Femur Başı Kırığı Neden Önemlidir?

blank

Femur Başı Kırığı

Femur, diğer adıyla uyluk kemiği vücudumuzun en uzun ve güçlü kemiklerindendir. Kalça ekleminden başlayıp diz eklemine kadar uzanmaktadır. Femur başı kırığı çoğunlukla diz ekleminden yukarıya doğru kalça eklemine bağlantının sağlandığı kısımda oluşan kırık türü olarak bilinmektedir. Uyluk kemiği kırığı oldukça tehlikeli bir kırık çeşididir. Femur kırığı belirtileri uylukta belirgin şekil bozukluğu ve şiddetli ağrı ile kendini göstermektedir.

Femur Başı Kırığı Nasıl Oluşmaktadır?

Hemen hemen her yaş grubunda femur kırığının görülmesi mümkündür. Femur başı kırığı, vücuttaki en sağlam kemiklerden biri olmasına rağmen trafik kazaları, ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek enerjili travma sonrası meydana gelmektedir. Yaşlılarda daha çok düşme, gençlerde ise daha çok yüksekten düşme, trafik kazaları ve alınacak kuvvetli bir darbe sonrasında oluşmaktadır. Nadiren kemiğin ilgili bölgesinde meydana gelen enfeksiyon ya da kemik tümörlerine bağlı olarak da femur kırığı görülebilmektedir. Femur kırığının ortaya çıkma nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Trafik kazaları,
  • Ateşli silah yaralanmaları,
  • Yüksekten sert zemine düşme,
  • İş kazaları,
  • Kemik tümörleri,
  • Kemik erimesi hastalığı gibi durumlar femur kırığının oluşmasına etki etmektedir.

Femur Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Nadiren açık, çoğu kez  kapalı kırık şeklinde oluşan femur kırıkları çeşitli belirtiler göstermektedir. Femur başı kırığı durumlarında çok şiddetli ağrı hissedilmektedir. Birkaç gün sonra uyluk çevresinde morarma ve şişlikler görülebilir. Uylukta  sağlam tarafa oranla farklı görülen şekil bozuklukları, kırık tarafta bacak kısalığı, bacakta dış tarafa dönme, kırık bacağa ağırlık verememe gibi belirtiler de meydana gelmektedir. Femur kırığı belirtileri ortaya çıkması durumunda hastanın vakit kaybetmeden alanında uzman ortopedi cerrahına muayene olması gerekmektedir.

Femur Başı Kırığı Tanı Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alanında uzman ortopedi hekimi femur başı kırığı teşhisi için hastanın şikâyetlerini, kırığın oluşmasına neden olan olayı dinlemektedir. Ardından ortopedi cerrahı hastaya fiziki muayene gerçekleştirmektedir. Çeşitli görüntüleme tekniklerinden yararlanılarak kırık teşhis edilmektedir. Genellikle kişide ağrı, uyluk bölgesini oynatamama, bacak üzerine basamama, kırığın oluştuğu bacakta dışa dönüklük vardır. Femur başı kırığının tanısı fiziki muayene sonrasında anlaşılmaktadır. Ayrıca uzman hekim kontrolünde çekilecek olan tomografi ve röntgen ile hastalığın kesin tanısı konulmaktadır.

Femur kırıklarında cerrahi tedavi en sık kullanılan ve en iyi sonuç sağlayan tedavi yöntemidir. Özellikle 65-70 yaş altı hastalarda acilen kalça çivileri kullanılarak ve tam anatomik düzeltme sağlanarak tespit yapılmalıdır. Cerrahi müdahale de yapılacak olan; çivileme, plaklama işlemleri kırık bölgenin hareketini ortadan kaldırarak kaynamayı gerçekleştirmede  etkilidir. 70-75 yaş üstü hastalar, uygun durumlarda çoğu kez kalça protezi ile de tedavi edilebilmektedir..

Gençlerde çivileme sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye göre farklılık göstermekle birlikte maksimum iyileşme süresi 6 ay olarak bilinmektedir. Protez ile tedavi edilen yaşlı grup hastalarda ise 4-6 hafta arasında iyileşme gerçekleşmektedir. Ayrıca protez ameliyatından hemen sonra hastalar ayaklarının üzerine basabilmektedir. Bu süreçte oluşacak enfeksiyonlar, yanlış kaynama ve kaynamama durumlarına karşı hekimin yönlendirmeleri önem taşımaktadır.

blank
blank