İleri Yaşta Kemik Erimesi

blank

Yaşın ilerlemesiyle beraber vücudun pek çok bölgesinde değişiklikler meydana gelir. Bu değişim kemiklerimiz için de geçerlidir. Yaşlanmaya bağlı olarak çeşitli kemik hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Yaşlılarda görülen kemik hastalıkları bireylerin gündelik aktivitelerini de etkiler. İleri yaşta kemik erimesi ya da diğer adıyla Osteoporoz yaygın olarak görülen metabolik kemik hastalıklarındandır.

Yaşlanmayla Ortaya Çıkan Kemik Değişiklikleri

İleri Yaşta Kemik Erimesi

Kemik erimesi, kemiklerdeki mineral yoğunluğunun azalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. 50 yaş itibarıyla kemik yoğunluğu hem kadınlarda hem de erkeklerde azalmaktadır. Ancak kadınlarda bu süreç çok daha hızlı bir şekilde devam etmektedir.

İleri yaşta kemik erimesi, yaşlanma etkisinin yanı sıra hormonlardaki azalma nedeniyle de meydana gelmektedir. Kemik kayıpları dokuları etkilediği için boy kısalığı ya da kamburluk gibi durumların meydana gelmesi mümkündür. Ayrıca yaşlanan kemiklerdeki yıkımın artması, kemik kalınlığının azalmasına da neden olmaktadır.

İleri Yaşta Kemik Erimesi Neden Görülmektedir?

Kemiklerin yaşlanmasıyla beraber bağ dokusunda ve kıkırdaklarda da bazı değişiklikler fark edilir. Bağ dokusunda yaşanan en önemli değişiklik, gerilme direncinin azalmasıdır. Bu durumda bağ dokusunun sertliği arttığı için tendonların dayanıklılığı azalmaktadır. Kaslardaki değişiklikler aslında iskelet kası ve vücut kitlesindeki azalma ile doğru orantılıdır. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalıkları ile kas lifleri de azalır. Ayrıca bu azalmalar 60 yaşından itibaren ciddi bir orana ulaşabilir. Gençlik döneminde tam dolmayan kalsiyum depoları ve yaşlandıkça azalan refleksler, ileri yaşta kemik erimesi hastalığını ortaya çıkarmaktadır. Kemik erimesi kırık ve çıkık oluşumuna da neden olmaktadır.

Kemik Erimesi Belirtileri

İleri yaş hastalarda kemik erimesi en çok görülen metabolik kemik hastalığıdır. Kemik erimesi erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülmektedir. Kemik erimesi çeşitli belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu belirtiler arasında; el bileklerinde kırıklar, sırtın kamburlaşması, sırt ve bel ağrıları, omurga kırıkları, boy kısalması, kalça kırıkları ve kaburga kemiklerinde kırıklar olarak sıralanmaktadır. Kemik erimesi hastalığının ortaya çıkmasına etki eden çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Bu risk faktörleri;

  • Bunama hali,
  • Spor veya egzersiz alışkanlığının bulunmaması,
  • Eklem hastalıkları,
  • Alkol ve sigara kullanımı,
  • İlerleyen yaş,
  • D vitamini ve kalsiyum eksikliği,
  • Tiroit hastalıkları,
  • Ailede kemik erimesi vakasının bulunması kemik erimesi risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Kemik Erimesi İçin Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

Doğal şartlarda 35 yaşından itibaren kemik kayıpları yaşanmaya başlar. Haliyle bireyler 35 yaşından sonra bazı kas kuvvetlendirme egzersizlerine başlayarak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik kayıplarının oranını azaltabilir. Hastaların ileri yaşta kemik erimesi hastalığının önüne geçmesi için sağlıklı aktiviteler yapması gerekmektedir. Tempolu yürüyüşler, ağırlık antrenmanları, bahçe işleri, bantlarla egzersiz, esneklik hareketleri, koşu sporu gibi çeşitli egzersizler ile kemik erimesi hastalığına karşı önlem alınmalıdır. Kemiklerin güçlü olması kemik erimesi hastalığının meydana gelme olasılığını azaltmaktadır.

blank
blank