Genç Yaşta Kalça Protezi Olanlar

blank

Genç Yaşta Kalça Protezi Olanlar

Çeşitli nedenlerden dolayı kalça ekleminde hasar meydana gelmektedir. Kalça kemiğinde yıpranma, eklem yüzeyinde kırılma gibi durumlar kalçada hasara neden olmaktadır. Kalça protezi,  kobalt-krom veya titanyum parçalardan oluşmaktadır. Protez cerrahisinde kullanılan kalça protezleri yapay kalça eklemi olarak adlandırılmaktadır.

Bu parçalar temelinde polietilen, metal veya seramik parçalardan oluşmaktadır. Kalça protezi günümüzde hemen hemen her yaştan hastaya uygulanmaktadır. Genç yaşta kalça protezi olanlar ameliyat sonrası yaşanan süreci merak etmektedir.

Kalça protezi ameliyatlarına gerek duyulan bazı durumlar bulunmaktadır. Hastanın eklem fonksiyonlarının düzgün işlememesi, eklem kısmında meydana gelen bozulmalar ve günlük reaksiyonlarını kullanılamaması ciddi ağrılara sebebiyet vermektedir.  Ameliyatın amacı, hastanın ağrılardan kurtulması sağlamaktır.

Kalça protezi ameliyatı ile kalça da deformasyon yaşanan eklemin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirilmektedir.

Genç Yaşta Kalça Protezi  Olanlar

Günümüzde genellikle orta yaş ve üzeri kişilere uygulanan kalça protezi ameliyatı, genç yaş hastalarada yapılabilmektedir.  Spor kazaları, travma, doğumsal kalça çıkığı veya kalça gelişim kusuru bulunan kişilerde ve kazalardan kaynaklı kalça ekleminin deformasyona uğramasına sebebiyet veren olaylar sonucunda  kişinin kalça eklemini rahatlıkla kullanmasını engellemektedir.

Bu durumlarda ameliyatsız  tedavi seçenekleri veya kalça protezi ameliyatı tercihleri karşımıza çıkmaktadır. Kalça protezi ameliyatı; kalça ekleminin ileri derecede bozulması ve iyileşme şansının olmadığı durumlarda yapılmaktadır.  Genç yaşta kalça protezi olan kişi veya kişilerde protez ile kemiğin uyumu daha hızlı olmaktadır.

Genç hastalarda uygulanan kalça protezi ameliyatı  sonrası hasta ertesi gün ayağa kaldırılır ve aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece ameliyatlı ayağının üzerine tam veya yarım yük vererek yürümeye başlayabilir. Ameliyat sonrası yürüme ve egzersizler sırasında birkaç hafta süre ile dayanılabilir ağrıların olması normal karşılanmaktadır.

Kalça Protezi  Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Anatomik olarak leğen kemiğinde yer alan kalça eklemi çukurunun  bulunduğu bölgeye metal veya seramikten yapılan bir yuvarlak yuva  yerleştirilmektedir. Uyluk kemiğinin üst tarafta bulunan ucunda ise küre şeklinde  baş kısım bulunmaktadır.  Bu küresel baş metal veya seramik protez ile değiştirilmektedir. Bu işlemin sonucunda ekleme karşılık gelen yüzeyler yapay eklem parçaları ile değiştirilmiş olmaktadır.

Kalça protezi ameliyatında kullanılan protezler çimentolu veya çimentosuz olarak kemiğe tespit edilmektedir. Hastanın anatomik yapısına, yaşına ve kemiğinin durumuna  bağlı olarak en uygun tedavi yöntemini doktorun seçmesi hayati önem taşımaktadır. Yapay eklem ile hastanın tedavi edilmesinde amaç ameliyat sonrası normal insan fonksiyonlarını kazandırmaktır. Ayrıca hastanın günlük yaşamını konforlu olarak sürdürebilmesidir.

Genç Yaşta Kalça Protezi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Ameliyat olan kişi ortalama  10 ila 15 gün arasında ağırlığından nispeten kurtularak ilk güne nazaran çok daha rahat yürümeye başlamaktadır. Kişisel ve Anatomik farklılıklar tedavi sürecinde değişiklik göstermektedir. Hasta, 2 ila 6 hafta arasında genellikle koltuk değneği desteğini kullanmamaktadırlar.  6. Hafta ve sonrasında koltuk değneği desteği bırakılmaktadır.

Hasta 1 veya 1.5 ay sürecek olan fizik tedavi sayesinde günlük aktivitelerini yerine getirebilmektedir. Fizik tedavinin buradaki amacı ise kalça eklemi çevresindeki kas gruplarını güçlendirmesi ve  gerekli desteği göstermesidir. Hasta ameliyat sonrası  3. Ay ile birlikte ayak ayak üzerine atma, çömelme, kalkma, sert zemine oturabilme gibi aktiviteleri rahatlıkla yapmaktadır.  Bu 3 ay içerisinde hasta düzenli olarak hekim kontrolüne  gitmelidir.

blank
blank