Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Yürüme

blank

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Yürüme

Kalça protez ameliyatı, kalça ağrılarını sona erdirmek amacıyla uygulanan cerrahi bir operasyondur. Günümüzde kalça protez ameliyatı, ortopedi cerrahları tarafından yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Kalça protez ameliyatı sonrası yürüme durumu hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Genel itibarıyla kalça protez ameliyatı sonrası hastanın belirli bir süre destek alarak yürümesi gerekmektedir. İçeriğin devamında kalça protez ameliyatı olan hasta ve hasta yakınlarının merak ettiği birçok sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Kimler kalça protez ameliyatı olabilir, kalça protez ameliyatı sonrası yürüme ve kalça protez ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kalça Protez Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Hastanın yaşamış olduğu çeşitli kalça ağrılarının dayanılamayacak düzeye ulaşması ile uzman hekimin kontrolü sonrası kalça protez ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Kalça protezi ameliyatı, diz protezi ameliyatı gibi hemen hemen her yaştan kişiye uygulanan cerrahi bir operasyondur. Hastanın ameliyata uygun olabilmesi için herhangi bir enfeksiyon durumunun olmaması ve genel sağlık durumunun ameliyat için elverişli olması gerekmektedir. Kalça protez ameliyatı, kalça çıkığı, kalça kireçlenmesi gibi birçok hastalıkta uzman ortopedi cerrahları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Yürüme

Ameliyatın ardından belirli bir süre hastanede doktor gözetiminde kalan hasta fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi egzersizleri yapmaktadır. Hastanın ameliyat sonrası genel durumuna bağlı olarak ayakta durması ve oturması gerekmektedir. Ameliyat sonrası hasta belirli bir süre yürüteç yardımı ya da koltuk değneği desteği ile yürütülmektedir. İlerleyen süreçte hastanın yürüme süresi uzatılmaktadır. Hastanın sağlık durumu ve kas gücüne bağlı olarak hastaya belirli egzersizler yaptırılmaktadır. Hastane süreci ardından taburcu olan hastanın evde de egzersiz yapması gerekmektedir.

Uzman hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda yürüme egzersizleri yapmalıdır. Hasta, belirli bir süre ameliyat bölgesini korumak kaydıyla banyo yapmalıdır. Kalça protez ameliyatı sonrası yürüme 3 – 4 hafta sonra gerçekleşmektedir. Hasta ameliyatın ardından 3 – 4 hafta sonra desteksiz yürümek için çaba göstermelidir. Genellikle 6 – 8 haftalık sürecin ardından hasta desteksiz olarak yürümektedir. Kalça protez ameliyatı sonrası hastanın rutin kontrollerini aksatmaması gerekmektedir. Hastanın belirli süreler ile hastaneye gelmesi ve uzman hekime muayene olması gerekmektedir.

Kalça Protez Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Yüksek başarı oranlarına sahip kalça protez ameliyatı hastanın eski yaşam konforuna dönmesine olanak sağlamaktadır. Ameliyat sonrası hastanın dikkat etmesi gereken belirli kurallar bulunmaktadır. Hasta kalça protez ameliyatı sonrası yürüme de zorluk yaşayabilmektedir. Bu zorluk karşısında hastanın destek alması gerekmektedir. Ameliyat sonrası hasta oturma pozisyonuna dikkat etmelidir. Hasta fazla alçak yerlere oturmamalı, fazla eğilmemelidir. Dizleri yukarıya doğru kaldırmak ameliyat sonrası risk oluşturabilmektedir. Hasta, diz ve bacak hareketlerini uygularken dikkatli davranmalıdır. Ameliyat sonrası hasta belirli bir süre bacak bacak üstüne atmamalıdır. Ayağa kalkarken vücut yükünü bacaklara değil kollara vermelidir. Hasta kollarından destek alarak ayağa kalkmalıdır. Protezin uzun ömürlü olabilmesi için hastanın protezi zorlayacak hareketlerden kaçınması gerekmektedir.

blank
blank