El Bileğim Şişti Yoksa Kanser Miyim?

blank

Ganglion olarak anılan yumrular, daha çok bilek üstünde  tendonların veya eklemler boyunca gelişen ve kanserli olmayan kist türleridir. Genelde yuvarlak ve oval şekildedir ve içi jöle gibi bir sıvıyla doludur. El bileğinin kısmında, kemik çıkıntısı şeklinde görülebilir.

Ganglionlar Nasıl Oluşur?

Kadınlarda daha çok görülen ganglion kistleri el bileğini fazla kullanmak zorunda kalanların başlıca hastalığıdır. Ayrıca parmak eklemlerinde artrit olan kişilerde sıklıkla rastlanır. Geçmişte yaralanan eklemlerde ganglion oluşma ihtimali fazladır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Ganglion, dokuların üzerine baskı yapmaya başladığı zaman ağrı oluşturabilir. Bu aşamada doktor muayenesi son derece önemlidir. Doktorun klinikte muayenesi ile tanı konulabilir. Bir müddet, ağrıyan eklemin hareketsizliği önerilebilir, bunun için bölgeyi sabit tutacak ateller ve bileklikler önerilebilir. Eğer cerrahi dışı yöntemlerle ağrı azaltılamıyorsa veya kist kendi kendine boşaldıktan  sonra tekrar tekrar yeniden oluşuyorsa ameliyat önerilebilir. Ameliyat sırasında ganglion kökü olarak anılan eklem kapsülü çıkarılır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen bir ameliyat türüdür.