Kalça protezi ameliyatından korkmalı mıyım?

blank

Kalça protezi ameliyatından korkmalı mıyım?

Doğru yapılmış bir kalça protezi, tamamen ağrısız, normal yürümeye ve merdiven inip çıkmaya olanak sağlar ve kalçanın günlük yaşamda gerekli olan bütün hareketlerine izin verir.

Hasta kalça protezi yapıldıktan sonra bisiklete binme, yüzme, hafif koşu, çok sert olmayan pistlerde kayak ve tenis gibi bireysel sporları rahatlıkla yapabilir.

Kalça Protezi ameliyatı nasıl bir ameliyattır?

Hekimden hekime değişmekle birlikte ortalama 60 ila 90 dakika arasında sürer. Her iki kalça aynı gün ameliyat edilebilir. Bazı özel durumlar haricinde herhangi bir destek kullanmadan 3. haftanın sonunda yürümek mümkündür. Ameliyattan bir ay sonra herhangi bir destek kullanmadan tam hareket sağlanabilir.

Kalça protezi kimlere önerilir?

Kalçasında ağrı şikayeti olan ve yapılan bütün tedavi girişimlerine rağmen ağrıdan kurtulamamış hastalara kesin çözüm olarak önerilen tedavi şeklidir. Öncelikle diğer tedavi yöntemleri mutlaka denenmiş olmalıdır.

Kalça ağrısının en sık rastlanan sebebi kalçadaki kireçlenmedir. Kireçlenme, kalçadaki kıkırdak dokunun bozukluğu olarak tanımlanır. Doğumsal kalça problemi olan ve şiddetli kalça ağrısı çeken hastalarda kesin çözüm olarak kalça protezi uygulanabilir.

Protez yapılacak hastalarda yaş sınırı yoktur. 20 ile 90 yaş arasında gereksinim duyulan herkese yapılabilir.

[contact-form-7 id="516" title="Contact Form"]