Kalça Protezi Ameliyatı Her İki Kalçaya Birden Uygulanabilir Mi?

blank

Protez cerrahi alanında yaşanan gelişmeler protez ameliyatı başarı oranlarını artmasına olanak sağlamaktadır. Ortopedi cerrahları tarafından gerçekleştirilen kalça protez ameliyatı yaygın olarak uygulanan cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır. Ayrıca kalça protezi ameliyatı olacak birçok hasta ameliyat süreci ile ilgili aşamaları merak etmektedir. Her iki kalçasında da ağrı olan hastalar, kalça protezi ameliyatı her iki kalçaya birden uygulanabilir mi? sorusunu uzman cerrahlara sormaktadır.

Kalça Protezi Ameliyat Aşaması

Her yaştan hastaya gerçekleştirilen kalça protez ameliyatının belirli şartları bulunmaktadır. Ameliyat öncesinde hastanın kalça ağrılarını dindirmek amacıyla hastaya ağrı giderici ilaçlar verilmektedir. Ayrıca hastaya fizik tedavi egzersizlerinin uygulanmış olması gerekmektedir. Gerçekleştirilen tüm tedavi yöntemlerine rağmen hastanın ağrı ve acısının dinmediği durumlarda kalça protezi ameliyatı yapılmaktadır.

Kalça Protezi Ameliyatı Her İki Dizede Uygulanabilir Mi?

Hastanın muayene edilmesi sonucu ameliyatı engelleyecek herhangi bir sağlık sorunun bulunmaması gerekmektedir. Bu durumda ameliyat ertesi gün yapılmaktadır. Ancak hastanın ameliyata engel herhangi bir durumu varsa hasta ameliyata uygun olana kadar ameliyat gerçekleştirilmemektedir. Hastanın ameliyata uygun olması durumunda ameliyat yapılmaktadır. Ameliyata uygun olan hastaya anestezi verilerek operasyon süreci gerçekleştirilmektedir. Uzman cerrah, hasta için hazırlanan protezi hastanın hasar gören eklemine monte etmektedir. Her iki kalçasında da ağrı olan hastalar, kalça protezi ameliyatı her iki kalçaya birden uygulanabilir mi? sorusunun yanıtını merak etmektedir. Diz protezi ameliyatı 2 dizinde hasar görmesi halinde 2 dizede yapılmaktadır. Kalça protez ameliyatında da 2 kalçaya da aynı anda operasyon kalça protezi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Ancak hastanın ameliyat esnasındaki sağlık durumunun uygun olması gerekmektedir.

Ameliyat süreci her ameliyatta olduğu gibi belirli riskleri barındırmaktadır. Enfeksiyon oluşumu, pıhtı oluşumu ya da protezin mekanik yapısından kaynaklanan riskler meydana gelmektedir. Hastada ameliyat sonrası komplikasyon meydana gelmemesi ya da oluşan komplikasyona anında müdahale etmek amacıyla ameliyatın ardından hasta belirli bir süre doktor gözetiminde hastanede kalmaktadır. Ayrıca ameliyat sonrası hastanın vücudunun proteze uyum sağlayabilmesi için hasta yürütülmektedir. Hastaya ameliyat sonrası çeşitli fizik tedavi egzersizleri yaptırılmaktadır. Hasta önceleri oda içerisinde destek yardımı ile yürütülmektedir.

Kalça Protez Ameliyatı Her İki Kalçaya Birden Uygulanabilir Mi?

Çeşitli nedenlerden dolayı kalça ağrısı yaşayan hastalara kalça protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Kalça protez ameliyatında her iki kalçaya birden cerrahi işlem yapılmaktadır. Ameliyatın her iki kalçaya da uygulanabilmesi için hastanın sağlık durumunun ameliyatı kaldırabilmesi, hastanın gerekli olgulara sahip olması gerekmektedir. Ancak bunun yapılabilmesi için ameliyatı yapan cerrahın çok deneyimli ve süratli olması ve ameliyatta fazla kanama olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hastanın genel durumunun da müdahaleye izin verecek oranda iyi olmalıdır. Ancak ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde hastada herhangi bir problem varsa her iki dize müdahaleye gerçekleştirilmemektedir.

blank
blank