Total Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Neler Yaşanır?

blank

Kalça Ameliyatı Sonrası

kalça ameliyatı sonrasıTotal kalça protezi, günümüzde başarılı bir şekilde uygulanan cerrahi bir operasyondur. Bazı bireylerde kalça ekleminin ileri düzeyde harap olması halinde hasarlı eklemin değiştirilmesine yönelik gerçekleştirilmektedir. Total kalça protezi ile operasyonunda titanyum, kobalt ya da kromdan imal edilen protezler kullanılmaktadır. Protezlerin hareketli kısımları hastaların yaşına göre değişik malzemelerden üretilmektedir. Seramik veya metal parçalar hareketli kısımlarda kullanılmaktadır. Ameliyatta kullanılan protezlerin ömrü iyi ve sanatına uygun yapıldığında bugün 25-30 yılları bulmaktadır. Kalça protezi ameliyatı olacak birçok hasta total kalça ameliyatı sonrası neler yaşanır ? sorusunun yanıtını merak etmektedir. İçeriğin devamında total kalça protezinin kimler için uygun olduğunu ve işlemin nasıl yapıldığına ve total kalça protezi ameliyatından sonra neler yaşanır sorularının yanıtına ulaşabilirsiniz. 

Kimler Total Kalça Protezi Ameliyatı Olabilir?

Protez cerrahisinde yaşanan gelişmeler ışığında günümüzde uygulanan diz protezi ameliyatı ve kalça protezi ameliyatı başarı oranları yükselmiştir. Her ameliyat belirli riskleri barındırsa da kalça protez ameliyatı risk oranı oldukça düşüktür. Kalça bölgesinde kırık, damarlanma bozukluğu veya çıkık gibi faktörlere bağlı olarak ileri derecede hasar görmüş ve fizik tedavi, ilaç tedavisi, baston kullanımı ya da başka farklı tedavilerden sonuç alamamış hastalarda kalça protez ameliyatı tercih edilmektedir.


Gündelik yaşam aktivitelerini engelleyen kısalık, harekette zorluk ya da şiddetli ağrılar genelde 50 yaş üzerindeki  kişilerde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalarda, ilaç tedavisinin ağrıyı kontrol etmede yetersiz kaldığı durumlarda total kalça protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Ameliyat olacak birçok hasta ve hasta yakını total kalça protezi ameliyatından sonra neler yaşanır? sorusunu uzman hekimlere sormaktadır. Hastanın ameliyat sonrası kalça ağrılarında azalma görülmekte ve günlük yaşamına geri dönebilmektedir.  

Total Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Epidural  veya spinal anestezi kullanılarak yapılan bu operasyonda genel anestezi de tercih edilmektedir. Yaklaşık 1-1,5 saat süren ameliyattan sonra yaşanabilecek ağrıların kontrol edilebilmesi için ağrı pompaları kullanılmaktadır. Ameliyat esnasında uzman hekim hasta için hazırlanan protezi ilgili eklemlere yerleştirmektedir. Ameliyattan 1 gün sonra hastalar ayağa kaldırılarak yürütülmeye başlanmaktadır. Kalça protez ameliyatı sonrası hasta 2-3 hafta yürüteç ya da koltuk değneği desteği kullanmaktadır. Hastalar belirli süre sonra normal yürüme fonksiyonunu kazanmaktadır. 

Total Kalça Ameliyatı Sonrası Yapılmaması Gerekenler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası hastanın yapmaması gereken belirli hususlar bulunmaktadır. Protezin kullanım ömrünün olumsuz olarak etkilenmemesi ve ameliyat sonrası oluşabilecek risklerin önüne geçmek amacıyla uzman hekimin belirtmiş olduğu kurallara uyulması gerekmektedir. Total kalça protezi ameliyatından sonra yapılmaması gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Kalçalar diz ekleminden daha aşağıda olacak şekilde oturulmamalıdır.
  • Hasta otururken alçak ve yumuşak minderli koltuklar tercih etmelidir.
  • Ameliyat sonrası hasta bağdaş kurup oturmaktan kaçınmalıdır.
  • Hasta bacak bacak üstüne atmamalıdır.
  • Hasta protezi zorlayacak şekilde çömelmemelidir.
  • 6 haftalık sürenin sonunda uzman hekimin belirtmiş olduğu kısıtlamalar kaldırılmaktadır. 
  • Total kalça protezi ameliyatı sonrası rehabilitasyon için fizyoterapi desteği mutlaka alınmalıdır.
  • Ortalama 1 ay süre ile evde yakın takip yapılmalı ve bu sürenin sonunda mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.
blank
blank