KALÇA PROTEZİ AMELİYATLARINDA ENFEKSİYONA DİKKAT!

blank

Kalça eklemi ileri derecede yıpranmış hastaların, mevcut eklemlerinin yenilenmesi ameliyatında kullanılan  metalden üretilmiş malzemelere  kalça protezi denilmektedir. Bu protezler yardımı ile yapılan ameliyatlar, en çok kireçlenmiş kalçalarda olmak üzere, kalça kırıkları ve kanser gibi durumlarda da yapılmaktadır.

Enfeksiyona Neler Sebep Olur?

-Protez yapılan eklemde daha önce enfeksiyon görülmüş olması,

-Daha önce geçirilmiş cerrahi girişimlerin olması

-Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları,

-Aşırı alkol ve sigara tüketimi,

-Hastanın hijyenine dikkat etmemesi gibi durumlar enfeksiyon riskini arttıran faktörler arasındadır.

Enfeksiyon Tedavisi

Steril ameliyathane ortamlarında, deneyimli cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlarda enfeksiyon riski yüzde 1 in altındadır. Laminar air flow adı verilen havadaki mikropları temizleyen özel bir sistemle yapılan bu ameliyatlarda, ameliyat ekibi kask biçimli özel ameliyat başlıkları ve  tepeden tırnağa mikropsuz gömlekler giyinir.. Herhangi bir sebeple enfeksiyon görülen kalça protezlerinde yeni bir operasyonla eklemin yıkanması veya gerekirse protezin çıkarılması gerekebilir. Hasta 6-12 hafta süresince antibiyotik kullanmak zorunda kalır, enfeksiyonun tamamen geçtiği tesbit edildiğinde. protez ameliyatı tekrar gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında damardan verilen antibiyotik ilaçlarla enfeksiyon risk en aza indirilir. Enfeksiyon tedavisi protez uygulamasına göre çok daha zor, hasta ve hekim için hem maddi hem de manevi yönden daha zahmetlidir. Bu sebeple protez ameliyatları, bu konuda tecrübeli cerrahlarca ve ultra steril ameliyathane koşullarına sahip hastanelerde yapılmalıdır.

Her ameliyatta olduğu gibi kalça protezi ameliyatlarında da kişiye ağrısız bir yaşam vaat edilir. İyi ellerde yapılmış bir protez ameliyatı hastanın yaşam konforunun artmasına ve kaliteli bir hayat sürmesine yardımcı olacaktır.