Kalça Kireçlenmesi Ağrısına Ne İyi Gelir?

blank

Kalça Kireçlenmesi Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Kişinin yaşına bağlı olarak kalça eklemindeki kıkırdak yapı değişimi ve fazla kilo kalça kireçlenmesini başlıca etkilemektedir. Orta yaş ve üzeri yetişkin kişilerin çoğunda kalça kireçlenmesi meydana gelmektedir. Kalça kireçlenmesi, öncelik olarak hafif düzeyde başladığından dolayı hasta ilk reaksiyonlarında hareketlerinde devam etmektedir. Fakat kalça ağrısı artışı zaman ile doğru orantılı olduğundan dolayı zamanla kıkırdak yapıda zedelenmeler meydana gelmektedir. Kalça kireçlenmesi bazı kişilerde kalıtımsal, bazılarında yaştan kaynaklı karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir kaza etkisiyle veya spor yapmakta olan kişinin kalça eklemine gelen herhangi tepkime travmalar, kalça kireçlenmesine neden olmaktadır.

Kalça Kireçlenmesi Nasıl Geçer ?

kalça ağrısı

Kişi kalça kireçlenmesi tanısı konulduktan sonra bu bilinçle yaşamalıdır. Kireçlenme konusunda bilinçlenen kişi, ağır egzersizlerden kaçınmaktadır. Deforme olmuş eklem aşırı derece kullanılmamalı ve kalça ağrısı yaşadığı dönemlerde kişi tarafından dinlendirilmelidir. Eklem ve eklemi çevreleyen kas grubunun kuvvetlendirilmesi için ekleme binen yük azaltılması şarttır. Bundan dolayı kişiye egzersiz programı uygulanmalıdır. Herkeste görülebilen kireçlenme, ileri seviyede olduğunda kalça protezi ameliyatı gibi cerrahi işlemler gerektirebilmektedir.

Kalça kireçlenmesi durumda en sağlıklı olan eğer kişi kilodan kaynaklı kireçlenme yaşamışsa eğer sabit kiloda kalmalı ve zamanla kalça kireçlenmesinin geçmesini sağlamaktadır. Birey yürüyüş, yüzme gibi hafif aktiviteler ile kireçlerin deforme etmiş bölgesinin ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Kalça kemiği ağrısı erkeklerin kadınlara oranla daha hareketli olması nedeni ile kalça kireçlenmesi daha çok kadınlarda görülmektedir.

Kalça Kireçlenmesine Ne İyi Gelir ?

Kişinin kalça kireçlenme durumu bu esnada çok önemlidir. Kalça kireçlenmesi erken durumda ise şişkinlikler ve eklem için kullanılabilen yeşil çay, kireçlenmeye bağlı kalça ağrısına iyi gelmektedir. Zencefil tüketimi, kireçlenme şişkinliklerinin ve kalça kemik ağrısı çeken kişilerin şişkinliklerinin azalmasını sağlamaktadır. Soğuk ve sıcak kompres yapmak, kalça kireçlenmenin neden olduğu eklem ağrılarını kontrol altında tutmaktadır. Kireçlenmeden dolayı kalça ağrısı şikayetinin olduğu bölgeye yaşanan ağrı için uygulanan doğru masaj hareketleri, kireçlenmeden dolayı şişkinlik ve iltihaplanmanın azalmasını sağlamaktadır.

Kireçlenme şişlik ve kalça ağrısı gösterirken aynı zamanda hareket etmeyi de zorlaştırmaktadır. Hareket etme sıklığı azaldıkça, kireçlenmenin sebep olduğu kalça ağrısı da artmaktadır. Zamanla da doğru orantılı olan kalça kireçlenmesi vakalarında ses gelebilmektedir. İskelet sistemi bozuklukları ve genetik nedenler, kireçlenme olarak kendini göstermektedir. Kişi kilo yapan yiyeceklerden uzak durmalı ve dengeli beslenmeye önem vermelidir.

blank
blank