Kalça Protezi Çeşitleri Nelerdir?

blank

 

Total Kalça Protezi

Total kalça protezi operasyonunda eklemin her iki yüzeyi plastik, seramik veya metal komponentlerle değiştirilmektedir. Konulan parçaları yerinde tutmak üzere 2 yol mevcuttur. Bunlardan biri polimetimetakrilat adıi verilen çimento ile tespittir. Diğeri ise özel hazırlanan ve kemiğin gelişimine uygun olarak kemikle bütünleşen parçalardan oluşan çimentosuz protezlerdir. Bazı çimentosuz implantlarıin yüzeylerinde yeni kemik oluşumunu sağlayabilecek biyolojik olarak aktif olan maddeler de bulunmaktadır. Kalça Protezi çeşitleri 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar;

Çimentosuz Kalça Protezleri

Bugün kalça protezleri ameliyatlarının çoğu çimentosuz olarak yapılmaktadır. Kalça protezi çeşitleri olaran en çok kullanılan yöntemdir. Çimentosuz kalça protezlerin üzerinde içine kemik büyümesini sağlayan pütürlü bir yüzey vardır. Bu kalça protezleri yuvaya ve aşağıda uyluk kemiği içine yerleştirilmektedir. Kalça protezinin üzerindeki pütürler içine doğru büyüyen kemik yapısı protez ile kemiğin birbirine kaynaşmasını sağlamaktadır. Kalça protezini vücudun bir parçası gibi tespit eder.

Bu pütürlü yapıların kalça protez metaliyle aynı cinste olanları olduğu gibi, hidroksi apetit” denilen bazı biyolojik kaplamalar kemik- kalça protez kaynaşmasını hızlandırmakta ve kuvvetlendirmektedir. Kalça Protezlerinin hareket eden top-yuva aksamlarının hangi maddeden yapıldığı da çok önemli bir faktördür. Döküm teknolojisi de en önemli noktalardandır. Dışarıdan tamamen pürüzsüz görülen metal yüzeylere mikroskopla baktığınızda döküme bağlı küçük delik-çukurlar (carbage) görülmektedir. Bu delik ve çukurlar sürtünme sırasında karşıdaki plastik malzemeyi çizer ve aşındırmaktadır. Bu durumda kalça protezin ömrünü kısalmaktadır. Ultra modern döküm teknolojileri ile bu delik ve çukurlar 50 kata yakın azaltılabilmektedir. Fakat bu teknoloji çok pahalıdır ve çok az firma bu olanağa sahiptir.

Çimentolu Kalça Protezleri

Kalça protezi çeşitleri olarak bir diğeri ise çimentolu kalça protezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çimentolu kalça protezinin kemiğe polimetil metakrilat denilen tıbbi bir yapıştırıcı ile kemiğe yapıştırılarak yapılan protezlere çimentolu kalça protezleri denir.  İlk kalça protezleri çimentolu yapılmış halen de bazı durumlarda yapılmaktadır. Kalça protezi teknolojisi olarak çok daha basit ve ucuzdur.

Çimentolu kalça protezlerinin de uyumu mükemmel olup 25 yıla kadar dayanabilmektedir. Çimentolu kalça protezlerinde uzun ömrün sırrı günümüzde 3. kuşak çimentolama denilen bir teknikten geçer. 3.Kuşak çimentolama , çimentolanan bölgenin basınçlı su ile yıkanması, tamamen kuru bir çimentolama alanı yaratılması ve çimentolamanın yüksek basınçlı yüksek akışkan çimento ile yapılmasıdır. Çimentonun avantajı gerek kemikle kalça protezi birbirine bağlayan bir yapı olması gerekse katı bir maddenin ortama kattığı biyomekanik güçtür. Bugün için kullanılan materyallerde kırılma olayı son derece azdır.

Çimentolu kalça protezlerde zaman içinde soruna neden olan problem, kemikten gevşeyebilmeleridir.

Çimentolu kalça protezlerin bir sorun olduğunda çıkarılması ve değiştirilmesi teknik olarak çimentosuz kalça protezlerine göre çok daha zordur.

Kalça Protezi Yüzey Kaplama

Son yıllarda geliştirilen bu yeni yöntem genç-aktif hastaların kalça sorunlarında çok önemli bir yaklaşım sağlamıştır. Klasik kalça protezlerinde uyluk kemiği başı kesilmekte ve kalça protezi uyluk kemiğinin içine çakılmaktadır. Yüzey kaplama kalça protezlerinde ise baş kesilmeden biçimlendirilmekte ve kalça protezinin alt kısmı başa kemik çimentosu ile yapıştırılmaktadır.

Yuva kısmı da klasik kalça protezlerinden farklı olarak tek parçadır. Her iki yüzey de metaldir. Klasik kalça protezlerinde yine baş çapları 28-32-36 mm çaplarındadır. Yüzey kaplama kalça protezleri ise 44mm den başlar ve büyür.

Bu büyük yapısal farklar bazı çok büyük avantajlar sağlar:

  • Çıkma riski çok düşüktür
  • Kalça hareket genişliği normal kalçadan farklı değildir.
  • Geniş yüzey nedeniyle ağırlık geniş yüzeye yayıldığından yüzey aşınması çok daha azdır
  • En önemli avantajı alt kısmının değiştirilmesi kısa ve basit bir operasyonla gerçekleştirilmektedir.

Fakat dezavantajları da vardır:

  • Klasik kalça protezlerin 25-30 yıllık dayanma sürelerine karşın alt kısmı 15 yıl civarında dayanır. Üst kısmının ömrü ise klasik kalça protezlerinden çok daha uzundur.
  • Kemik erimesi olan vakalarda normalde de var olan kalça kırığı riskini arttırır.
  • Operasyon tekniği klasik kalça protezine göre çok daha zordur ve sadece bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Bu nedenlerle 50 yaş altı erkek ve menopoza girmemiş kadınlarda tercih edilmektedir. Kalça protezin değiştirilmesi çok basit bir işlem olduğundan küçük bir işlemle 40-45 yıllık sorunsuz bir yaşam sağlanır. Bu kalça protezi operasyonunu geçiren hastalar her türlü sporu yapabilirler.

Top ve Yuvanın Cinsine Göre Kalça Protezi

1.Metal baş-plastik yuva:

En eski kullanılan, en ucuz protez tipidir. Günümüzde polietilen denen plastik yuva teknolojisi çok gelişmiş ve seramik yuvalara benzer dayanıklılığa ulaşmıştır. Ancak bu yeni teknoloji dayanıklı plastikler oldukça pahalı ve çok az sayıda firma tarafından üretilebilmektedir. Yine son zamanlarda yüksek kaliteli plastik yuvalarda “oxinium” denilen özel kaplama başlar kullanılarak seramik baş ve yuvaya eşdeğer dayanıklılık elde edilmiştir.

2.Seramik baş- seramik yuva:

Son zamanlarda kullanılmaya başlanılan ve sürtünmeye karşı çok dayanıklı bir sistemdir. Genç, aşırı kilosu olmayan, kadınlarda tercih edilmektedir.

3.Metal baş-metal yuva:

Sürtünme ve darbeye en dayanıklı kalça protezi tipidir. İleri aktivitesi olanlar, yüksek kilodakiler ve genç erkeklerde tercih edilirler. Sürtünmeyle çıkan mikroskobik ölçüdeki metal maddelerin kanda (kobalt-krom ve molibdenyum) bir miktar yükselmesi söz konusudur. Bugüne kadar bu yükselmenin hiçbir yan etkisine rastlanmamış olsa da doğum yapma olasılığı olan kadınlarda tercih edilmezler.

Bu protezlerin kaynaması için sağlıklı bir kemik yapısına gerek vardır. 75 yaş alti ciddi bir sağlık sorunu olmayan hastalar bu grupta değerlendirilmektedir. Genel sağlığı bozuk veya 80 yaş üzeri hastalarda kalça protezin uyluk kemiği içine giren parçasında zaman zaman mikro bir hareket oluşur ki bu diz ölgesine vuran ağrılara neden olabilir. Bu nedenle böyle hastalarda kalça komponenti çimentosuz, femoral komponenti çimentolu hybrid ( melez ) kalça protezi kullanılmaktadır. 80 yaş üzeri, kemik erimesi fazla olan hastalarda ise tamamen çimentolu kalça protezleri kullanılmaktadır. Burada bahsedilen yaş sınırları hastadan hastaya değişiklik gösterir. Kalça protezi operasyonu aslında bir kemik operasyonu gibi gözükse de bu konuda deneyimli tüm kalça protezi cerrahlarının ortak fikri aslında kalça protezi operasyonunun kemik operasyonu olduğu kadar yumuşak doku operasyonu olduğudur. Deneyimli kalça protezi cerrahlarının kemik kesimlerinde kararı sonucu etkilemektedir. Ama asıl önemli olan adele dengesinin ayarlanması, hareket kısıtlığına neden olan kapsül- adalelerin gevşetilmesi, kalça yüksekliğinin ayarlanmasıdır.

Hastaların kalça protezi operasyonu öncesi anestezi uzmanlarınca muayenesi ve bir takım kan testleri, elektro, akciğer grafileri mutlaka yapılır. Gereken hastalarda dahiliye, kardiyoloji ve diğer uzmanların muayenesi de istenir. Günümüzde kalça protezi operasyonları genellikle “epidural anestezi” ile yapılmaktadır. Belden tamamen ağrısız bir biçimde kılcal bir boru yerleştirerek buradan yapılan ilaçla hastanın belden aşağısı uyuşturularak operasyon yapılır. Hasta ameliyathane ortamını görmek istemezse uyku ilacı ile yine narkoz verilmeden operasyon esnasında gece uykusuna benzer biçimde uyutulabilir. Epidural anesteziye uygun olmayan hastalarda genel anestezi uygulanır.

 
blank
blank