Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

blank

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalça protezi ameliyatına aday olan hasta, hastaneye bir gün önce yatırılarak bütün tetkikleri yapılmaktadır. Bu tetkikler sonucunda hastanın ameliyata uygun olduğu düşünülürse ameliyat ertesi gün gerçekleştirilmektedir. Eğer hastanın herhangi bir sisteminde sorun varsa sorunun giderilmesi için ameliyat birkaç gün ertelenmektedir. Hastanın genel durumunda ileri derecede problemler varsa ve bu ameliyat hastada hayati tehlike yaratabilecek düzeydeyse ameliyattan tamamen vazgeçmek de mümkündür. İçeriğin devamında kalça protezi ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyat öncesi süreç ve ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenlere ulaşabilirsiniz.

Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalça protezi ameliyatı öncesinde hastanın sağlığına iyi bakması gerekmektedir. Hasta doğru beslenmeli, hiç olmaz ise birkaç aylığına sigarayı  bırakmalı ve alkol alıyor ise alkol miktarını azaltmalıdır. Hasta düzenli olarak aldığı ilaçlar konusunda doktorunu bilgilendirmelidir. Ameliyattan önce hastanın vücudunda herhangi bir enfeksiyon varsa, iyileşme süresinin daha kısa olması için doktorun tavsiyelerine uymalıdır. Şeker ya da yüksek tansiyon gibi kronik bir rahatsızlığı olan hastaya uzman hekim tarafından gerekli bilgilendirme yapılmaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Evdeki Planlama

İyileşme süreci ile birlikte hastaya merdiven inip çıkma çalışmaları başlatılmaktadır. Evinde merdiven kullanma zorunluluğu olan hastalar, mutlaka tutunabileceği bir trabzandan destek almalıdır. Ev çok katlı ise bir süreliğine yaşam alanı olarak sadece giriş katı kullanılması tercih edilmelidir. Banyo yaparken duş ya da banyo küvetinin yanında bir tutunma yeri ve hastanın yıkanması için bir duş sandalyesine ihtiyacı bulunmaktadır. Hasta, sırtını dik bir şekilde yaslayabileceği kolçaklı koltuklara oturmalıdır. Protez ameliyatından sonra evdeki tüm aktiviteleri için hastaya yardımcı olabilecek birilerinin olması gerekmektedir.

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Çeşitli nedenlerden dolayı kalça protez ameliyatı olacak hasta ve hasta yakınları kalça protezi ameliyatı nasıl yapılır? sorusunu merak etmektedir. Günümüzde yaygın olarak gerçekleştirilen kalça protezi ameliyatı sonrası birçok hasta eski yaşam konforuna geri dönmektedir. Kalça protez ameliyatında hastanın hasar gören kemiğine protez monte edilmektedir. Hastaya uygulanan kalça protezi, kalçanın günlük yaşamda gerekli olan bütün hareketlerine izin vermektedir. Protez ameliyatı genel olarak 1 veya 2 saat sürmektedir. Ameliyatın süresi çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Kalça protez ameliyatı sonrası hasta, bir süre ağrı hissetmektedir. Ancak bu ağrıları gidermek için hastaya belirli aralıklarla ağrı kesici uygulamalar yapılmaktadır. Hasta ameliyattan birkaç saat sonra ayakta durabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta, yürüteç yardımıyla yürümeye başlamaktadır. Yürüyüş ve egzersiz hastanın iyileşme sürecinde büyük önem taşımaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah, hastaya ne zaman taburcu olacağı konusunda bilgilendirme yapmaktadır. Kalça protezi ameliyatından sonra yapay kalça ekleminin 6 hafta süre ile bazı hareketleri yapması sakıncalı olmaktadır. Başlangıçta gün içerisinde yapılan bazı hareketler yeni eklemi zorlamaktadır. Bu nedenle uzman cerrahın tavsiyelerine eksiksiz uymak ve rutin kontrolleri aksatmamak gerekmektedir.

blank
blank