Kalça Protezi Sonrası Cinsellik

blank

Kalça Protezi Sonrası Cinsellik

Kalça eklemi ileri derece de zarar gören kişilere uygulanan kalça protezi; hasara uğrayan eklemin değiştirilmesi, yenilenmesi sürecini kapsayan cerrahi bir operasyondur. Ortopedi ve Travmatoloji cerrahları tarafından gerçekleştirilen kalça protezi ameliyatı sonrası hastanın belirli bir süre günlük yaşam aktivitelerine dikkat etmesi gerekir. Birçok hasta kalça protezi sonrası cinsellik, tuvalet kullanımı gibi hususların proteze ve kendisine zarar vermeden nasıl yapılacağını merak etmektedir. Hastalar, kalça protezi sonrası cinsellik, merdiven inip çıkma, araç kullanma gibi aktiviteleri hekimin belirttiği şekilde gerçekleştirmelidir.

Kalça Protezi Sonrası Cinsellik Nasıl Olmalı?

Kalça protezi ameliyatı sonrası hasta, oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmek amacıyla belirli bir süre hastanede gözetim altında kalmaktadır. Ameliyat sonrası hastaya protezi zorlayacak hareketlerden kaçınması önerilir. Kalça protezi sonrası cinsellik durumu da hastaların merak ettiği ve ameliyatı gerçekleştiren hekime sıklıkla sorduğu sorular arasında yer alır. Ortopedi cerrahları tarafından kalça protezi ameliyatından 6 hafta sonra cinsel ilişkiye izin verilmektedir. Protez nedeniyle yaklaşık 6 hafta kadar bazı hareketlerin kısıtlanması gerekebilir. Bunun sebebi de eklem çevresinde vücudun yapacağı koruyucu dokunun oluşmasını beklemektir. 6 haftanın ardından kalça protezi sonrası cinsellik gerçekleştirilebilir. Hasta, kalça protezi ameliyatını uygulayan hekimin yasakladığı, kısıtladığı hareketlerden uzak durmalı, hekimin önerilerine uymalıdır.

Kalça Protezi Sonrası Tuvalet Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Hastalar kalça protezi sonrası cinsellik kadar tuvalet kullanımının nasıl olması gerektiğini de merak ediyor. Protez ameliyatını gerçekleştiren hekim tuvalet kullanımı konusunda da hastayı uyarmalıdır. Hasta kalça protez ameliyatı sonrası ilk 6 ay alaturka tuvalet kullanmamalıdır. Hasta ilk 6 ay boyunca mutlaka alafranga tuvaleti tercih etmelidir. Ayrıca hekimin önermesi halinde tuvalet yükselticisine de ihtiyaç duyulabilir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Araç Kullanılabilir Mi?

Kalça Protezi Sonrası Cinsellik

Kalça protezi ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrası gündelik yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken belirli bir süre dikkatli olması gerekir. Yapılan ani ve yanlış bir hareket protezde sorunlara sebebiyet verebilir. Oluşabilecek sorunların önüne geçmek amacıyla ortopedi hekiminin kısıtlamış olduğu hareketlerden uzak durmak gerekir. Hastalar normal yaşamlarına yavaş yavaş dönmeli bu süre zarfında günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken dikkatli olmalıdır. Kalça protezi ameliyatı sonrası araç kullanabilme süreci hekim tercihine bağlı olarak değişiklik gösterse de genel itibarıyla 1. Aydan sonra yapılabilir.

Kalça Protezi Sonrası Merdiven İnip Çıkma Nasıl Olmalıdır?

Ortopedi cerrahı tarafından gerçekleştirilen kalça protezi ameliyatı sonrası normal yaşama dönüş süreci hastalar tarafından merak edilmektedir. Belirli bir süre hastanede gözetim altında kalan hasta ameliyatın ertesi günü yürüteç ya da koltuk değneği desteği ile yürütülmektedir. Herhangi bir komplikasyon görülmemesi halinde hasta taburcu edilmektedir. Hastaneden taburcu olan hasta, merdiven inip çıkarken dikkatli olmalıdır. Hasta merdiven çıkarken öncelikli olarak sağlam olan bacağını daha sonra ameliyat olan bacağını basamağa koymalıdır. Merdivenden inerken öncelikle ameliyatlı bacağı daha sonra sağlam bacağı kullanarak merdivenden inilmelidir.

Kalça Protezi Sonrası Enfeksiyon Oluşur Mu?

Hemen hemen her cerrahi operasyonda enfeksiyon oluşma riski bulunmaktadır. Bu durum kalça protezi ameliyatı içinde geçerlidir. Doktor ve hasta için ciddi bir problem olan enfeksiyonların tedavisi uzun sürebilir. Protez ameliyatı sonrası enfeksiyon gelişmesi ve bu durumun eklem ve kemiği etkilemesi halinde protezde gevşeme ortaya çıkabilir. Enfeksiyon çeşitli belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon belirtileri ağrı, şişlik, kızarıklık, hassasiyet olarak ortaya çıkmaktadır.  Hastanın enfeksiyon belirtileri göstermesi durumunda vakit kaybedilmeden enfeksiyon tedavisinin uygulanması gerekir.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalça Protezi Sonrası Cinsellik

Kalça protezi ameliyatı sonrası günlük aktivitelerimizi gerçekleştirirken dikkatli olmamızı gerektiren hususlar bulunmaktadır. Kalça protezi sonrası cinsellik, tuvalet kullanımı, merdiven inip çıkma gibi hareketler hekimin belirttiği şekilde gerçekleştirilmelidir. Kalça protezi ameliyatı sonrası hastalar alçal sandalye de oturmamalıdır. Hastalar otururken ya da yatarken bacak bacak üstüne atmamalıdır. Kalça protezi ameliyatı olan hastaların kalça protezi ameliyatı sonrası uyması gereken kurallardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

  • Hastalar 6 hafta süre ile bacakların arasına yastık koyarak yatmalıdır.
  • Hastalar uzun saplı ayakkabı çekeceği kullanmalı, çoraplarını tek başına giymemeli muhakkak bir başkasından yardım istemelidir.
  • Yürüme esnasında ameliyatlı bacağın üzerine bütün ağrılık verilmemelidir
  • Hastalar, otururken ya da ayakta dururken yere doğru eğilmemelidir.
  • Dizler, kalçanın yukarısına doğru kaldırılmamalıdır.
  • Otururken dizler en az 15-20 cm ayrık tutulmalıdır.
  • Ameliyat geçiren bacak otururken, yürürken ya da yatarken öne doğru uzatılmalıdır.
  • Hastanın şiddetli ağrı, kızarıklık, şişme hissetmesi durumunda vakit kaybetmeden ortopedi hekimine danışması gerekmektedir.

 

blank
blank