Kalça Ağrılarının Sebepleri

blank

Kalça Ağrılarının Sebepleri

Kalça eklemi, leğen kemiğiyle uyluk kemiğinin birleştiği noktadadır. Günümüzdeki kalça ağrılarının birçok nedeni bu eklemlerde yaşanan sorunlarla ilgilidir. Ağrıların nedeninin tam olarak saptanabilmesi için ağrının tam olarak nerede olduğunun belirlenmesi gerekir. Kalça etrafındaki bursa, tendon ve kaslara bağlı yaşanabilecek ağrıların yanı sıra, bel bölgesinden kalçaya yansıyan ağrılar da kalça ağrılarının nedeni olabilir.


Kalça Ağrısı Belirtileri


Kalça ağrısı, kasık bölgesinde çoğu kez yürürken yada hareket ederken acı hissedilmesiyle başlar. Daha sonra otururken veya uzanırken de hissedilebilir. Bazen tek taraflı hissedilebilen bu ağrılar çift taraflı da seyredebilir. Doktor tarafından ağrının nedenini saptamak adına yapılacak tespitlerden sonra tedavi süreci başlatılır. Ancak teşhis koyabilmek için radyolojik görüntülemeden faydalanılmalıdır. Röntgen, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans tekniği dışında, kan testleriyle de kalçada ağrıya neden olabilen farklı bir hastalığın olup olmadığının araştırılması gerekir.


Bebeklik Döneminde Kalça Ağrısı Nedenleri


Bebeklik döneminde aşağıdaki durumlardan dolayı kalça ağrısı yaşanabilir;
• Kalçada mikrobik hastalık oluşumu
• İltihaplı eklem romatizması
• Kalça ekleminde kayma

Gençlerde, Orta ve İleri Yaşlı Bireylerde Kalça Ağrısı Nedenleri

Gençlerde ve orta yaşlı bireylerde daha çok iltihaplı eklem romatizmaları ve kazalar nedeniyle kalça ağrısı yaşanmaktadır. İleri yaşlarda;
• Kas zorlamaları
• Kalça ekleminde kireçlenme
• Tendinit ve bursit zorlanmaları
• Kalça kırıkları gibi nedenlerden dolayı yaşanabilir.

Kalça Ağrılarının Genel Sebepleri

Kalça bölgesindeki ağrıların genel sebepleri ve açıklamaları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;


Doğumsal Sorunlar: Kalçada yapısal deformiteler ile beraber doğuştan kalça çıkıkları, yaş ilerledikçe ağrıya neden olabilir.

Enfeksiyonlar: Kalça eklemindeki yumuşak dokularda enfeksiyon oluşumu ciddi ağrılara neden olabilir. Bu durumda kalça ağrılarına ateş de eşlik edebilir.


Tendinitler: Kaslarla kemikleri birbirine bağlayan tendonlarda aşırı kullanım sonucunda inflamasyon yaşanabilir. Sonuç olarak kalça ağrıları da sıkça görülebilir.


Bursitler: Tendon ve kasları koruyan yumuşak doku yastıkçıkları olan bursitlerin aşırı kullanımı, kalça ağrılarına davetiye çıkarabilir.

Artritler: İltihaplı romatizmal hastalıkların yanı sıra kireçlenmeye bağlı eklem rahatsızlıkları, kalça bölgesinde hareket kısıtlılığına sebep olur. Bireylerde kalça ağrısı sebepleri arasında artritler de bulunmaktadır.


Kırıklar: Yaşlı bireylerde kemiklerin kırılganlık seviyesi artmaktadır. Düşme nedeniyle yaşanan kırıklar doğrudan kalça ağrılarının sebepleri arasındadır.


Avasküler Nekroz: Kalça kemiğindeki kan akımının bozulması, kemik hücrelerinde ölüme neden olur. Bu durumda kalça ağrıları gözlemlenebilir.
Yansıyan Ağrılar: Kişilerin pelvik bölgesindeki organlarda yaşanan ağrılar, kalça bölgesine yayılabilir.