Kalça Protezi Nedir?

blank

Kalça Protezi Nedir?

Kalça protezi herhangi bir nedene bağlı olup ve olmadan, yıpranma, hasar görme, kireçlenme gibi kalça kemiğinin kullanılamadığı durumlarda uygulanmaktadır. Kalça protezi, %99 oranında başarı görülmüş cerrahi tekniktir. Tedavide amaç hastanın konforunu sağlayabilme ve gündelik reaksiyonlarını ağrı yaşamadan göstermesi hedeflenmektedir. Bu ameliyatta söz konusu olan kullanılamayan eklem yüzeyinin çıkartılmasıdır. Çıkartılan kemik yerine yapay yüzeyin uygulanmasının hayata geçirilmesidir. Kalça protez ameliyatı, kalça ekleminde problemi olan hastalara ağrısız ve daha rahat hareket edebilme imkanı sağlamaktadır.

Kalça protezinin bir diğer kullanım alanı ise femur boyun kırıklarında ve hasar gördüğü durumlarda kullanılmaktadır. Bu protezler yalnızca femur üst bölgeye uygulanan kısmi protezler(parsiyel), hem kemik yuvasına (asetebulum) ve de femur boyun kısmına uygulaması yapılan surface artosplasti ve hem femura hem yuvaya uygulanan total kalça protez olarak ayrılmaktadır.

Kalça Protezi Kimlere Önerilir?

Kalçasında ağrı şikayeti olan ve yapılan bütün ilaçlı tedavi girişimlerine rağmen ağrıdan kurtulamamış hastalara kesin çözüm olarak önerilen tedavi şeklidir. Öncelikle ilaçlı tedavi yöntemleri mutlaka denenmektedir.

Kalça ağrısının en sık rastlanan sebebi ise kalça zamanla oluşan kireçlenmedir. Kireçlenme, kalçadaki kıkırdak dokunun bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Doğumsal kalça problemi olan ve şiddetli kalça ağrısı çeken hastalarda kesin çözüm olarak kalça protez uygulanmaktadır. Protez uygulanacak olan hastalarda yaş sınırı olmamaktadır. Kemik gelişimini tamamlamış tüm yaşlarda herkese uygulanmaktadır.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Beklenti Ne Olmalıdır?

Doğru yapılmış bir kalça protez tamamen ağrısız, normal yürümeye ve merdiven inip çıkmaya olanak sağlamaktadır. Kalçanın günlük yaşamda gerekli olan bütün hareketlerine izin vermektedir.

Hasta ameliyat  yapıldıktan sonra bisiklete binme, yüzme, hafif koşu, çok sert olmayan pistlerde kayak ve tenis gibi bireysel sporları rahatlıkla yapabilmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Hekimden hekime ve hastanın anatomik yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Kalça protez ameliyatı ortalama 1 ila 2 saat arası sürmektedir. Her iki kalça aynı gün ameliyat edilebilmektedir. Bazı özel durumlar haricinde herhangi bir destek kullanmadan 3. haftanın sonunda yürümek mümkündür. Ameliyattan bir ay sonra herhangi bir destek kullanmadan tam hareket sağlanmaktadır.

Kalça Protezinin Ömrü Ne Kadardır?

Uygun cerrahi teknik, modern protez tasarımları ve malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Kalça protezlerinin ömrü günümüzde 25-30 yıla kadar uzamıştır. Herhangi bir nedenle kullanılamaz duruma gelen protezler ikinci bir müdahale ile yenilenmektedir.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir ?

blank
blank