Kalça Kireçlenmesinde Fizik Tedavi

blank

Kireçlenme Ve Fizik Tedavi

Kişi için kalça eklemi fizik tedavisinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Kalça kireçlenmesi tanısı konulacak olan hastanın erken tanı cerrahi operasyon olmadan tedavi edilebileceğinin en büyük göstergesi olmaktadır. Kalça için fizik tedavi kişinin, hareketlerinin iyileştirmesine, ağrılarını azaltmasına daha hızlı geri dönüşüm ve iyileşme için kan akışını sağlamaktadır. Ayrıca kişinin fiziksel işlevini ve zihinsel durumunu geri kazanmasına yardımcı olmaktadır. Kalça kireçlenmesinde fizik tedavinin amacı gündelik hareketlerini kolaylaştırmaktır. Kişi için kalça kireçlenme egzersizleri programını fizyoterapistler hazırlamaktadır. Kalça fizik tedavisi genel anlamda ciddi ameliyatlar, yaralanmalar ve kireçlenme gibi uzun süren ciddi sağlık problemlerinden sonra iyileşme hızını arttırmaktadır.

Kalça kireçlenmesinde fizik tedavi  programlarını hazırlayan fizyoterapist günlük aktiviteleri inceleyerek semptomları inceleyerek ağrıları ve şişmeleri azaltmaya odaklı program tasarlamaktadır. Terapist fiziksel rahatsızlığı bulunan kişilere kalça kireçlenmesi için egzersiz programlarını kişiye bağlı olarak hazırlamaktadır.

Kalça Kireçlenmesinde Fizik Tedavi Fizik Tedavinin Önemi 

Fizik tedavi eğitimi ve tekniklerin Kalça kireçlenme egzersizleri ve diğer bölgesel kireçlenmeleri hakkında daha farklı kombinasyonları bulunmaktadır. Gerçekleştirilen fizik tedavi işlemleri 4’e ayrılmaktadır. Bunlar ;Kalça kireçlenme egzersizleri

Germe Egzersizleri: Gerek yaştan kaynaklı, gerekse travmalardan dolayı kalça kireçlenmesinde ve kemik erimesi gibi durumlarda eklemlerin ve kasların iltihaplanma veya sertliğe sebep olabilmekte veya hareketleri kısıtlayabilmektedir. Fizik tedavinin amacı esnekliği geri kazandırmak, kasların hareketlerini arttırmak ve vücudun belirli bölgelerini germe egzersizleriyle kişiyi aktif hayatına devam etmesini sağlamaktır.

Buz ve Isı: Kireçlenmede kasların kullanımı veya en azından çalıştırılması önem taşımaktadır. Kaslara ısı veya soğuk tedavi uygulamak kişinin kan akşını uyarmakta ve şişmeyi ciddi oranda azaltmaktadır. Isı tedavileri bel boyundaki eklem ağrılarına ve sızlamaya, kasları gevşetmeye yardımcı olmaktadır. Burkulma tedavilerinde en iyi sonucu soğutma vermektedir.

Eswt: Kişinin kireçlenme problemi yaşadığı eklem bölgesine yüksek frekanslı ses dalgaları gönderme tedavisidir. Derin olan vücut dokularını uyandırmaktadır. Ses dalgalarının ürettiği titreşimler, kan akışını veya iyileşme sürecini ciddi anlamda kolaylaştırmaya yardımcı olmaktadır. Bu tedavi şekli aynı zamanda kişinin metabolizmasını iyileştirmek ve bir kırılmadan sonra kemiklerin yapışkanlığın arttırmak içinde kullanılabilir.

Elektrostimülasyon: Bir diğer fizik tedavi yöntemi olan Elektrostimülasyon tedavi gerektiren bölgelere elektrik akımı vererek, kas ve sinirleri uyarmaktadır. Aynı zamanda kan damarlarını genişletmeye ve kan akışını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

blank
blank