El ve Bileklerdeki Uyuşma ‘’Karpal Tünel’’

blank

El bileğinin ortasında, kemik ve bağlardan oluşan kanallarda sinirlerin sıkışmasıyla meydana gelen hissizlik, uyuşma, karıncalanma ve ağrı gibi şikayetlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Gün içinde ev veya iş yerlerinde el ve parmaklarını sık kullanan şahıslarda görülebileceği gibi  el bileğini devamlı bükülü biçimde tutan kişilerde, bileğe yük binecek şekilde masaya dayanarak çalışanlarda  da sık rastlanır.

Kimler Risk Altında?

-Bilgisayar başında saatlerce vakit geçirenlerde,

-Uzun süre kulağında telefonla konuşanlarda,

-Sürekli direksiyon başında olanlarda,

-Titreşimli el aletleri kullananlarda,

-ellerini havada yüksekte tutan kişilerde,

-Diyabet, gut, hipotiroid gibi haslağı olanlarda

– Ağır yük taşıyanlarda,

-Bilek burkulması veya kırılması yaşayanlarda görülme olasılığı yüksektir.

Ayrıca fazla kilonun zarar verdiği organlarımızdan birisi de ellerimizdir ve aşırı kilolu şahıslarda karpal tünel sendromuna daha sık rastlanmaktadır.

Ne Yapmalıyız?,

Hastalıktan korunabilmek için gün içerisinde uzun süre aynı pozisyonda hareket etmeden kalan el ve el bileğini belirli aralıklarla dinlendirmek ilk yapılması gerekenler arasındadır. El işi yaparken itina edin ve elde çamaşır sıkma vb işlemlerden kaçının veyahut bileğinizi zorlamamaya itina gösterin. Meslek gerekçesi ile birlikte el ve parmaklar kullanılıyorsa, el bileği kronik bükük tutulmamalıdır. Başparmağınızı bileğiniz ve parmaklarınızla hizaya gelene kadar bükün. Meslek sebebi ile birlikte yaşanan hallerde bireyin süreğen bileğini aşağıda tutmaması öneri edilir.

Önemli tedavi seçeneklerinden biride özellikle orta seviyeki vakalarda bilekten kortizon enjeksiyonudur. Kişinin hayat niteliğini bozan şiddetli ağrılarda ve hareket kaybının çokluğunda cerrahi işlem gerekir. Tedavi edilmezse başparmaktaki kasların erimesine sebep olabilir.