Kalça Protezi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

blank

Protez ameliyatları günümüzde yaygın olarak yapılan cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır. Kalça protez ameliyatı çeşitli nedenlerden dolayı kalça ekleminde meydana gelen ağrılarının tedavisinde uygulanmaktadır. Ameliyat olmayı düşünen hasta ve hasta yakınları kalça protezi ameliyatı ne kadar sürer? sorusunun yanıtını merak etmektedir. Hastaya gerçekleştirilecek kalça protezi ameliyatının süresini etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Kalça ameliyatı süresi, ameliyatı uygulayacak uzman hekimin tecrübesi, kalça ekleminin hasar görme derecesi gibi etmenler etki etmektedir.

Kalça Protez Ameliyat Aşamalar

Kalça Protezi Ameliyatı Ne Kadar Sürer?Hastanın kalça eklemindeki hasarın artması, uygulanan diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda hastaya kalça protezi ameliyatı yapılmaktadır. Kalça protez ameliyatı öncesi hastanın diğer tedavi yöntemlerini uygulamış olması gerekmektedir. Hastaya uygulanan tedavi yöntemlerinin sonuç vermemesi halinde kalça protez ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Protez ameliyatı hemen hemen her yaştan hastaya yapılan cerrahi bir operasyondur. Hasta ameliyat öncesi genel sağlık kontrolünden geçmektedir. Yapılan tetkikler ve muayene sonucu hastanın genel durumu ameliyat için uygunsa hasta ertesi gün ameliyat olmaktadır. Hasta ve hasta yakınları ameliyat tarihinin kesinleşmesi sonrası kalça protezi ameliyatı ne kadar sürer? sorusunun yanıtını merak etmektedir. Ameliyatı gerçekleştirecek uzman hekim hastanın sorularını yanıtlamalı, endişelerini gidermelidir.

Kalça Protez Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Teknolojide yaşanan gelişmeler protez cerrahi alanında da yeniliklere olanak tanımıştır. Diz protezleri gibi kalça protezi de çeşitlilik göstermektedir. Kalça protez ameliyatı gibi kalça protezi ameliyatı da düşük riskleri olan cerrahi operasyonlardır. Kalça protezi ameliyatı yüksek başarı oranlarına sahiptir. Protez ameliyatı gerçekleştirecek hasta gerekli kontrollerin ardından ameliyathaneye alınmaktadır. Uzman hekim anestezi işlemi sonrasında hasar gören kalça eklemine hazırlanan protez monte edilir. Kalça protezi ameliyatı süresi kalçadaki bozukluğun derecesine ve ameliyatı yapan cerrahın elinin hızına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel itibarıyla kalça protezi ameliyatı süresi ameliyat esnasında çok büyük bir problem yaşanmamışsa yaklaşık 1 ila 2 saat içerisinde bitmektedir. Ancak bazı durumlarda kalça protezi ameliyatı süresi 3 saate kadar uzayabilmektedir.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası hasta belirli bir süre hastanede doktor gözetiminde kalmaktadır. Bu süreçte ameliyat sonrası oluşabilecek risklere anında müdahale edilebilmektedir. Kalça protezi olan hastalar, kalça protezi ameliyatı ne kadar sürer? sorusu gibi ameliyat sonrası hastanede kalacakları süreyi de merak etmektedir. Hastalar, ortalama 3-4 gün hastanede kalmaktadır. Bu süre hastanın ayağa kalkıp oda içerisinde dolaşabilmesi için yeterli bir süreyi kapsamaktadır. Hasta, oda içi yürüme sürecinde yürüteç ya da koltuk değneği desteği almalıdır. Ayrıca hastaya çeşitli fizik tedavi egzersizleri yapılmaktadır. Hasta belirlenen sürenin sonunda taburcu olmaktadır.

Taburcu olan hastanın tedavisine evinde devam edilmektedir. Hasta evinde daha iyi ve daha konforlu şartlarda fizik tedavi egzersizlerine devam etmeli fizyoterapistin takibinde rehabilitasyonunu tamamlamalıdır. Kalça protezi ameliyatı sonrası taburcu olan hasta ameliyatı gerçekleştiren uzman cerrahın vermiş olduğu reçeteye uymalı, rutin kontrollerini aksatmamalıdır. Ayrıca hasta protezin kullanım ömrü açısından da protezi zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır.

blank
blank