Kalça Çıkığı Ve Kalça Protezi

blank

Kalça Çıkığı Ve Kalça Protezi

Kalça Çıkığı Ve Kalça Protezi hakkında detaylı bilgiler edineceğiz. Uyluk kemiğinin ucu topuz şeklinde olup, leğen kemiğindeki yuvasından çıkması, doğumsal kalça çıkığı hastalığına neden olmaktadır. Bu durum daha sonraki yaşlarda travma sonucu da görülmektedir. İlerleyen süreçte oluşan çıkık durumları yüksekten düşme, trafik kazaları veya beklenmedik bazı travmalara bağlı olarak görülebilmektedir. Travmatik kalça çıkıklarının çoğu arka tarafa doğrudur. Bu durum bacak kısalığına veya bacağın dışa doğru dönmesi ile fark edilir. Çok ağrılı bir olay olan bu durum, kalça bölgesinde sinirlere hasar vermektedir. Bu sebeple kalça çıkığı ve kalça protezi ameliyatı büyük önem taşımaktadır. Ayrıca düşük ayak deformitesi ve his kaybına da yol açmaktadır. İleri yaşlardaki kalça çıkığı probleminde kalça eklemi bozulacağı için erken veya geç dönemde kalça protezi tedavisi uygulanmaktadır. Kalça çıkığına bağlı olarak yapılan  kalça protezi ameliyatı bu konu ile uğraşan ortopedi cerrahları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Doğuştan Kalça Çıkığı

kalça çıkığı ve kalça protezleri

Doğuştan oluşan kalça çıkıklığı ortopedi alanının en zor ve ciddi sorunlarındandır. Kalça çıkığı rahatsızlığı daha çok kız çocuklarında görülmektedir. Ayrıca hastalığa özellikle ilk doğan bebeklerde rastlanmaktadır. Bu nedenle bebeklere kalça çıkığı testi yapılmalıdır. Bebeklerde kalça çıkığı veya kalça gelişim geriliğinde riskleri arttıran; bebeklere kundak yapılması, anatomik etmenler, bebeğin kilolu doğması ve annenin gebelik döneminde değişen hormonlarından dolayı bebeğin ters gelmesine etki etmektedir. Kalça çıkığının görüldüğü durumlarda, ilerleyen zamanlarda bu durum kendini daha fazla belirginleştirmektedir. Belli bir yaşa kadar gündelik aktivitelerini, reaksiyonlarını normal şekilde yerine getiren kişilerde zamanla hareket kısıtlanmaları yaşanabilmektedir. Ayrıca kişi yaşam aktivitelerini yapmakta zorlanabilir.

Kalça çıkığının zamanında tedaviye başlanmaması veya geç fark edilmesi durumunda bebeğin ileriki yaşlarda  hayatı olumsuz yönde etkilenmektedir. Günümüzde protez cerrahisi alanında yaşanan gelişmeler kalça protezi gibi kalça protezi ameliyatı sonrası başarı oranlarını da yükseltmiştir. Bu nedenle kalça protezi ameliyatı erişkinlerde doğumsal kalça çıkığı veya gelişim geriliğine bağlı kalça problemlerinin tedavisinde de uygulanmaktadır.

Kalça Çıkığı Ameliyatı

Bebeklerin doğuştan kalça probleminin erken teşhis edilmesi son derece önemlidir. Çünkü hastalığın erken teşhisi iyileşme sürecini hızlandırır tedavide başarıyı artırır. Bebeklerde 6 aydan sonraki dönem için tedavi gecikmeye  başlamıştır.  Erken dönemde ki müdahalelerde kalça yerine oturtturup alçıyla sabitleme işlemi yapılmaktadır. Alçı bebek de  ortalama 3 ay aralıklarla 3 kez değiştirilir. Bebeklerde 1 yaş dönemini geçtiği zaman  cerrahi işlemsiz düzeltme çok zor veya imkansız olmaktadır. Bebek yürümeye başladığı dönemde ise eğer kalça çıkığının tedavisi yapılmamışsa kalçada çeşitli bozukluklar meydana gelmiştir. Bu durumda, kalça topuzunun şekli değişmiştir. Ayrıca leğen kemiğinde bulunan yuva düzleşmiştir. Bu şekil bozukluğu durumlarında ameliyatla tedavi bebek için tek çözüm yolu olarak gözükmektedir.

Bebeklerde 6-7 yaş ve sonraki dönemlerde ameliyat yapılabilmektedir. Ancak yapılan ameliyatlarda  kalçayı leğen kemiğine oturtmak zorlaşmaktadır. Bu sebeple alınan sonuçlar sıkıntılı olmakta ve  gündelik aktiviteler kısıtlanmaktadır. Bu dönemde yapılan ameliyatlardan amaçlanan sonraki dönemde   uygulanacak olan kalça protez ameliyatını kolaylaştırmaktır…Kısaca doğuştan kalça çıkığı tedavilerinde gecikmemek çok önemli bir husustur. Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde doğuştan kalça çıkığı ameliyatında yaş ilerledikçe başarı oranı azalmakta ve sağlıklı şekilde gündelik aktiviteleri gerçekleştirme imkansız hale gelmektedir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır ?

blank
blank