Erken Yaşta Diz Kireçlenmesi

blank

Erken Yaşta Diz Kireçlenmesi

Diz kireçlenmesi çoğunlukla ileri yaş hastalarda görülmektedir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı genç yaştaki hastalarda da diz kireçlenmesi hastalığına rastlamak mümkündür. Hastalığın genç yaşlarda meydana gelmesine etki eden birkaç faktör bulunmaktadır.

Bu faktörlerin neler olduğunu soracak olursanız erken yaşta diz kireçlenmesi hastalığına neden olan en önemli faktörler arasında gelişimsel bozukluklar bulunmaktadır. Ayrıca eklemin kötü kullanımı, hastanın vücut ağırlığının fazla olması ya da dize alınan ağır darbelerde diz kireçlenmesine neden olmaktadır.

Erken Yaşta Diz Kireçlenmesi Belirtileri

Hastanın merdiven inip çıkarken, uzun süre aynı pozisyonda otururken yaşamış olduğu diz ağrıları diz kireçlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Diz hastalığının genç yaşta meydana gelmesi durumunda hastanın yaşam kalitesi olumsuz etkilenmektedir. Ağrıların artması ile birlikte hasta, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken zorlanmaktadır. Bu durumda hastaya öncelikli olarak ağrı giderici ilaçlar ve fizik tedavi egzersizleri uygulanmaktadır. Hastalığın erken dönemde tespit edilmesi durumunda tedavi süreci de hızlanmaktadır. Bu nedenle hastaların diz ağrı şikâyetlerini uzman cerrahlara bildirmesi gerekmektedir. Uzman hekim, gerekli muayene işlemi ve tetkikler sonrasında erken yaşta diz kireçlenmesi hastalığından muzdarip olan hastanın tedavi sürecine başlanmalıdır.

Erken Yaşta Diz Kireçlenmesi Neden Kaynaklanır?

Diz ekleminde meydana gelen kıkırdak yapının bozulması diz ağrılarına sebebiyet vermektedir. Halk arasında diz kireçlenmesi olarak bilinen gonartroz hastalığının erken yaştalarda görülmesine etki eden çeşitli faktörleri bulunmaktadır. Dizin yapısında doğuştan gelen bozukluklar diz kireçlenmesine sebebiyet vermektedir. Erken yaşta diz kireçlenmesi hastalığına neden olan doğuştan gelen eklem bozuklukları arasında; diz kapağının yerleşiminin doğuştan düzgün olmaması ya da hastanın hareket etmesi durumunda dizde kayma meydana gelmesi diz kireçlenmesine neden olmaktadır.

Hastanın beslenme düzeni de diz kireçlenmesine etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Beslenme bozukluğuna bağlı olarak aşırı kilolu kişilerde diz kireçlenmesi görülme olasılığı daha da yüksektir. Bu durumun nedeni aşırı kilonun diz eklemi tarafından taşınmasından kaynaklanmaktadır. Aşırı yükü taşıyan diz eklemi zaman içerisinde yıpranmaktadır. Ayrıca dizin darbe görmesi de genç yasta diz kireçlenmesi hastalığının görülmesi riskini etkilemektedir.

Spor Yaralanmaları Erken Yaşta Diz Kireçlenmesine Neden Olur Mu?

Diz eklemi hareket etmemize olanak tanımaktadır. Hastanın diz eklemi ileri yaşlarda yıpranabileceği gibi genç yaşlarda da travmalar sonucu hasar görebilir. Çeşitli spor yaralanmaları da insan vücudunda hastalıklara neden olabilmektedir. Spor yaralanmaları sonucu eklem kıkırdağında bozulma meydana gelmiş ise bu durum erken yaşta diz kireçlenmesi hastalığına neden olmaktadır. Ayrıca menisküs yırtıkları da diz kireçlenmesi hastalığının genç yaşta görülmesine etki etmektedir. Dizlerde bulunan kıkırdak yapının iyileşmesi ya da yenilenmesi oldukça zordur. Çünkü kıkırdak yapı kendini yenileyebilen ya da hasarı düzeltebilen bir doku değildir. Ancak hastalığın erken teşhis edilmesi durumunda hastanın diz eklemini kontrol eden kasları üzerinden çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastaya uygulanan tüm tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda hastaya diz protez ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Diz protezleri, hasar gören diz ekleminin görevini üstlenmektedir.

blank
blank