Kalça Çıkığı Problemleri

blank

Kalça Çıkığı Problemleri

Kalça ekleminin yuvasını oluşturan asetabulum femur ucunu örtme kısmındaki eksikliklerinden dolayı tam çıkık olan kısma kadar geniş bir yelpazeyi içeren bebeklik veya çocukluk döneminde uygulanmış doğumsal kalça içerisinde bulunan hücre bozuklukları veya çıkığı, ikincil kireçlenme oluşumunu oluşturan en önemli faktörlerden biridir. Bu durumda hasta, kalça çıkığı problemleri nedeniyle ileri derecede ağrı hissetmektedir. Buna bağlı olarak kişi günlük reaksiyonlarını ağrıdan dolayı gerçekleştirememektedir. Hastaya uygulanan total kalça protezi ile hastanın yaşam konforunun sağlanması hedeflenmektedir.

Genetik ve anatomik bozuklukları fazla olmayan bireylerde total kalça protezi uygulamasında hayati sorunlar yaşamamaktadır. İleri derece de çıkık durumlarında kalça yuvası aşırı derece yıprandığı noktada sorunlar artmaktadır. Bu durumda kalça çıkığı problemleri ile beraber çözümleri zorlaşmaktadır.

Doğumsal Kalça Çıkığı Neden Olur?

Doğumsal kalça çıkığı durumunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kalça çıkığı problemleri çeşitli faktörler sonucu meydana gelmektedir. Bu etkenlerden bazıları; kişinin anne rahmindeki düşük cenin idrar sıvısı seviyeleri, ters doğum veya ailede kalça çıkığı durumları şeklinde sıralanmaktadır. İlk gebelikte rahim gevşemediği için bebeğe baskı uygulanarak kalça çıkığına sebebiyet vermektedir. Bu durumdan dolayı ilk gebeliklerde kalça hücre bozukluklarının görülmesi daha fazla olmaktadır. Bu durum genetik olarak doğuştan gelen çeşitli hastalıkların bir parçası da olabilmektedir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir ?

Doğumsal kalça çıkığı herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bu nedenle alanında uzman doktor tarafından muayene gerçekleştirilmelidir. Özellikle yenidoğan bebeklerde erken tanı hayati önem taşımaktadır. Bu durumu yaşayan yeni doğanlarda çeşitli belirtilerin görülmesi de mümkündür. Bu belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Kalça eklemi hareketlerinde sınırlılık görülmektedir,
  • Bacaklar dışa doğru açılamamaktadır.
  • Kalça ve bacaklarda oluşan deri katlantılarının asimetrik olması,
  • Bebeğin emekleme, oturma, yürüme gibi fonksiyonlarını içeren gelişimlerinde gerilik meydana gelmesi,
  • Yürüyen bebeklerde aksamanın görülmesi,
  • Kalça eklemi hareket ettirildiğinde ses gelmesi şeklinde sıralanabilmektedir.

Tedavisi mümkün olmayan doğumsal kalça çıkığı hastalığında, kişinin kalça ekleminde kalıcı bozukluğa bağlı çeşitli şikayetler oluşmaktadır. Bu şikayetlerden bazıları;

  • Topallayarak yürüme
  • Genç yaşlarda başlayan kalça ağrısı
  • Eklemde aşınmaya bağlı erken dönemde kireçlenme
  • Eklem hareketlerinde gündelik hayatı etkileyen kısıtlı hareketlerdir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Önlenmekte midir ?

Kalça Çıkığı ProblemleriDoğumsal ya da gelişimsel kalça çıkığını önlemek genel anlamda mümkün olmamaktadır. Fakat bebeklere düzenli olarak taramaya yaptırarak tanıyı en açıklayıcı hale getirmek mümkündür. Bu durumda rahatsızlığın erken dönemde tanınmasıyla tedavinin çok daha kolay yapılması sağlanabilmektedir. Eğer yeni doğanın bacakları düz ya da sıkı şekilde kundaklanmış ve bu durumda bebek çok fazla kalıyorsa bebeğin kalça eklemi gelişimini yavaşlatmaktadır. Bu nedenle bebeği sıkı kundaklanmaktan sakınmalı, bebeğin kalça ve diz eklemlerini rahatça ve serbestçe hareket ettirebileceği rahat ve bol giysiler giymesini sağlamalıdır. Çünkü yapılan bu uygulamalar sayesinde bebeğin kalça çıkığından koruması konusunda  oldukça yararlı olmaktadır.

Doğumsal Kalça Çıkığı

blank
blank