Kalça Kırıkları

blank

Kalça Kırıkları

Ortopedi Ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nejat Güney, Cem TV’de yayınlanan Beyaz Sayfa programının canlı yayın konuğu oldu. Prof. Dr. Nejat Güney, kalça kırıkları ve kalça kırığı sonrası uygulanılacak tedavi yöntemlerini anlattı.

Kalça Kırığı Nedir?

Kemik yapısı zayıf olan ve kemik erimesi sorunu yaşayan birçok kişide kalça kırıkları görülmektedir. Uyluk kemiğinin boynu ve civarındaki kırıklar kalça kırığı olarak tanımlanmaktadır. Trafik kazası, yüksek enerjili travmalar sonrası gençlerde kalça kırığı oluşabilir. İleri yaş hastalarda ise basit düşme sonucu kalça kırıkları meydana gelebilir. Günümüzde birçok ileri yaş hastada kalça kırığı vakasına rastlamak mümkündür. Çok ağrılı bir süreç olan kalça kırığının muhakkak alanında uzman ortopedi cerrahı tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kalça Kırığı Belirtileri Nelerdir?

İleri yaş hastalarda, yetişkinlerde ve çocuklarda görülen kalça kırıklarının belirtileri ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hasta yürümekte de zorluk çeker. Kalçasının üzerine basamayan hasta da kalça çevresinde morarma, kızarıklık da görülmektedir. Genellikle kalça kırıklarının belirtilerinde bacak kısalmış ve ayak dışa doğru dönük, hareketsizdir. Hastalığın tedavi edilmeme durumunda sakatlık boyutunda daha ciddi hasarlar meydana gelebilir.

Kalça Kırığı Tanısı Nasıl Konur?

Çok ağrılı olan kalça kırıkları vakalarında hastaya kesin tanı konabilmesi için uzman ortopedi cerrahının fiziki muayene gerçekleştirmesi gerekmektedir. Muayene ile birlikte hastaya uygulanan görüntüleme teknikleri ile birlikte kalça da oluşan kırık gözlemlenir. Teşhis ve tanı sonrasında tedavi yöntemine karar verilmektedir.

Kalça Kırığı Tedavisi Ve Protez  

Hastaya uygulanan kalça kırıkları tedavisinde amaç hastayı yatağa bağlı kalmaktan kurtarmak, hastanın acı ve sızılarını dindirmek, yaşam kalitesini artırmaktır. Kalça kırığı tedavisi kırığın yerine, hastanın yaşına ve genel durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kalça kırığı tedavisinde cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Cerrahi tedavide uygulanan yöntemlerden biri kırık parçaları uç uca getirip kaynatmayı hedefleyen ameliyatlardır. Osteosentez denen bu ameliyatlar, kırık kaynama potansiyeli yüksek olan uyluk kemiği boynunun alt bölgesindeki kırıklarda gerçekleştirilmektedir.

İleri yaş hastalarda kırığın kaynama ihtimali düşük olduğundan protez ameliyatı yapılmaktadır. Protez ameliyatlarında kırık parça çıkarılarak kemik içerisine kalça protezi yerleştirilir. Kalça protezi ameliyatı günümüzde yaygın olarak uygulanan yüksek başarı oranlarına sahip ameliyatlar içerisinde yer almaktadır. Ameliyatın başarısı, operasyonu gerçekleştirecek cerrahın deneyimine, kırığın meydana geldiği yere göre değişiklik gösterebilir.

blank
blank