Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yorumlar

blank

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yorumlar

Yüksek başarı oranlarına sahip kalça protezi ameliyatı günümüzde uzman hekimler tarafından yaygın olarak uygulanmaktadır. Ameliyat olmayı düşünen hasta ve hasta yakınları daha önce kalça protez ameliyatı olan hastaların görüşlerini merak etmektedir. Kalça protez ameliyatı sonrası yorumlar, ameliyat olacak hastalara ışık tutmaktadır. İçeriğin devamında kalça protez ameliyatı sonrası yorumlar ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yaşam

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yorumlar

Hasta kalça protezi ameliyatı sonrası belirli bir süre hastanede gözetim altında kalmalıdır. Ameliyat sonrası bacakta oluşması muhtemel kan pıhtısının önüne geçmek için çalışmalar yapılmaktadır. Hasta uzman hekim tarafından destek yardımıyla yürütülmektedir. Hasta oda içerisinde koltuk değneği ya da yürüteç desteği ile yürütülmelidir. İlerleyen süreçte fizik tedavi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Fizyoterapist, kişinin iyileşmesine hız kazandıracak egzersizleri hastaya uygulamalıdır. Hastaneden taburcu olan hastanın evde de dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Uzman hekimin sakıncalı gördüğü protezi zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. Hasta belirli bir süre eğilmekten ve uzanmaktan kaçınmalıdır. Ameliyat sonrası taburcu olan hasta uzman hekimin kontrollerini aksatmamalı, kendisine verilen ilaçları tüketmelidir.

Kalça Protezi Sonrası Yorumlar

Çeşitli nedenlerden dolayı kalça ağrısı yaşayan hasta ve hasta yakınları kalça protezi ameliyatı sonrası yorumlar nelerdir? sorusunu merak etmektedir. Kalça protezi ameliyatı hemen hemen her yaş grubundan kişiye uygulanmaktadır. Ancak ameliyat öncesinde belirli şartlar bulunmaktadır. Hasta kalça ağrıları için öncelikli olarak ağrı giderici ilaçları kullanmalıdır. Ayrıca fizik tedavi egzersizlerini gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Kişinin kalça ağrı ve acısının dinmediği durumlarda kalça protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Ameliyat için hasta muayene edilmektedir. Hastanın genel durumunun ameliyata uygun olması gerekmektedir. Ameliyatı engelleyici herhangi bir faktörün bulunmaması halinde kalça protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Kalça protezi ameliyatının amacı, hastanın yaşamış olduğu kalça ağrılarını sona erdirmek, kişinin yaşam kalitesini artırmaktır. Ameliyat sonrası uzman hekimin kurallarına uyulması halinde herhangi bir olası risk faktörü minimum düzeyde görülmektedir. Kalça protez ameliyatı sonrası yorumlar hem ameliyat olmayı düşünen hastalar hem de hasta yakınları tarafından merak ediliyor. Protez cerrahisinde yaşanan gelişmeler doğrultusunda hem diz protezi ameliyatı hem de kalça protezi ameliyatında da başarı oranları oldukça artmamıştır. Ameliyat olan birçok hasta yaşamış olduğu kalça ağrılarını geri de bırakmıştır. Hastalar eski sağlıklı, konforlu hayatına geri dönmüştür. Hastanın hasar gören kemiklerine yerleştirilen protezin yaşam ömrünün uzun olması, daha fazla kullanılabilmesi için protezi zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatının Geciktirilmesi Durumunda Ne Olur?

Kişinin yaşamış olduğu kalça ağrılarının daha ileri boyutlara ulaşması, kendisine verilen ilaç ve fizik tedavi egzersizlerinin yetersiz kalması halinde kalça protezi ameliyatı uygulanmalıdır. Kalça protezi ameliyatının geciktirilmesi durumunda hasar gören yapı da ya da o bölgenin yakınlarında kireçlenme, bozulma meydana gelebilmektedir. Bu nedenle uzman hekim kontrolünde gerekli görülmesi halinde hastanın hemen ameliyat sürecine başlanmalıdır.

blank
blank