Kalça Protezi Ameliyatı Olan Hastaların Yaşam Kalitesi Genellikle Nasıl Etkilenir?

SAĞLIKLI BİLGİLER
Kalça Protezi Ameliyatı Olan Hastaların Yaşam Kalitesi Genellikle Nasıl Etkilenir?

Yürüme, koşma, ayakta durma gibi faaliyetlerin başarıyla gerçekleşmesini sağlayan kalça kemiği, bazı kişilerde zamanla ya da çevresel faktörler nedeniyle bozulma yaşar. Kalça protezi ameliyatı da meydana gelen bozulmaları iyileştirmek için kullanılan bir yöntemdir. İleri yaşlarda olan hastalarda daha sık uygulanan bu ameliyatın ana amacı yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu operasyon ile;


  • Kireçlenme ve romatizma gibi problemler nedeniyle kalçasında ağrı hisseden kişiler ameliyat sonrası rahatlama duyar.
  • Kalça kemiğindeki problemlerin kısıtladığı hareketleri kişi ameliyat sonrası tekrar kazanır. Yürüme koşma gibi eylemler daha rahat gerçekleşir.
  • bazı kişiler baston yardımıyla bile hareket etmekte zorlanır. Fakat kalça kemiğine eklenen metal protez sayesinde tek başına yürüme şansına erişir.
  • Hastayı uykusundan uyandıracak kadar şiddetli olan kalça ağrısı protez sayesinde yok olur. Kişi gündelik hayatını daha sağlıklı bir şekilde geçirir.
  • Yaşa bağlı olarak gelişen kalça kemiğindeki bozulmaların protez ile düzeltilmesinden sonra kişi uzun zamandır yapamadığı eylemleri yapmaya başlar. Uzun yürüyüşler, yüzme, koşma gibi faaliyetler kişinin protez ile elde ettiği aktiviteler olur.
  • Günlük ihtiyaçları için başkasının yardımına duyulan ihtiyaca kalça protez ameliyatı sonrası gerek kalmaz. Kişi yürüme, banyo gibi şahsi gereksinimlerini kendisi giderir.


Yaşam kalitesini bu artılarla yükselten kalça protezi çoğunlukla ileri yaştaki kişilere için uygundur. Ancak kalça eklemi travma ve kaza sonucu hasar gören kişiler için de uygulanan bir tedavidir. Kemik gelişimi tamamlanan herkesin faydalanma şansının olduğu protez kaybedilen yaşam kalitesini geri getirir.


Kişi, tek başına hareket etmesini kolaylaştıran protez ameliyatından sonra bir veya bir buçuk aylık bir zaman diliminin geçmesiyle normal yaşantısına döner. Altı ay ve sonrasında üç yıl arayla yapılan muayeneler ile protez kontrol edilir. Kişiye daha kolay bir yaşam sunan protez kalça kemiğinde hissedilen bütün sıkıntılara veda etmenin en iyi yoludur.

Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Prof. Dr. Nejat Güney | Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?
03:39