Halluks Valgus Nedir?

blank

Halluks Valgus

 

Halluks valgus, ya da halk arasında bilinen adıyla başparmak çıkıntısı hastalığı günümüzde yaygın olarak görülen ortopedik bir hastalıktır. Ayağında ağrı ve şekil bozukluğu yaşayan hasta ve hasta yakınları halluks valgus nedir? sorusunun yanıtını merak etmektedir. Halluks valgus, ayak başparmağının iç yanında yer alan kemik çıkıntısı olarak bilinmektedir. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda yalnız ayak başparmağı değil, tüm ayağı ilgilendirebilecek sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle halluks valgus belirtisi gösteren hastaların alanında uzman ortopedi cerrahına muayene olması gerekmektedir.

Halluks Valgus Nedir?

Sık görülen ayak hastalıkları arasında yer alan halluks valgus,ayak baş parmağının yana doğru sapması olarak tanımlanmaktadır. Hemen hemen her yaş grubunda görülen hastalığın kadınlarda görülme riski daha fazladır. Bu durum halluks valgus nedir? Sorusunu akıllara getirmektedir. Hastalığın oluşmasına etki eden kesin neden bilinmemektedir. Ancak halluks valgusun ortaya çıkmasına neden olan etkenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Kalıtımsal özellikler,
  • Dar veya yüksek topuklu ayakkabılar,
  • Düz taban ya da taraklı bir ayak yapısına sahip olmak,
  • Aşırı kilolu olmak,
  • Uzun süre ayakta kalmak,
  • Ayak yaralanmalarıyla ilişkili olarak meydana gelen ayak deformasyonları,
  • Çok fazla hareketli olmak ve bunun sonucunda eklem gevşekliğinin gelişmesi nedenleri arasında gösterilmektedir.

Halluks Valgus Belirtileri Nelerdir?

Bünyon (ayak başparmağı) etrafında ağrıların yaşanması  en önemli belirtilerinden biridir. Ayak görünümünün değişiklik göstermesi, bünyon etrafında şişlik ve cilt kızarıklığının görülmesi, ayakta yanma hissedilmesi hastalığın diğer belirtilerindendir. Bünyon kötüleşip, deformasyon artış gösterdikçe yürümede zorluk yaşanmaktadır.

İlk evrelerinde çoğu zaman herhangi bir belirtiyle karşılaşılmaz. Belirtiler, bünyon kötüleştikçe kendini gösterir. Yüksek topuklu ya da dar ayakkabılar kullanıldıkça ağrı daha çok artar. Başparmak çıkıntısı, kendiliğinden meydana gelmez, kemik ya da dokuların yerinden hareket etmesiyle ortaya çıkar. Tedavi edilmediğinde günlük hayatta gerçekleştirilen aktiviteleri sınırlandırır ve hayat kalitesini düşürür. Bu hastalık, orta ve ileri yaş kadınlarda sık görülmektedir.

Halluks Valgus Tedavi Yöntemleri

Fiziksel muayene, en önemli tanı yöntemlerinden biridir. Fakat, hastalığın boyutuna göre, cerrahi müdahale de yapılmaktadır. Bu oranı saptayabilmek için de ayak yere basılı dururken ön-arka ve yan ayak için röntgen filmi çekilir. Hastalığın tedavisinde ilk olarak  cerrahi yöntemlere başvurmaya ihtiyaç duyulmaz. Özellikle düşük dereceli bünyonlar cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Başlangıç döneminde ayakkabı modifikasyonu uygulanmaktadır. Geniş taraklı, yumuşak derili, 2 cm’yi geçmeyen yüksek ökçeli ayakkabılar yardımıyla, bu hastalığı önlemek mümkündür.  Tüm bu yöntemlere rağmen hastalık engellenemezse, cerrahi müdahaleler kullanılmaktadır. Yapılacak olan 150’nin üzerinde ameliyat tekniği bulunmaktadır. Hangi tekniğin kullanılacağı da hastanın durumuna göre, cerrah belirlemelidir. Bu ameliyatların asıl amacı, yineleme ihtimalini de yok ederek ayak başparmağını doğru anatomik pozisyona kavuşturmaktır.

Ameliyatlar, lokal ya da genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Hasta, bir gün süresince hastanede kalır. Fakat iyileşme dönemi, ayak deformasyonuna, yaş ve aktivite boyutuna bağlı olarak  farklılık göstermektedir. Kişiler, ameliyatın ardından 2 ile 3 saat içinde topuklarına basarak veya özel ayakkabı giyerek hareket etmektedir.

blank
blank