Kalça Protezi Ameliyatından Korkmalı Mıyım?

blank

Kalça Protezi Ameliyatından Korkmalı Mıyım?Kalça Protezi Ameliyatından Korkmalı Mıyım?

Kalça protez ameliyatı olacak hastalar ameliyat aşamaları ve ameliyat sonrasında yaşanan süreci merak etmektedir. Ameliyat adayı hastalar uzman hekimlere kalça protezi ameliyatı ile ilgili merak ettiği birçok soruyu sormaktadır. Hastaların sorduğu soruların başında kalça protezi ameliyatından korkmalı mıyım? yer almaktadır. Her ameliyat çeşitli riskleri barındırmaktadır. Bu nedenle kalça protezi çeşitli riskleri de bulunmaktadır. Ancak tıp dünyasında yaşanan gelişmeler ışığında kalça protez ameliyatı risk oranları azalmıştır. Ayrıca  başarı oranlarında da artış meydana gelmiştir. Bu nedenle uzman ortopedi cerrahları tarafından yaygın olarak uygulanan cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Nedir? 

Çeşitli nedenlerden kalça ağrısı yaşayan hastalara kalça protezi tedavisi uygulanmaktadır. Günümüzde çok yaygın olarak uygulanan ortopedi ameliyatıdır. Ayrıca hastanın kalça ağrılarının diğer tedavi yöntemlerine rağmen dinmediği durumlarda kalça protezi ameliyatına başvurulmaktadır. Kalça protezi ameliyatında amaç, hastanın ağrılarını dindirmek, eski konforlu yaşamını devam ettirmesine olanak sağlamaktadır. Hasta doğru yapılmış bir kalça protezi sayesinde tamamen ağrısız ve normal yürümeye başlanmaktadır.

Ameliyat olan hastanın, kalça protezi ameliyatı riskleri yaşamadan hayatına devam edebilmesi için uzman hekimin tavsiyelerine uyması gerekmektedir.  Hasta kalça protezi sonrası merdiven inip çıkabilir, kalçası günlük yaşamda gerekli olan bütün hareketlere izin verir, kalça protezi ameliyatı sonrasında bisiklete binme, yüzme, hafif koşu, çok sert olmayan pistlerde kayak veya tenis gibi bireysel sporları rahatlıkla yapabilmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı 

Hastaya uygulanılacak kalça protez ameliyatı süresi çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Kalça ekleminin hasar görme durumu ve ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın deneyimi gibi etmenler kalça protez ameliyatı süresini etkilemektedir. Genel itibarıyla kalça protezi ameliyatı 1 veya 2 saat arasında sürmektedir. Hastanın sağlık durumuna bağlı olarak her iki kalça aynı gün ameliyat edilebilmektedir. Bazı özel durumlar haricinde hasta, herhangi bir destek kullanmadan 3. haftanın sonunda yürümektedir. Ayrıca hasta ameliyattan bir ay sonra herhangi bir destek kullanmadan tam hareket sağlanabilmektedir.

Kalça protez ameliyatı, kalçasında ağrı şikayeti olan ve yapılan bütün tedavi girişimlerine rağmen ağrıdan kurtulamamış hastalara kesin çözüm olarak uygulanan cerrahi bir operasyondur. Protez ameliyatı öncesinde hastaya diğer tedavi yöntemlerinin mutlaka denenmiş olması gerekmektedir. Hastaya ameliyat öncesi uygulanan tedavi yöntemleri; ağrı giderici ilaçlar, fizik tedavi egzersizleri olarak bilinmektedir. Kalça ağrısının en sık rastlanan sebebi kalçadaki kireçlenmedir. Kireçlenme, kalçadaki kıkırdak dokunun bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Doğumsal kalça problemi olan ve şiddetli kalça ağrısı çeken hastalarda kesin çözüm olarak kalça protezi uygulanmaktadır. Kalça protez ameliyatı hemen hemen her yaştan kişiye uygulanmaktadır. Hastanın genel sağlık durumunun uygun olması halinde hasta operasyona hazırlanmaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatından Korkmalı Mıyım?

Ameliyat olacak birçok hasta kalça protezi ameliyatından korkmalı mıyım? sorusunu sormaktadır. Protez cerrahi alanında yaşanan gelişmeler hem diz protezi ameliyatı hem de kalça protezi ameliyatı başarı oranlarını yükseltmektedir. Kalça protezi ameliyatı riskleri arasında; enfeksiyon oluşunu, pıhtı oluşumu ya da protezden kaynaklı mekanik riskler meydana gelmektedir. Risklerin önüne geçmek ve anında müdahale etmek amacıyla hasta belirli bir süre doktor gözetiminde hastanede kalmaktadır. Ayrıca hastanın taburcu olması ardından belirli aralıkla doktor kontrolüne devam etmesi gerekmektedir.

blank
blank