Kalça Ağrılarının Sebepleri

blank

Kalça Ağrılarının Sebepleri

Hemen hemen her yaştan kişi çeşitli nedenlere bağlı olarak kalça ağrıları yaşamaktadır. Kalça ağrılarının sebepleri arasında gösterilebilecek çok fazla etken yer almaktadır. Kişinin yaşamış olduğu kalça ağrıları tedavi edilmediği durumlarda daha şiddetli ağrılara dönüşebilmektedir. Vücudumuzun yükünü taşıyan kalça eklemi günlük hayatta birçok hareketi sorunsuz olarak yapmamıza olanak tanımaktadır. Kalça ağrılarının artması durumunda hasta, yaşam aktivitelerini gerçekleştirmekte zorluk yaşamaktadır. Kalça ağrısı, kalçanın önünde, arkasında, kasıkta ve kasığın dış tarafında hissedilmektedir. İçeriğin devamında kalça ağrısı sebepleri, kalça ağrıları tedavi yöntemleri gibi merak edilen konular hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kalça Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Çeşitli nedenlerden dolayı kalça ağrısı yaşayan kişiler ağrının ilerlemesi ile günlük hayatlarında zorluk yaşamaktadır. Her yaştan kişide görülen kalça ağrılarının sebepleri dönem dönem farklılaşmaktadır. Bebeklik ve çocukluk döneminde kalça ağrılarının sebepleri; gelişimsel kalça bozuklukları, kalçada mikrobik hastalıkların meydana gelmesi, iltihaplı eklem romatizmaları ya da kalça ekleminde kaymalar meydana gelmesidir. Ayrıca kalça kireçlenmesi hastalığı da kalça ağrılarına neden olmaktadır. İleri yaşlarda kalça ağrılarının sebepleri; çeşitli aşınmalar ve yıpranmalar sonucu kalça ekleminde meydana gelen kireçlenme, kalça kırıkları, kas zorlanmaları, kötü huylu hastalıklar gibi birçok faktör kalça ağrılarının yaşanmasına neden olmaktadır.

Kalça Ağrılarında Tanı Nasıl Belirlenmektedir?

Kişinin yaşamış olduğu kalça ağrılarında uygulanılacak tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle hastanın kalça ağrılarına neden olan faktörler bulunmalıdır. Hastanın yaşamış olduğu kalça ağrılarını tetikleyen farklı faktörler olabilir. Kalça çıkığı ağrılarına travma ya da doğumsal kaynaklı ağrılar etki etmektedir. Kalça problemlerinin birçoğu uzman hekimin gerekli sağlık muayenesi ve tetkikleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hastaya uygulanılan muayene esnasında kalça ağrılarının sebepleri de uzman ortopedi cerrahı tarafından saptanmaktadır. Kalça ağrıları artması durumunda hastanın hareket etmesi de zorlaşmaktadır. Hasta ilerleyen süreçte hareket kısıtlılığı yaşamaktadır.

Kalça Ağrılarının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastanın yaşamını olumsuz etkileyen kalça ağrıları çoğunlukla kalça ekleminin yıpranması, aşınması durumunda ortaya çıkmaktadır. Kişinin günlük yaşam aktivitelerini yapamayacak durumlarda hastaya çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastaya uygulanılacak tedavi yöntemleri arasında ağrı giderici ilaç tedavisi, fizik tedavi egzersizleri yer almaktadır. Ayrıca ağrı bantları, lokal enjeksiyonlar da yapılmaktadır. Hastalığın ilerlemesi ile hastalığın dayanılamayacak duruma gelmesi halinde uzman hekim tarafından cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Kalça Eklemini Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Birçok hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyen kalça ağrılarından korunmak için yapılması gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bebeklerde, çocuklarda, gençlerde ve ileri yaş hastalarda olmak üzere kalça ağrısı problemi hemen hemen her yaş grubunun korkulu rüyası olarak bilinmektedir. Kalça ekleminin korunması kalçada oluşabilecek aşınmaların, yıpranmaların önüne geçmektedir. Böylelikle kalça ekleminin korunmasını artıracaktır. Kişinin kalça eklemini koruması için kalçaya binen yükü hafifletmesi gerekmektedir. Hastaların engebeli alanlarda yokuş aşağı ve yukarı koşmamalı veya yürümemelidir. Kalça ağrı yapmayacak sporlar yapılmalıdır.

blank
blank