Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

blank

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Kalça protezi ameliyatları ortopedi hekimleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Protez ameliyatları günümüze yaygın olarak yapılan cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır. Kalça protez ameliyatı sonrası risklerin oluşmasını önlemek amacıyla uyulması gereken belirli kurallar bulunmaktadır. Kalça protezi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler arasında öncelikli olarak hastanın yatış ve kalkış pozisyonlarına dikkat etmesi gerekmektedir. İçeriğin devamında kalça protezi ameliyatı sonrası yapılması gerekenlere ulaşabilirsiniz.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Kalça protez ameliyatı başarı oranları diz protezi ameliyatı gibi yüksek başarı oranlarına sahiptir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi kalça protez ameliyatında da belirli riskler bulunmaktadır. Risklerin önüne geçmek amacıyla kalça protezi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler, uyulması gereken hususların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrası hastanın belirli süre gözetim altında hastanede kalması gerekmektedir. Bu durum ameliyat sonrası oluşabilecek risklere anında müdahale edilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Kalça protez ameliyatı sonrası hasta yatış kalkış pozisyonlarına dikkat etmelidir. Hasta ameliyat sonrası otururken ya da ayakta beklerken belirli hareketleri yapmaktan kaçınmalıdır.

Kalça protez ameliyatı sonrası taburcu olan hastanın düzenli olarak yürüyüş yapması gerekmektedir. Hasta belirli bir süre çok fazla eğilmemelidir. Hasta doktor tarafından reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmalı, doktor muayenelerini aksatmamalıdır. Protez ameliyatı sonrası hasta oturacağı zaman sert ve yüksek sandalyeleri, koltukları tercih etmelidir. Hasta protezi zorlamamak adına bacak bacak üstüne atmamalıdır.

Kalça Protezi Sonrası Aksama Olur Mu?

Çeşitli nedenlerden dolayı kalça protez ameliyatına başvuran hastalar, kalça protez ameliyatı sonrası aksama durumunu merak etmektedir. Ameliyat ardından hastanın belirli bir süre aksaması ya da topallaması normal olarak karşılanmaktadır. Kalça protez ameliyatı sonrası aksama durumunun nedeni olarak vücudun eklemlere veya dokulara yapılan müdahaleye tepki vermesi gösterilebilir. Operasyonu gerçekleştiren uzman hekim tarafından verilen egzersizleri dikkatli bir şekilde uygulayan hastalarda ameliyat sonrası aksama durumunun önüne geçilmektedir.

Kalça Protezi Sonrası Yürüme Nasıl Olur?

Ameliyat sonrası yürüme işlemi uzman hekim kontrolünde başlamaktadır. Hasta önceleri oda içerisinde yürüteç ya da koltuk değneği desteği ile yürütülmektedir. Ameliyat sonrası belirli süre hastanede kalan hasta taburcu edilmektedir. Ardından hasta evde egzersizlere devam etmelidir. Kalça protez ameliyatı sonrası hastanın tamamen normal yürüme dönemine geçme süresi genel itibarıyla 1 – 1,5 ay sürmektedir. Bu süre hastanın kas gücüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Protez ameliyatı sonrası taburcu olan hastanın uzman hekimin kontrolünde yürüme egzersizlerine devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca hasta hekimin kendisine vermiş olduğu reçeteye de uymalıdır.

blank
blank