Kalça Kireçlenmesi Ve Tedavi Yöntemleri

blank

Kalça kireçlenmesi bir diğer adıyla osteoartrit adıyla da bilinen özellikle orta yaş ve üzeri yaş gruplarında sık görülen bir sağlık problemidir. Bu durum dokuların normal yapılarının bozulup normal fonksiyonlarını yapamayacak hale geldiği eklem hastalığı adını da taşımaktadır. Eklem hastalıklarından biri olan kireçlenme sıklıkla kalça ekleminde görülmektedir.

Kireçlenme tam anlamıyla bir kıkırdak hastalığıdır. Eğer erken tanı veya zamanında müdahale yapılmaz ise eklemin diğer yapıları da etkilenmektedir. Eklem normal işlevini gerçekleştiremezse normal işlevini yapamayacak duruma gelebilmektedir.

Kalça eklemi kireçlenmesi çeşitli sebeplerden dolayı  bu eklemi oluşturan kemiklerin yüzeyini kaplayan kıkırdağın aşınması durumunda ilerleyen zamanlarda kemiğin deforme olması durumudur. Kalça vücudun ağırlığını taşıyan önemli eklemlerden bir tanesidir. Bu nedenle aşınma ve bozulmaya en çok maruz kalan eklemlerden olmaktadır.  Ayrıca hastalık, çoğunlukla orta yaş ve üzeri yaş dönemlerinde görülmektedir. Ancak anatomik olarak (doğumdan itibaren) travmalar, kazalar gibi kalça kemiği rahatsızlıklarında erken yaşta da ortaya çıkma durumu vardır.

Kalça Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir ?

Diz kireçlenmelerinden daha az görülmesine rağmen, hasta hayatının konforunu bozmakta ve gündelik aktiviteleri doğrudan etkilemektedir. Ağrı şikayetleri olan hastaların kısa süre içerisinde doktor kontrolü olmaları gerekmektedir. Bunun sebebi kalça ağrılarında erken tanı ve erken müdahale ciddi önem taşımaktadır. Merdiven inip çıkma, oturma kalkma eylemleri, arabaya inme binme ya da çorap giyinme gibi günlük aktiviteleri yaparken ağrı ve sızlama durumlarında kişi güçlük yaşamaktadır. Bu belirtiler hastalık ilerledikçe daha basit gündelik aktiviteleri yapmak bile kişiye daha ağır gelmektedir. Kişinin ilerleyen süreçte istirahat sırasında da ağrı hissedilmeye başlamaktadır. Ayrıca ağrı derecesi hiç sabit değildir. Kalça ekleminin hareket yeteneğini ileri derecede kısıtladığı durumda yürüme güçlüğü görünmektedir.

Kalça Kireçlenmesi Tanısı Nasıl Konulmaktadır ?

Alanında uzman doktorlar tarafından dikkatli bir şekilde fiziki anlamda ön muayene yapılmaktadır. Bunun sebebi ise ağrının nereden kaynaklandığı konusunda doktorun fikir sahibi olması büyük önem taşımaktadır. Diğer bölgelerden kaynaklanan veya yayılan ağrıları ayırt edebilmek ve kalça ekleminin durumunu öğrenebilmek için genellikle röntgen veya tomografi filmi çekilmesi önemlidir. Doktorun uygun görmesi halinde kan tahlili yapılması gerekmektedir.

Kalça Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir ?

Hastalığın tedavi amacı doğrudan ağrıyı gidermektir. Kalça kireçlenmesinin ilerlemesini yavaşlatmak kişinin ve kişi hayatının konforu için önem taşımaktadır. Bundan dolayı öncelikle kişiye uygun olan hayat ve yaşam tarzı değişiklikleri önerilmektedir.  Bu durum şu şekilde örneklendirilebilir ;

  • Kilo fazlası var ise verilmesi
  • Uzun süre aynı pozisyonda kalınması
  • Oturmaktan kaçınılması
  • Bacak bacak üzerine atılması
  • Diz seviyesinden alçak sandalye ve koltukların tercih edilmemesi
  • Klozete yükseltici takılması
  • Uygun tabanlı topuksuz ayakkabı kullanılması
  • İhtiyaç durumda baston kullanılması gerekli önemlerden bazılarıdır.

Vücudun ağırlık taşıyan kısımlarından biri olan kalça ekleminde kas kuvvetini arttırmak ve eklem hareket açıklığını korumak amaçlı egzersizler tedavi hakkında ciddi önem taşımaktadır. Yüzme ve yürüyüş gibi uygun sporların devamı kişi için yararlı olmaktadır.

Kalça kireçlenmesinde erken tanı veya erken müdahale kireçlenmeyi yavaşlatacak ilaç kullanımı önemlidir. Fakat bu ilaçların doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir.

Fizik tedavi uygulamaları kalça eklemi kireçlenmesi durumunda başvurulan en sık seçeneklerden biridir. Ultrason, lazer, yüzeysel sıcak uygulamalar en sık fizik tedavi methodlarından bazılarıdır. Su içi egzersizler  ve kaplıca tedavi bu tür hastalıklarda etkili ve doğal tedavi yöntemlerinden bazılarıdır.

Kalça eklemi içerisinde kireçlenme durumunda ozon, hyaluronik asit, zengin plazma ve kortizon enjeksiyonları uygun durumlarda kullanılabilmektedir.

Hastalığın ilerlediği ve ilaç ve yukarıdaki etkenlere geç kalındığı takdirde cerrahi operasyon tedavilerine başvurulmaktadır. Bu durumda en çok kullanılan yöntem kalça protezi ameliyatlarıdır. Bu tedavi yönteminde yıpranmış ve hasar görmüş kalça eklemi yerine içeriği metal, plastik veya seramik olan yapay kalça eklemi takılmaktadır. Kalça protezi ameliyatı, hastanın pskolojik rehabilitesini yeniden normal normlara getirme bakımından oldukça önemlidir.

Hastaya özel rehabilitasyon programı düzenlenmektedir. Bu programda ise aşama olarak yük verme, yürüme ve merdiven çıkma eğitimleri verilmektedir. Germe, eklem hareketlerini arttırma ve kasları kuvvetlendirme açısından egzersiz yaptırılmaktadır. İhtiyaç halinde fizik tedaviden de yararlanılmaktadır. Su içi egzersizler bu dönemde etkili tedavi yöntemlerinden sadece bir kaçıdır.

blank
blank