Kalça Çıkığı Nasıl Önlenir?

blank

Kalça Çıkığı Nasıl Önlenir

Günümüzde genellikle yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda kalça çıkığı sorunu görülmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen kalça çıkığı hastalığı gelişimsel kalça çıkığı olarak tanımlanmaktadır. Kalça çıkığı, erken fark edilme durumunda ameliyatsız tedavi edilebilmektedir. Ancak kalça çıkığının geç fark edilmesi kalıcı sakatlıklara neden olmaktadır. İçeriğin devamında kalça çıkığı nasıl önlenir? Kalça çıkığı bebeklikte mi başlıyor? Bebekte görülen kalça çıkığı belirtileri nelerdir? gibi merak edilen birçok sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz.

Kalça Çıkığı Bebeklikte Mi Başlıyor?

Kalça Çıkığı Nasıl Önlenir?

Genellikle kalça çıkığı, bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen bir sorundur. Bebeklerde kalça çıkıklığı doğumdan hemen sonra yapılan kontroller sırasında görülebilmektedir. Ancak bazı durumlarda kalça çıkığı sonradan da gelişmektedir. Bebeklik döneminde kalça çıkığının erken fark edilmesi durumunda herhangi bir cerrahi operasyon gerçekleştirilmemektedir. Kalça çıkığının fark edilebilmesi için bebeğe gerekli tetkikler yapılmaktadır. Ayrıca muayene işlemi gerçekleştirilmelidir.

Kalça çıkığının nedeni kalça da yer alan eklemin doğru bir şekilde gelişim gösterememesinden kaynaklanmaktadır. Bebeklerde görülen kalça çıkığı nasıl önlenir? Sorusu aileler tarafından merak edilmektedir.

Kalça çıkığı sorunu, doğum anından itibaren en fazla görülen iskelet ve kas problemi olarak bilinmektedir. Çocuklarda görülen kalça çıkığı sorununun önüne geçebilmek için bebeğin doğum sonrası doktor kontrollerine gitmesi gerekmektedir. Ayrıca uzman hekim, bebeğe kalça ultrasonu gibi gerekli uygulamalar yapmaktadır.

Kalça Çıkığı Nasıl Önlenmektedir?

Bebeklerde ve çocuklarda görülen Kalça çıkığı nasıl önlenir? sorusu ile ilgili birçok aile araştırma yapmaktadır. Erken dönemde teşhis edilen kalça çıkığı önlenebilmektedir. Kalça çıkığının çabuk fark edilmesi halinde ameliyatsız tedavi yöntemleri gerçekleştirilmektedir. Bebeğe ilk 6 ayda sadece basit bazı önlemler ile tedavi yapılmaktadır. Ayrıca hastaya uygulanan tedavinin ilk 6 ayda yapılması durumunda iyileşme oranı oldukça yüksektir.

Kalça çıkığı 6 aylıktan sonra teşhis edildiyse atel uygulamasının işe yaramama halinde cerrahi operasyon gerçekleştirilmektedir. Uzman hekim, hastaya uygulanılacak cerrahi işlemde femur topunu tekrar kalça soketine yerleştirmektedir. Kalça çıkığının önlenebilmesi için yeni doğan bebeklere kundak yapılmasından kaçınılmalıdır. Bebeğe rahat hareket edebileceği kıyafetler giydirilmelidir. İleri yaştaki hastalarda da kalça çıkığı problemi görülmektedir. Bu durumda hastaya çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanın kalça ağrılarının dinmemesi, kalça eklemindeki hasarın aşırı zedelenmesi sonucunda kalça protezi ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Bebekte Görülen Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda ve bebeklerde görülen kalça çıkığı bazı belirtiler göstermektedir. Hastada kalça çıkığının olup olmadığı doktor muayenelerinde ortaya çıkmaktadır. Kalça çıkığı belirtileri bebekten bebeğe farklılık göstermektedir. Bebeklerin iki bacağının arasında uzunluk farkı gözlenmesi ya da bebeklerin kalçasını hareketlerinde kısıtlamanın olması kalça çıkığı belirtileri arasında yer almaktadır. Yürüme yaşına gelmiş bebeklerin hareketlerinde aksaklık görülmesi de kalça çıkığı belirtisi olarak gösterilebilmektedir. Bebeklerde kalça çıkığı belirtilerinin görülmesi durumunda muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır. Hastalığın erken fark edilmesi ve tedavi sürecinin erken başlaması bebeğin sağlığı acısından son derece önemlidir.

 

blank
blank