yüksektir. Kalça protezinin amacı hastanın yaşamış olduğu ağrıları sona erdirmek, hastanın eski yaşam kalitesine ulaşmasına olanak sağlamaktır. Hastaya uygulanılan kalça protezleri genellikle; kalça kireçlenmesi, travma sonucu oluşan kalça zedelenmesi, kalça kırığı ya da kalça çıkığı gibi durumlarda uygulanmaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Aşamaları Nelerdir?

Hastaya yapılan muayene sonrası kişinin, kalça protezi ameliyatı için uygun olup olmadığına uzman hekim karar vermektedir. Yapılan tetkikler neticesinde hastanın ameliyata mani herhangi bir durumu yoksa ertesi gün operasyon gerçekleştirilmektedir. Hastaya genel anestezi yöntemi ya da belden uyuşturma yapılmaktadır. Uzman hekim hasar görmüş kemikleri kalçadan çıkarmaktadır. Çıkarılan kemiklerin yerine uzman cerrah, hazırlanan kalça protezini yerleştirmektedir. Hastanın kalça probleminin her 2 kalçada da görülmesi durumunda aynı ameliyatta her 2 kalçaya da kalça protezleri uygulanmaktadır. Hastanın her 2 kalçasına da uygulanılacak operasyon için hastanın sağlık durumu dikkate alınmaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Hasta, ameliyat sonrası belirli bir süre hastanede kalmaktadır. Bu süre zarfı içerisinde oluşabilecek risklere anında müdahale edilmektedir. Ameliyat sonrası oluşabilecek riskler arasında en çok enfeksiyon riski görülmektedir. Ayrıca pıhtı oluşumu ya da protezin mekanik yapısından kaynaklanan risklerde bulunmaktadır. Riskleri minimum düzeye indirmek amacıyla gerçekleştirilen ameliyatın alanında uzman cerrahlar tarafından yapılması son derece önemlidir.

Ameliyat sonrası hasta yürüteç ya da koltuk değneği desteği ile yürütülmektedir. Her hangi bir risk görülmemesi durumunda hastanın tedavisine evde devam edilmektedir. Hastanın ev ortamında dikkat etmesi gereken belirli kurallar bulunmaktadır. Protezi zorlamamak adına hasta aşırı alçak yerlere oturmamalı ayrıca bacak bacak üstüne atmamalıdır. Hastanın protez ömrünü kısaltmaması için uzman hekimin belirtmiş olduğu kurallara uyması gerekmektedir. Günümüzde kullanılan kalça protezleri 25 – 30 yıl kullanılmaktadır.

 

blank
blank