Gelişimsel Kalça Displazisi

blank

Gelişimsel Kalça Displazisi

Gelişimsel kalça displazisi, kalçayı oluşturan yapıların çeşitli nedenlerle bozulması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Halk arasında doğumsal kalça çıkığı ya da doğuştan kalça çıkığı olarak da adlandırılmaktadır.

Hastalık sadece doğum esnasında görülmediği için gelişimsel kalça displazisi olarak ifade edilmektedir. Kalça çıkığı hastalığının oluşmasına etki eden çeşitli faktörler bulunmaktadır.

Gelişimsel kalça çıkığı sorunu yenidoğan bebeklerde ya da çocuklarda erken fark edilmesi halinde hastalık basit yöntemler ile tedavi edilmektedir. Bu durumda yenidoğan bebeğe ya da yürüme çağındaki çocuğa atel, alçı, pavlik bandaj işlemi gibi tedavi yöntemleri gerçekleştirilmektedir.

Gelişimsel Kalça Displazisi Belirtileri

Yeni doğan bebeklerde görülen gelişimsel kalça displazisi için bebeğe muhakkak ultrason çekilmelidir. Çekilen ultrason sonucu gelişimsel kalça çıkığı fark edilmesi durumunda bebek hemen tedaviye alınmaktadır. Çocuğun yürüme aşamasında kalça çıkığı hastalığı belirtileri arasında çocuğun bacakları arasındaki boy farkı görülmektedir. Yenidoğan bebeklerde, uyluk kısımları ve cilt katlarında görülen asimetrik durumda kalça çıkığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Yeni doğan bebeklere doğum sonrası yapılan ultrason işlemi gelişimsel kalça çıkığı hastalığının ortaya çıkması için oldukça önemlidir. Bebek 6 aydan büyükse bebeğe görüntüleme teknikleri arasında yer alan röntgen de uygulanmaktadır. Hastalığın erken teşhis edilmesi uygulanılacak tedavi yönteminin belirlenmesine de etki etmektedir.

Kalça Çıkığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yenidoğan bebeklere, çocuklara ya da ileri yaş hastalarda görülen doğumsal kalça çıkığı tedavisi için hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir. Hastalığın teşhis edilmesi için ebeveynlerin gelişimsel kalça çıkığı belirtilerini bilmelidir. Ayrıca yenidoğan bebeklere doğum sonrası rutin kontrollerin yapılması gerekmektedir. İlk aşama da gelişimsel kalça displazisi tedavisinin fark edilmesi durumunda pavlik bandajı olarak tanımlanan özel bir bandaj kullanılmaktadır.

Pavlik bandajının 24 saat takması ve sonraki doktor kontrolüne kadar devam etmesi gerekmektedir. Pavlik tedavisi sırasında bebeğe ultrason ile kontrol yapılmaktadır. Bandajın 6 – 8 aya kadar takılması gerekmektedir. Alçı yöntemi de çocuklara uygulanan kalça çıkığı tedaviler arasında yer almaktadır.

Gelişimsel Kalça Çıkığı Nedir?

Gelişimsel kalça displazisi çeşitli etkenler sonucu yetişkinlerde de görülmektedir. Hastalığının ileri yaş hastalarda ortaya çıkması durumunda kişiye cerrahi operasyon yapılmaktadır. Kişide travma sonucu oluşan gelişimsel kalça çıkığı tedavi süreci belirlenmelidir. Bunun için hastanın uzman ortopedi cerrahı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda kişilerin kalçaları yeterli gelişim göstermez.

Bu durum çocukluk döneminde herhangi bir aksamaya neden olmayabilir. Bu nedenle kalça çıkığının dışarıdan anlaşılması zorlaşmaktadır. Kalça çıkığı problemi bazı durumlarda 18-20 yaşından sonra da ortaya çıkmaktadır. Bu durumda hastaya erken dönem tedavi olarak tanımlanan bandaj, atel ya da alçı gibi yöntemlerinin herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Hastanın yaşamış olduğu kalça çıkığı probleminin önüne geçmek adına kişiye kalça protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Ayrıca kalça protez ameliyatları uzman ortopedi cerrahları tarafından gerçekleştirilen düşük riske sahip ameliyat grubu içerisinde yer almaktadır.

blank
blank