Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

blank

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası

Kalça protezi yapılan hastaların çok büyük bir kısmında ameliyat öncesinde kalçada ileri derecede hareket kısıtlılığı söz konusudur. Bu hareket kısıtlılığının getirmiş olduğu kalça çevresi kaslarda bir güçsüzlük hali meydana gelmektedir. Hasta zaman içerisinde bu güçsüzlüğe bağlı olarak çeşitli kalça ağrıları yaşamaktadır. Yaşamış olduğu kalça ağrılarının son raddeye ulaşması halinde hasta, kalça protezi ameliyatı olmaktadır. Kalça protezi ameliyatı yüksek başarı oranına sahip cerrahi bir operasyondur. Ameliyat olacak hastanın kalça protezi ameliyatı sonrası uyması gereken kurallar bulunmaktadır.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Kalça Protezi Ameliyatı SonrasıGenellikle ileri yaş hastalara uygulanan kalça protez ameliyatı, kalça ağrısı yaşayan her yaştan hastaya gerçekleştirilmektedir. Hastanın kalça protez ameliyatı sonrası uyması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Ameliyat olan hastanın uzman hekim tarafından belirtilen kurallara uyması halinde oluşabilecek riskler minimuma inmektedir. Hemen hemen her ameliyat çeşitli riskleri barındırmaktadır. Protez cerrahi alanında uygulanan diz protezi ameliyatı ve kalça protezi ameliyatı risk oranları oldukça düşüktür. Kalça protezi ameliyatı yaklaşık 1-2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta odaya çıkarılmaktadır. Hastanın genel durumuna bağlı olarak hasta ameliyat sonrası yürütülmektedir. Ameliyat sonrası, fizyoterapistler eşliğinde hastanın daha önce yapmakta zorlandığı kısıtlanan hareketlerin normal hareket düzeyine çıkartılması için bir takım egzersizler yapılmaktadır. Ayrıca güçsüz hale gelmiş ve zayıflamış kasların da güçlendirilmesi için bir takım kas çalışmaları da fizyoterapistler tarafından hastaya yaptırılmaktadır.

Hastaneden taburcu olan hasta ev ortamında da fizik tedavi egzersizlerini gerçekleştirmeli uzman hekimin kendisine vermiş olduğu reçeteye uymalıdır. Kalça protezi ameliyatı sonrası hastanın otururken dikkat etmesi gereken kurallar bulunmaktadır. Hasta oturmak için sert ve yüksek sandalyeleri ya da kolçaklı koltukları tercih etmelidir. Ameliyat sonrası hastanın bacak bacak üstüne atmaması gerekmektedir. Ayrıca hasta otururken bacaklarını bitiştirmek yerine ayrık tutmalıdır. Hasta eğilirken, ayakta dururken ve oturur pozisyonda gövdesini bel seviyesinden aşağıda olacak şekilde eğmemelidir. 

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hastanın eski sağlığına geri kavuşması, kalça ağrıları ve acılarının dindirilmesi için uygulanan kalça protezi günümüzde ortopedi hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Ameliyat süreci sonrasında hem protezin kullanım ömrünün yıpranmaması hem de hastanın eski yaşamına hızlıca adapte olması için kalça protezi ameliyatı sonrası uzman hekimin belitmiş olduğu hususlara uymak gerekmektedir. Kalça protez ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir; 

  • Yatarken, otururken ve ayakta dururken hasta ayağını içe ya da dışa doğru bükmemelidir. 
  • Merdiven çıkarken ilk önce sağlam bacak ile çıkmalıdır.
  • Hasta merdiven inerken ameliyatlı bacak ile adım atmalıdır. 
  • İyileşme döneminde bağsız ayakkabılar giymeye özen gösterilmelidir. 
  • Kalça ağrısı, baldır ve bacakta; ağrı, şişme, ameliyat yerinde; kızarma, yanma ve sızıntı, yüksek ateş, göğüste ağrı ve solunum güçlüğü gibi durumlarda mutlaka doktora başvurmalıdır. 
  • Cinsel yaşama dönüş konusunda doktorun önerilerine  uyulmalıdır.
  • Düzenli olarak yürüyüş yapılmalıdır.
  • Kontrol muayeneleri ihmal edilmemelidir. 
 
blank
blank