Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Koşma

blank

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası KoşmaOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nejat Güney, TGRT Haber’de yayımlanan Akşam Haberleri’nin canlı yayın konuğu oldu. Prof. Dr. Nejat Güney, kalça protezi nedir? kalça protezi ameliyatı kimlere uygulanır? kalça protezi ameliyatı sonrası koşma gibi birçok hasta ve hasta yakınının merak ettiği konulara açıklık getirdi.

Kalça Protezi Nedir?

İleri derecede hasar gören kalça ekleminin meydana getirdiği ağrı ve sızıyı ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilen hasarlı eklemin değiştirilmesi yani yenilenmesi kalça protezi ameliyatı ile mümkündür. Kalça protez ameliyatı günümüzde ortopedi cerrahları tarafından yaygın olarak yapılan yüksek başarı oranlarına sahip ameliyatlar içerisinde yer almaktadır.

Kalça Protezi Kimlere Uygulanmaktadır?

Farklı nedenlerle ortaya çıkan kalça ağrıları genellikle ileri yaş hastalarda görülen kireçlenme rahatsızlığı belirtilerindendir. Çeşitli romatizmal hastalıklar ya da travma sonrası da kalça ağrılarının oluşması mümkündür. Kalçasında ağrı hisseden her hasta kalça protezi ameliyatı için uygun değildir. Hastaya kalça protezi ameliyatı uygulanabilmesi için öncelikli olarak cerrahi dışı tedavi yöntemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Hastanın ağrı ve sızısı ortopedi cerrahının uyguladığı diğer tedavi yöntemlerine rağmen geçmemişse hastaya protez ameliyatı yapılmaktadır. Kalça protezi ameliyatı olacak hastalarda kalçada hareket kısıtlığı, topallama, bacakta kısalık gibi semptomlar görülmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastaya uygulanan ağrı giderici ilaçlar, çeşitli enjeksiyonlar ve fizik tedavi egzersizleri hastanın ağrı ve sızısını hafifletmek amacıyla gerçekleştirilmektedir. Uygulanan tüm tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması, kalça ekleminde meydana gelen hasarın daha ileri boyuta ulaşması durumunda kalça protezi ameliyatına başvurulmaktadır. Kalça protezi ameliyatı için hastanın genel sağlık durumunun ameliyata uygun olması gerekmektedir. Hastanın aktif bir enfeksiyonu yoksa ameliyat hazırlıkları başlar. Kalça protezi ameliyatı genel anestezi ile ya da belden uyuşturularak hasta uyanık iken yapılabilir. Ameliyat esnasında hasarlı kemikler çıkarılıp yerlerine protez yerleştirilmektedir. Bu sayede kalça protezi hasar gören eklemin görevini üstlenmektedir.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Koşma

Hasta kalça protez ameliyatı sonrası belirli bir süre hastanede uzman ortopedi cerrahının gözetiminde kalmaktadır. Ameliyat sonrası hasta ertesi gün yürüteç desteği ya da koltuk değneği desteği ile yürütülmektedir. Bu dönemde hastalar varis çorabı kullanır. Kalça protez ameliyatı sonrası yürüme süreci hareket kısıtlığı olmadan gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrası hastanın şikayet ettiği ağrı ve topallama problemlerinde düzelme yaşanmaktadır. Yürüteç ve koltuk değneği desteği ile yürütülen hastalar 2-3 hafta arasında desteksiz olarak yürüyebilir. Bu durum hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Kalça protezi sonrası koşma gibi hafif sportif aktivitelere 4. aydan sonra başlanabilir.

Kalça Protezinin Ömrü Ne Kadardır?

Kalça protezi ameliyatı olan ya da kalça protez ameliyatı olmuş hasta ve hasta yakınları uygulanılacak kalça protezinin kullanım ömrünü merak etmektedir. Kalça protezi ömrü, alanında uzman cerrahlar tarafından kaliteli malzeme kullanılması ile 20 yıla kadar dayanmaktadır. Kalça protezinin ömrü hastanın kullanımına göre de farklılık gösterebilir. Bu nedenle uzman ortopedi hekiminin yasakladığı protezi zorlayacak hareketlerden kaçınmak gerekmektedir.

blank
blank