Erken Yaşta Kalça Kireçlenmesi

blank

kalça kireçlenmesi yaşayanlar

Eklem kireçlenmesi, eklem kıkırdağın eklemi oluşturan kemiklerin deformasyonuna bağlı olarak ortaya çıkan ve eklemde ağrı, hareket kısıtlığına yol açmakta olan ciddi bir hastalıktır. Kalça kireçlenmesi yaşayanlar genel olarak orta yaş ve üzeri kişilerde, bazı durumlarda erken yaşta da görülebilmektedir. Erken yaşta görülmekte olan kalça kireçlenmesinin sebepleri vardır. Bunlardan bir tanesi doğumsal kalça çıkıklığı yaşayan kalça eklem bozukluklarıdır. Son dönemlerde teknolojiyle beraber erken tanının artması ile erken yaşta görülmektedir.  Bu durum kalça kireçlenmesi sıklığı azalmaktadır. Bu vakalar eğer bebeklik döneminde tanısı konulursa özel alçılama veya cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmektedir. Tanı konmamış veya tedavi edilmemiş kalça kireçlenmesi yaşayanlar için kalçanın anatomik yapısı bozuk olduğundan kaynaklı erken yaşta kireçlenme ortaya çıkmaktadır. Sosyal hayatı aktif olan kişiler için kalça kireçlenmesi daha erken ortaya çıkmaktadır.

Erken yaşta kalça kireçlenmesi yaşayan kişilerde fizyoterapi veya kalçadan enjeksiyon tedavileri uygulanabilmekte veya eklem deformasyonun fazla  olduğu durumlarda cerrahi eklem düzeltme operasyonları da uygulanmaktadır. Fizyoterapi mutlak suret ile egzersizleri içermelidir. Kalça kireçlenmesi yaşayanlar için eğer kişinin kalçasında anatomik bozukluk olup ve bu hafifse enjeksiyonlar ve PRP enjeksiyonları ciddi anlamda işe yaramaktadır. PRP, hastanın kendi kanında bulunan trambosit yoğunlaştırılarak ekleme enjekte edilen tedavi yöntemidir. Bu tedavi  ortalama bir ay arayla 3 kez uygulanmaktadır. PRP uygulaması, kireçlenme durumlarında yavaşlatıcı etkiye sahiptir. Kişiye sürtünmeyi azaltacak iğne uygulamaları da yapılmaktadır. Bu tedavilerde amaç kişinin kireçlenme durumunu yavaşlatıp egzersizler ile çalıştırmaktır.

kalça kireçlenmesi yaşayanlar

Kireçlenmenin ileri düzeyde fazla olduğu durumlarda ise eklemlerde cerrahi operasyon gerekli olmaktadır. Erken yaşta kalça kireçlenmesi sorununda kireçlenmenin fazla olduğu durumda protezi geciktirmek olmalıdır. Erken yaşta kalça kireçlenmesi yaşayanlar için daha uzun ömürlü kullanılmakta olan seramik protez uygulamaları kullanılmaktadır. Kullanılan seramik protezlerinde bir ömrü olduğundan dolayı da değişim operasyonu gerekebilmektedir.

Diğer bir erken kalça kireçlenme sebebi sıkışma sendromudur. Sıkışma sendromu yaklaşık 10 senedir daha iyi tanınmaktadır. Görünürde herhangi bir sorun yokken ortaya çıkan kalça kireçlenmelerinden sorumlu olduğu analizlenmiştir. Sıkışma sendromunda kalça kemiği ile eklem yuvası arasında anatomik bir uyumsuzluk olmasıdır. Bazı durumlarda femur ucu ile eklem yuvası tarafından aşırı  kapalı olabilmektedir. Her iki durumda da özellikle sosyal hayatı olan kişilerde anormal sürtünmeye bağlı kıkırdak deformasyonu erken kireçlenmeye sebebiyet verebilmektedir. Kalça kireçlenmesi yaşayanlar genellikle hafif olarak başlayan kasık ağrısından şikayet edebilmektedir. Gün geçtikte hafif olan ağrının seviyesi artmakta ve şiddetli bir seviyeye kadar çıkmaktadır. Kişilerde bulgular hafif ise hastanın gündelik hayattan kısıtlama fizyoterapi, kıkırdak veya PRP enjeksiyonları işe yarayabilmektedir. Sıkışmanın fazla olduğu durumlarda ise hastanın kemik tıraşlama gerekli vakalarda kıkırdak tamiri operasyonu yapılmaktadır.

kalça kireçlenmesi yaşayanlar

Alanında uzman cerrahın başarılı bir cerrahi operasyon geçirmesi durumunda hastanın semptomları büyük oranda geriletmektedir. Protez operasyonu ciddi anlamda geciktirile bilinmektedir. Bu aşamada önemli olan erken tanıdır. Erken tanı eğer doğru zamanda doğru tedavi ile uygulanırsa kireçlenme ilerlemeden erken müdahale edilmektedir. Erken yaşta kalça kireçlenmesi yaşayanlar için protez operasyonu gibi ciddi cerrahi operasyonlardan korunması veya en kötü ihtimal ile bu operasyonu uzun süreli geciktirebilmektedir.

blank
blank