Kalça Protezinin Riskleri

blank

Kalça Protezinin Riskleri

Kalça Protezinin Riskleri

Kalça protezleri hemen hemen her yaştan kişiye uygulanmaktadır. Hastaya kalça protezinin uygulanabilmesi için hastanın genel sağlık durumunun ameliyata elverişli olması gerekmektedir. Kalça protezi ameliyatı olacak hastalar, kalça protezinin riskleri ile ilgili endişe duymaktadır. Hastanın yaşamış olduğu endişe ve kaygılar uzman hekim tarafından giderilmektedir. 

Tüm ameliyatlar belirli riskleri taşımaktadır. Kalça protezi ameliyatında da risk bulunmaktadır. Ancak yaşanan gelişmeler ışığında protez cerrahi alanında önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Kalça protez ameliyatı başarı oranları günümüzde oldukça yükselmiştir. Kalça protez ameliyat birçok kalça probleminde kullanılmaktadır. İçeriğin devamında kalça protezinin riskleri ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz. 

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üst yaş sınırı olmayan kalça protezi ameliyatı, kemik gelişimini tamamlamış olan hastalarda tercih edilmektedir. Ayrıca romatizmal hastalıklar başta olmak üzere ileri yaş kalça kırıkları, iltihap sekelleri, çocukluk çağı sekelleri, tümörler ve kanlanma sorunu yaşayan hastalara da kalça protezi yerleştirilmektedir. Hastaya kalça protezi ameliyatı öncesi bazı tetkik ve testler yapılmaktadır. Muayene sonucunda diş ve boğaz enfeksiyonu ile idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar bulunmuyorsa 1 gün öncesinden hastaneye yatış gerçekleştirilmektedir. Hemen hemen her ameliyatta olduğu gibi kalça protezi ameliyatı riskleri de bulunmaktadır.

Protez cerrahi alanında yaşanan gelişmeler hem kalça protez ameliyatı hem de diz protez ameliyatı başarı oranlarının yükselmesine olanak sağlamaktadır. Her ameliyatta olduğu gibi kalça protezinin riskleri de bulunmaktadır. Bu risklerin önüne geçmek adına tedbirler alınmaktadır. Ameliyat sürecinde hastaya uygulanılacak anestezi yöntemine karar verilmelidir. Genel veya epidural anestezi altında yapılan kalça protezi ameliyatında kalça bölgesinden yaklaşık 10-12 cm’lik bir kesi açılmaktadır. Sorunlu kemiklerin çıkarılması ve protezin yerleştirilmesinden sonra yara gizli dikişle kapatılmaktadır. Operasyondan sonra hastalar yürüteç ve varis çorabı kullanmalıdır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası ilk gün yaşanabilecek ağrılar nedeniyle hastaya uygun dozlarda ağrı kesiciler uygulanmaktadır. Bunlar içerisinde ağrı pompası en etkili ağrı kesici olarak bilinmektedir. Ağrının şiddetli olması durumunda kontrollü ağrı pompası kullanılmaktadır. Ameliyatlarda kullanılan dren yaklaşık 24 saat sonra çıkarılmaktadır. Ameliyatın 1. gününden itibaren hastalar yürümeye başlatılır ve her geçen gün yürüme miktarı arttırılmaktadır. Hastanın pansumanı kirlenmediği sürece açılmamalıdır. Pansuman 10 gün sonunda açılarak hastaya banyo yaptırılmaktadır. Gizli dikiş yapıldığı için dikiş alma söz konusu değildir. Ameliyat sonrasında kalça protezi uygulanan hasta, ortalama 4. haftadan itibarıyla artık desteksiz olarak yürüme başlamaktadır. Hem hekimin hem de hastanın oluşabilecek kalça ameliyatı riskleri için önlem alması gerekmektedir. Hastanın ameliyatı gerçekleştiren uzman cerrahın kurallarına riayet etmesi gerekmektedir.  

Kalça Protezi Ameliyatının Riskleri

Kalça protezinin riskleri de beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Ameliyat özel donanımlı ameliyathanelerde yapılmalıdır. Ayrıca hastanın iyi hazırlanması vücudunda herhangi bir enfeksiyon odağının olmaması (diş çürüğü, idrar yolları enfeksiyonu gibi) gerekmektedir. Yüzeyel enfeksiyonlar proteze kadar ulaşmayan enfeksiyonlardır. Derin enfeksiyonlar ise proteze kadar ulaşmış ve protezin sağlıklı kullanımını engelleyen, gevşemesine neden olan enfeksiyon türüdür. Enfeksiyonun engellenmesi için, ameliyat günü yüksek dozda kullanılan antibiyotik 24 saatte kesilir. Kalça protezinin diğer riskleri ise aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

Kalça Çıkığı: Kalça bölgesine yerleştirilen protezin baş kısmıyla yuva kısmının birbirinden ayrılabilmektedir. Bu nedenle her ameliyattan sonra 6 hafta boyunca aşırı kalça hareketleri yapılmamalıdır. Yasaklanan hareketler; hasta çoraplarını tek başına giymelidir, ameliyat sonrası hasta bir süre bacağını 90 derecenin üzerinde bükmemelidir, hasta bacak bacak üzerine atmamalıdır, bacağı aşırı içe doğru çevirmeli ve oturarak namaz kılmak şeklinde sıralanmaktadır.

Kan Pıhtılaşması: Toplar damarlarda kan pıhtılaşması da kalça protezinin riskleri arasındadır. Ayrıca kan pıhtılaşması başlamış hastalarda beyne ya da akciğere pıhtı gitmesi durumunda hayati risk söz konusu olabilmektedir. Bu risklere ek olarak yasaklanan hareketler; protezin kırılması, gevşemesi, sinir yaralanmaları, baldırda hassasiyet, kanama gibi süreçler de yaşanmaktadır. 

blank
blank