Kalça Kireçlenmesi ve Tedavi Yöntemleri

blank

Kalça Kireçlenmesi ve Tedavi Yöntemleri

Her eklemde olduğu gibi kalça ekleminin de hem topu hem yuvası kıkırdakla kaplıdır. Kalça eklemi bacağı gövdeye bağlayan ana eklem olup çok fazla yük taşır. Kalça eklemi kireçlenmesi, çeşitli nedenlerle bu eklemi oluşturan kemiklerin üzerini kaplayan kıkırdağın aşınması ve alttaki kemiklerin deforme olmasıdır. Tıpta osteoartrit olarak tanımlanan ve günlük hayatı oldukça kısıtlayan bir rahatsızlık olan kalça kireçlenmesi,

40 ila 50 yaş arasında başlayarak yıllar içerisinde ilerler.

Kalça Kireçlenmesinin Belirtileri

Kalça kireçlenmesinin en önemli belirtilerinden biri, kasık bölgesinden başlayan ve dize kadar uzanan ağrılardır. Ağrı, soğuk havalarda sızı tarzında kendini gösterir. Ağrı, hastalığın başlarında hareketle artar ve istirahatle azalma gösterir.

Başlangıçta kalça hareketlerinde tutukluk ve ağrı daha sonra  topallanma meydana gelir. Hastalık ilerledikçe ağrılar, günlük aktiviteler sırasında bile sorunlara yol açabilir. Ağrılar, daha ileri dönemlerde uyku düzenini de bozabilir.

Kalça Kireçlenmesinin Sebepleri Nelerdir?

İnflamatuar hastalıklar (osteoartrit, romatoid artrit vs.)

-Travma (kalça çevresi kırıkları, travmatik kalça çıkığı vs.)

-Mekanik sorunlar (kalça eklemi ve çevresinde oluşan dizilim bozuklukları, fazla kilo vs.)

– Doğumsal kalça çıkığı,

-Enfeksiyon,

-Tümörler,

Kalça Kireçlenmelerinde Tanı Nasıl Konulur?

Fizik muayene ve hastalığın hikayesi  kalça kireçlenmesinin en önemli tanı koyma yöntemlerinden bazılarıdır. Bir veya birkaç eklemde ağrı aynı zamanda olabilir. Kalçanın  röntgen ile  tetkiki kalça kireçlenmesi tanısı koymak için yeterli olmaktadır.

 

 

Kalça Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kalça kireçlenmesi,  tıbbi ve cerrahi  olmak üzere 2 şekilde tedavi edilir .Her kireçlenme çeşidinde temel tedavi, sorunun ilerlemesine yol açacak problemleri tespit edip bunları düzeltmektir.Kalça kireçlenmesi olan kişilerin  kilo vermesi, istirahat ağrılarının azalması için başlangıçta yeterli olsa da ileri dönemlerde ancak kalça protezleri ile tedavi sonuç vermektedir.