Kalça Protezi Ameliyatlarında Enfeksiyona Dikkat

blank

Her ameliyatta olduğu gibi kalça protezi ameliyatında da belirli riskler bulunmaktadır. Kalça protezi ameliyatı hastanın kalça ekleminin aşırı hasar görmesi sonucu ortopedi cerrahları tarafından uygulanmaktadır. Yaşanan gelişmeler ışığında kalça protezi ameliyatı başarı oranları yükselmiştir. Ancak hasta ameliyat sonrası oluşabilecek risklere karşı bir süre hastanede gözetim altında kalmaktadır. Kalça protezi ameliyatlarında enfeksiyona dikkat etmek gerekmektedir. Enfeksiyon hemen hemen her ameliyat sonrası görülebilen riskler arasında yer almaktadır. İçeriğin devamında kalça protez ameliyatlarında enfeksiyona dikkat edilmesi için yapılması gerekenlere ulaşabilirsiniz.

Kalça Protezi Ameliyatı Enfeksiyon Tedavisi

Kalça Protezi Ameliyatlarında Enfeksiyona Dikkat

Her ameliyat belirli oranlarda risk taşımaktadır. Enfeksiyon riski birçok ameliyatta ortaya çıkmaktadır. Protez cerrahi alanında yer alan kalça protezi ameliyatlarında enfeksiyona dikkat edilmesi gerekmektedir. Enfeksiyon oluşumunun önlenmesi için kalça protez ameliyatının, steril ameliyathane ortamlarında, deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gerekmektedir. Bu durumda ameliyatın enfeksiyon riski yüzde 1’in altında kadar inmektedir.

Laminar air flow adı verilen havadaki mikropları temizleyen özel bir sistemle yapılan bu ameliyatlarda, ameliyat ekibi kask biçimli özel ameliyat başlıkları ve tepeden tırnağa mikropsuz gömlekler giymektedir. Herhangi bir sebeple enfeksiyon görülen kalça protezlerinde yeni bir operasyonla eklemin yıkanması veya gerekirse protezin çıkarılması gerekmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatlarında Enfeksiyona Dikkat Edilmeli

Protez ameliyatında enfeksiyon oluşumunun önüne geçmek adına yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Her ameliyat belirli risk ve komplikasyonları barındırmaktadır. Kalça protezi ameliyatlarında enfeksiyona dikkat edilmesi gerekmektedir. Enfeksiyon oluşumuna neden olan belirli etmenler bulunmaktadır. Bunlar arasında; protez yapılan eklemde daha önce enfeksiyon görülmüş olması, ameliyat öncesinde cerrahi girişimlerin olması, hastanın aşırı alkol ve sigara tüketimi enfeksiyon oluşumunu tetiklemektedir. Ayrıca hastanın hijyenine dikkat etmemesi de enfeksiyon riskini arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası

Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen kalça protezi ameliyatı sonrasında oluşabilecek risklerin önüne geçmek adına hasta bir süre hastanede gözetim altında kalmaktadır. Ameliyat sonrası hasta doktor gözetiminde fizik tedavi egzersizleri yapmaktadır. Destek yardımı ile yürütülmektedir. Hasta 6-12 hafta süresince antibiyotik kullanmak zorundadır.

Herhangi bir enfeksiyon oluşmaması durumunda, protez ameliyatı tekrar gerçekleştirmektedir. Ameliyat sırasında damardan verilen antibiyotik ilaçlarla enfeksiyon riski en aza indirilmektedir. Enfeksiyon tedavisi protez uygulamasına göre çok daha zor bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca hasta ve hekim için hem maddi hem de manevi yönden daha zahmetlidir. Bu sebeple protez ameliyatları, alanında uzman, tecrübeli cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Ayrıca ameliyatın gerçekleştirileceği ortam, hijyen şartlarına uygun ve ultra steril ameliyathane koşullarında gerçekleşmektedir.

Her ameliyatta olduğu gibi kalça protezi ameliyatlarında da kişiye ağrısız bir yaşam vaat edilmektedir. İyi ellerde yapılan protez ameliyatı hastanın yaşam konforunun arttırmaktadır. Kişinin kaliteli bir hayat sürmesine yardımcı olmaktadır.

 

blank
blank