İleri Derecede Diz Kireçlenmesi

blank

İleri Derecede Diz Kireçlenmesi

Genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan diz kireçlenmesi hastalığı diz ekleminin aşırı hasar görmesi sonucu meydana gelmektedir. Diz kireçlenmesi hastalığının en belirgin özelliği diz ağrılarıdır. Hastalığın ileri derecede diz kireçlenmesi boyutuna ulaşmaması için tedavi sürecine başlanmalıdır. Diz kireçlenmesi nedeniyle hastanın yaşamış olduğu ağrıların artması kireçlenmenin ilerlediğini göstermektedir.

Diz Kireçlenmesi Kimlerde Görülmektedir?

Halk arasında diz kireçlenmesi olarak adlandırılan gonartroz, kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir. Yaşlılarda yaygın olarak görülse de bazı etkenler nedeniyle genç yaştaki hastalarda da ileri derece diz kireçlenmesi hastalığına rastlamak mümkündür. Hastanın aşırı kilolu olması, dizine ağır darbeler alması ya da sportif yaralanmalar diz kireçlenmesi hastalığına etki etmektedir. Diz kireçlenmesi, dizin aşırı zorlanması sonucu eklem kıkırdağında meydana gelen aşınmalar ile ortaya çıkmaktadır. Diz kireçlenmesi ağrılarının şiddeti değişiklik göstermektedir. Zaman zaman ağrılar geçse de hastalığın ilerlemesi durumunda ağrıların şiddeti de artış göstermektedir.

İleri Derecede Diz Kireçlenmesi Belirtileri

Genç ya da yaşlı hastalarda görülen diz kireçlenmesinin en önemli belirtisi diz ağrılarıdır. Hastalığın ilk evrelerinde ağrılar belirli aralıklarla kendini göstermektedir. Ancak hastalığın ilerlemesi durumunda hasta farklı belirtilerde ortaya çıkmaktadır. İleri derecede diz kireçlenmesi belirtileri arasında eklemde şişlik, diz eklemini hareket ettirememe, diz ekleminden ses gelmesi gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Diz ekleminde görülen şekil bozuklukları nedeniyle hastalığın ileri evresinde hastanın diz eklemini hareket ettirmesi zorlaşmakta ve diz eklemi işlevini yitirmeye başlamaktadır. Oluşabilecek riskleri en aza indirmek amacıyla hastanın bir an önce tedavi sürecine başlaması gerekmektedir.

Diz Kireçlenmesi Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diz kireçlenmesi tedavi yöntemleri hasar gören diz ekleminin hasar görme durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu nedenle diz kireçlenmesi tedavisi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Eğer hasta diz kireçlenmesi evresinin ilk aşamasında ise ilaç tedavileri ile ağrıları hafifletilmektedir. İlaç tedavisinde amaç, hastalığın belirtilerini azaltarak diz kireçlenmesi hastalığını kontrol altına almaktır. Hastaya ilaç tedavisi kapsamında genel olarak ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Ayrıca hastaya fizik tedavi egzersizleri de yaptırılmaktadır. Hasta, fizik tedavi egzersizleri sayesinde diz ağrılarında rahatlama yaşmaktadır.

İleri derecede diz kireçlenmesi tedavisinde hastaya cerrahi operasyonlar da uygulanmaktadır. Hastaya yapılacak cerrahi operasyon öncesinde diğer tedavi yöntemlerinin denenmiş olması gerekmektedir. İlaç tedavisi, fizik tedavi ya da çeşitli enjeksiyon tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda hastanın ağrıları dinmemişse cerrahi operasyon uygulanmaktadır.

Diz kireçlenmesi hastalığında hastaya uygulanan cerrahi operasyonlardan bir tanesi diz protezi ameliyatıdır. Protez ameliyatları günümüzde yaygın olarak gerçekleştirilen başarı oranı yüksek ameliyatlardandır. Diz protezi ameliyatında hastanın hasar gören diz eklemine protez monte edilmektedir. Bu sayede hasta ağrı ve acı çekmeden günlük yaşamına devam edebilmektedir. Diz protez ameliyatı öncesinde hastanın genel durumunun ameliyata uygun olması gerekmektedir.

 

 

blank
blank