Femur Başı Kırığının Önemi!

blank

Uyluk başı veya uyluk boynu kemiği kırığı olarak da bilinir. Oldukça tehlikeli bir kırık türüdür. Femur başı kırığı çoğunlukla diz ekleminden yukarıya doğru kalça eklemine bağlantının sağlandığı kısımda oluşan kırık türü olarak bilinmektedir. Ciddi bir darbe sonrasında kırılabilmektedir.

Yaşlılarda daha çok düşme, gençlerde ise daha çok yüksekten düşme, trafik kazaları ve alınacak kuvvetli bir darbe sonrasında oluşmaktadır. Nadiren kemiğin bu bölgesindeki enfeksiyon veya kemik tümörlerine bağlı olarak da ciddi bir travma olmadan kırık görülebilmektedir.

Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Genellikle kişide ağrı, uyluk bölgesini oynatamama, bacak üzerine basamama, kırığın oluştuğu bacakta dışa dönüklük vardır. Femur başı kırığının tanısı fiziki muayene sonrasında anlaşılır.

Uzman hekim kontrolünde çekilecek olan tomografi ve röntgen ile kesin tanı konulur. Femur boynu kırıklarının tedavisi cerrahidir. 65-70 yaş altı hastalarda acilen kalça çivileri kullanılarak ve tam anatomik düzeltme sağlanarak tesbit yapılmalıdır. Cerrahi müdahelede yapılacak olan; çivileme, plaklama işlemleri kırık bölgenin hareketini engelleyerek kaynamayı hızlandırmada etkilidir. 70-75 yaş üstü hastalar kalça protezi ile tedavi edilirler.

Gençlerde çivileme sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye göre farklılık göstermekle birlikte maksimum 6 aydır. Protez ile tedavi edilen yaşlı grup hastslarda ise 4-6 hafta arasındadır ve ameliyattan hemen sonra hastalar ayaklarının üzerine basabilir. Bu süreçte oluşacak enfeksiyonlar, yanlış kaynama ve kaynamama durumlarına karşı hekimin yönlendirmeleri önem taşımaktadır.